Reklama

Porady Radiobiper: Co wziąć pod uwagę przy wyborze styropianu budowlanego?

Styropian, jako porowate tworzywo sztuczne, jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania budynków. Ten spieniony polistyren w 98% składa się z powietrza, co zapewnia doskonałą izolację cieplną, a w 2% z polistyrenu. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się różne typy styropianu.

Barwa styropianu
Kolor styropianu świadczy o materiale, z którego został zrobiony. Białe produkty wytwarza się z polistyrenu, a szare z domieszką np. grafitu, który ulepsza właściwości izolacyjne i nadaje oryginalną barwę. Przykładem styropianu grafitowego jest „dalmatyńczyk”. W porównaniu do białych produktów, szary styropian jest 25-30% cieplejszy, dlatego stosowane płyty mogą być cieńsze. Jest on jednak droższy niż styropian biały i bardziej wymagający podczas montażu. Konieczne jest wówczas użycie specjalnego kleju. Wadą szarego polistyrenu jest również mniejsza niż w przypadku białego, odporność na zmiany temperatury, w wyniku których mogą pojawić się odkształcenia materiału. W celu ich uniknięcia stosuje się nacięcia przeciwprężne.

Na rynku dostępne są również styropiany charakteryzujące się obniżoną chłonnością wody, występują w niebieskich i zielonych kolorach. Najczęściej stosuje się je do ocieplania fundamentów budynku.

Rodzaje i zastosowanie płyt styropianowych
Styropian najczęściej sprzedawany jest w formie gładkich płyt o standardowych wymiarach: 500×1000 mm i grubości 10-500 mm. Istnieją jednak wersje o charakterystycznych cechach, które posiadają specjalne przeznaczenie:
• płyty ryflowane – ich dolna powierzchnia posiada wyfrezowane rowki. Taki produkt stosuje się w przypadku ocieplania konstrukcji szkieletowej. Specjalne wgłębienia pozwalają na wentylację i zapobiegają zawilgoceniu ścian.
• płyty elastyczne – jako jedyne wygłuszają akustycznie, świetnie nadają się na podłogi ocieplane lub pływające oraz do wygłuszenia stropu.
• płyty perforowane – posiadają specjalne dziurki, które umożliwiają wydostanie się pary wodnej
• płyty sprężyste – dzięki specjalnym nacięciom są bardziej sprężyste i idealnie nadają się do ocieplania konstrukcji szkieletowych

Informacje znajdujące się na etykiecie styropianu
Najważniejsze dane dotyczące produktu znajdują się na etykiecie. Klient znajdzie tam informacje o współczynniku przewodzenia ciepła i wytrzymałości. Dodatkowo producent informuje o przeznaczeniu danego styropianu, klasie reakcji na ogień, roku produkcji i wymiarach płyty.

Wybierając styropian warto zdecydować się na produkty zaufanej marki, która gwarantuje asortyment najwyższej jakości. Jednym z czołowych producentów, działającym na rynku od wielu lat, jest knauf-industries.pl, który należy do międzynarodowej Grupy Knauf. W swojej ofercie firma posiada zarówno styropian budowlany jak i opakowania przemysłowe, czy izotermiczne. Przedsiębiorstwo wykorzystuje do produkcji najnowsze technologie m.in. metodę wtrysku termoplastycznego.

 

 

materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama