Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

SP im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy celebruje 100-lecie Odzyskania Niepodległości (film) (galeria)

27 kwietnia 2018 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość miała za zadanie przedstawić akt uchwalenia Konstytucji 3 maja, który odbył się podczas obrad Sejmu Czteroletniego 1788-1792. Jej twórcy chcieli zreformować wadliwy system rządów, a przede wszystkim ograniczyć „złotą wolność szlachecką”. Miała też stanowić fundament do przeprowadzenia zasadniczych i gruntownych reform.

Apel przygotowała Monika Mazurek, dekorację zaś Anna KalinowskaW inscenizacji udział wzięli uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII szkoły podstawowej, którzy z powagą a zarazem dumą prezentowali kolejne fragmenty z historii Polski, jakie doprowadziły do uchwalenia Konstytucji, ale też i rozbiorów Rzeczypospolitej. Przedstawienie urozmaicała nastrojowa i budująca napięcie muzyka oraz prezentacja multimedialna.

Na kameralnej uroczystości pojawili się wyjątkowi goście, m.in. proboszcz parafii w Maniach – ksiądz Sylwester Gałach, sekretarz gminy Międzyrzec Podlaski – Maria Szmytko, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Magdalena Chodzińska, dyrektor fundacji Doktor Clown – Jarosław Sędłak, członkowie Klubu Seniora w Rzeczycy na czele z prezes – Teresą Kuraszyk. W tej pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć współinicjatorów akcji sadzenia Dębów Niepodległości, czyli przedstawiciela Lasów Państwowych w osobie Leszka Michalca-nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec.

Podczas inscenizacji zaprezentowano również film ukazujący współpracę szkoły  z Rogoźnicy z Polską Macierzą Szkolną z Pińska. Uroczystość połączono też z akcją Szkolnego Klubu Wolontariusza, który nawiązał współpracę z Klubem Seniora z Rzeczycy, a jej efektem był wspólny wypiek pysznego, prawdziwie wiejskiego chleba. Uczniowie  i goście mogli skosztować go w postaci pięknych patriotycznych, biało-czerwonych kanapek, o jakże wymownych nazwach: „róża niepodległości”, „kopiec Piłsudskiego”, „słodka flaga”, „serce patrioty” czy „biały orzeł”.

Tego dnia nie tylko podczas apelu dominowały barwy narodowe. Cała szkoła, a zwłaszcza jej okna, była ozdobiona biało-czerwonymi elementami – kwiaty, serca, balony, bociany, chorągiewki … pomysłów nie brakowało.

Dalsza część obchodów  odbyła  się w plenerze. Tegoroczne obchody Konstytucji 3 maja zostały połączone z wyjątkowym, historycznym wydarzeniem, jakim było zasadzenie Dębu Niepodległości. To wydarzenie nawiązywało do zapoczątkowanej tuż po odzyskaniu niepodległości tradycji sadzenia przez społeczeństwo wraz z leśnikami królewskich drzew, żywych pomników ubiegłych czasów, które uosabiają siłę i długowieczność. Tak cenna inicjatywa została zainicjowana przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Symbolicznego posadzenia drzewka dokonali wszyscy zaproszeni goście, na czele z dyrektorem szkoły Dorotą Herda.

Wierzymy, że dzisiejszymi działaniami przyczyniliśmy się do tworzenia Niepodległej. Bo każde działanie, każda najdrobniejsza aktywność, nawet jeśli swym zasięgiem obejmuje małą szkołę – jak nasza w Rogoźnicy, to element budowania wielkiej Polski.

 

[foogallery id=”90733″]


materiał: gmina Międzyrzec Podlaski
tekst: Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy
zdjęcia: UG w Międzyrzecu Podlaskim

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama