Kryminałki: Papierosy w pociągach

Kontrole wykonywane przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w pociągach po raz kolejny zakończyły się sukcesem. 7 czerwca br. w godzinach nocnych funkcjonariusze Szóstego Referatu Realizacji z Zamościa w wyniku przeprowadzonych działań kontrolnych w międzynarodowym pociągu relacji Kijów – Warszawa ujawnili łącznie 18 917 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Wartość rynkowa ujawnionych wyrobów to około 255 tys. zł. Większość kontrabandy ukryta była w dachu nad przedziałami oraz w ściankach trzech wagonów. 800 paczek nielegalnych papierosów funkcjonariusze ujawnili natomiast w bagażu podróżującej pociągiem obywatelki Ukrainy.
Fakt, że papierosy znajdowały się w walizce z rzeczami osobistymi kobiety, nie skłonił jej do przyznania się do ich przewożenia. Jako że nie była to jej pierwsza wycieczka z nielegalnym towarem, został skierowany wniosek do Straży Granicznej o wydanie wobec niej zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej. Właściciela pozostałych papierosów nie udało się ustalić. Nikt z podróżujących pociągiem ani obsługi nie przyznał się do ujawnionych towarów.

W tym samym dniu, na terenie jednego z portów przeładunkowych w Małaszewiczach, podczas kontroli pociągu towarowego jadącego z Białorusi funkcjonariusze Pierwszego Referatu Realizacji w Terespolu wspólnie z funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Małaszewiczach ujawnili 13 986 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości rynkowej 189 tys. zł.

Nielegalny towar ukryty był w wagonie przewożącym tzw. „zrębki”.Postępowania karne skarbowe w powyższych sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *