Biała Podlaska: Mieszkania Plus – będzie z nimi kłopot….

Mijają kolejne miesiące. Na sztandarowym programie rządu Prawa i Sprawiedliwości – budowy mieszkań rodzinom których nie stać na własne cztery kąty – wypromowało się i nadal robi dobry piar wierchuszka PiS i powiązani z nim samorządowcy. Tak jest w Białej Podlaskiej. Słynne już w całym kraju “osiedle Alternatywy 4” przy ulicy Jana III Sobieskiego odwiedziła sama głowa państwa – Andrzej Duda, w jego blasku ogrzewał się Dariusz Stefaniuk – prezydent Białej Podlaskiej. Już kilka dni później wiadomo było, że najemcy odbierali klucze do nie swoich mieszkań a podpisywane umowy to umowy do umów, aneksy do aneksów i tak na prawdę nadal nie wiadomo było w co – w majestacie prawa – nabija się mieszkańców Białej Podlaskiej – ze świadomością – że naraża się bialczan na ogromne koszty, niepewność i konflikt z prawem jakie dopiero powstaje.

To, że z “Mieszkaniami Plus” będą poważne problemy wiemy. Już są. Mieszkańcy miasta zostali oszukani i nabici w butelkę. Ale to nie wszystko. Podczas całej operacji zniknęło z majątku miasta prawie 2 miliony złotych. Nikt – ani Urząd Miasta, ani Zakład Gospodarki Lokalowej – nie chce nam dziś odpowiedzieć co stało się z tymi pieniędzmi? W którym momencie i gdzie zniknęły? – pytał prezes Stowarzyszenia Biała Samorządowa, Bogusław Broniewicz.

Pytał nie tylko on. Dziś, w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki w Białej Podlaskiej z dziennikarzami oprócz prezesa Broniewicza spotkali się również członkowie Białej Samorządowej: Grzegorz Cybulski i Paweł Polkowski.

Pytali w jaki sposób podczas całej procedury dotyczącej budowy w Białej Podlaskiej “Mieszkań Plus” zabezpieczono interes Miasta i jego mieszkańców? Wątpliwości nie rozwiewają odpowiedzi które z trudem docierają do ich autorów.

Biała Podlaska liderem prędkości!! Prawie 2 lata czekano na odpowiedzi na pytania….
– Prawie dwa lata (2 lata sic!) czekaliśmy na odpowiedzi z ZGL Biała Podlaska na pytanie kto tak na prawdę będzie zarządzał wybudowanymi z programu “Mieszkanie Plus” lokalami. Dziś już wiemy, że powołano do tego nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – MP Biała Podlaska (informacje o spółce i skład Zarządu można odnaleźć na stronach Krajowego Rejestru Sądowego <<==>> LINK) – mówił dziś Broniewicz.

Spółka MP Biała Podlaska zarejestrowana została w Warszawie. Gdzie jest natomiast jej siedziba, biuro, lokal? nie udało się nam ustalić. Czyżby kolejna spółka widmo? Udziałowcami spółki są Bank Gospodarstwa Krajowego – Nieruchomości oraz bialski Zakład Gospodarki Lokalnej.

To właśnie spółka MP Biała Podlaska stała się właścicielem gruntów i nowo budowanych budynków mieszkalnych przy ul. Jana III Sobieskiego 2, 4, 6 w Białej Podlaskiej w ramach programu pilotażowego „Mieszkanie Plus”.

W którymś momencie zniknęło 1,7 mln zł
– Podczas całego procesu powoływania spółki i podziału udziałów wyparowało z majątku Miasta Biała Podlaska około 1 miliona 800 tysięcy złotych. Pytamy jak to jest możliwe? Bialski ZGL informował, że wartość gruntów na których pobudowane zostały bloki “Mieszkania Plus” szacowana jest na kwotę 3 i pół miliona złotych. Tymczasem w nowo powołanej spółce MP Biała Podlaska, ZGL Biała Podlaska otrzymał udziały warte 1 milion 700 tysięcy złotych. Gdzie podziała się różnica? Dodatkowo pakiet udziałów przyznany ZGL nie jest pakietem większościowym. A to oznacza, że podczas podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących nieruchomości w Białej Podlaskiej – bialski ZGL pozostanie praktycznie bez prawa głosu.
– informuje Bogusław Broniewicz. Nikt dziś nie wie co dzieje się i w czyje ręce wylądował majątek bialczan.

Czy za Mieszkanie Plus płacą wszyscy najemcy lokali ZGL?
Pytań pojawia się znacznie więcej. Skoro powstała nowa spółka, z trzyosobowym Zarządem, to przecież sam Zarząd trzeba będzie opłacać. Kto i z jakich pieniędzy będzie tego dokonywał? Spółka zatrudni prawdopodobnie pracowników. Skąd znajdą się pieniądze na ich pensje? Mało tego, to ZGL Biała Podlaska został obarczony administracją “Mieszkań Plus” tu na miejscu, w Białej Podlaskiej. To dość dziwne, bo pieniądze za czynsz trafiać będą na konta spółki MP Biała Podlaska. Jak będą wyglądały rozliczenia pomiędzy spółką w Warszawie a bialskim ZGL? Kto i za czyje pieniądze do dziś wykonuje prace administracyjne, porządkowe czy nadzorcze tu na miejscu, w Białej Podlaskiej?

A gdzie są mieszkania w formie rozliczeń za grunty?
W tym momencie może warto przypomnieć też o kolejnej obietnicy o której informowano podczas realizacji projektu “Mieszkanie Plus” w Białej Podlaskiej. Otóż za grunty miejskie przekazane pod budowę trzech bloków, zobowiązano się wybudować jeden blok pod potrzeby klientów Zakładu Gospodarko Lokalowej z mieszkaniami socjalnymi bądź komunalnymi. To miała być taka nagroda i forma rozliczenia za dobrą współpracę. Dziś już nikt o tym nie mówi. A nawet jeśli, to przebąkuje się, że taki obiekt powstać miałby w ciągu najbliższych 10 – 15 lat. Pozostawiamy to bez komentarza. – mówią przedstawiciele Białej Samorządowej.

Pójdziesz siedzieć jak coś chlapniesz
O nieuczciwych zasadach gry mogą już mówić sami najemcy lokali “Mieszkań Plus”. Mogą – gdyby mogli mówić. Otóż powraca temat słynnego aneksu do podpisywanych umów na najem mieszkań – “najemca pod groźbą odpowiedzialności karnej zobowiązuje się do zachowania poufności i tajemnicy umów najmu”. Tak. To prawda. Pójdziesz siedzieć jeśli piśniesz choć parę z ust o tym jak zostałeś nabity w butelkę przez własne Państwo i Miasto w którym mieszkasz. Do dziś nie wiadomo zresztą jak wyglądać mają te WŁAŚCIWE – OSTATECZNE umowy. Miesiąc sierpień to kolejny termin o jakim zapewnia się najemców – że już wszystko będzie wiadomo.

Na przykładzie “Mieszkań Plus” należy domniemywać, że nie jest to odosobniony przypadek, że podobne dziwne umowy, przejęcia, przekazania i pozbywanie się majątku Miasta Biała Podlaska ma miejsce i przy innych okazjach. – snuje przypuszczenia Broniewicz.

Czynsz miał zaskoczyć! Zaskoczył – jest wysoki
Również dziś okazało się, że dramatycznie wzrósł czynsz w mieszkaniach “dla niezamożnych”. 36 procent – o tyle wyższy będzie czynsz dla tych którzy zdecydowali się na wynajem mieszkań z opcją dojścia do własności. Opcja taka pojawi się, a może nie – tego też jeszcze nie wiadomo – mówi się, że po kolejnych 26 latach – czyli w okolicach 2044 roku. Przez ten czas najemca ma obowiązek płacić regulowany centralnie czynsz. Około 13 zł za metr kwadratowy to czynsz mieszkania wyłącznie na wynajem. Lokator chcący za około trzydzieści lat uzyskać status “pierwszeństwa do zawarcia umowy umożliwiającej dojście do własności” za ten sam metr płacił będzie ok. 18 złotych za metr. Sam czynsz mieszkania 50 metrowego wyniesie więc w granicach 900 złotych.

Podsumowanie
“Mieszkania Plus” w Białej Podlaskiej nie mają nic wspólnego z rządowym projektem “Mieszkanie Plus”. Po pierwsze powstały na gruntach miejskich nie państwowych. Po drugie majątek – grunty wraz z budynkami – zbyto bankowi za zaniżoną wartość.

– Naszym sukcesem, sukcesem społeczeństwa obywatelskiego jest nagłośnienie tej sprawy. Ukazaliśmy tanią populistyczną propagandę miasta kierowanego przez Dariusza Stefaniuka. Sukcesem jest to, że część osób odstąpiła od podpisania umów na najem lokali przy Jana III Kazimierza. Uważam, że w miarę upływu czasu, Miasto Biała Podlaska będzie miało coraz większy problem z tymi lokalami. – stwierdza Bogusław Broniewicz, prezes Białej Samorządowej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Stowarzyszenie Biała Samorządowa / Biała Podlaska miasto / Mieszkanie Plus
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *