Porady Radiobiper: Rozliczanie deklaracji podatkowych na smartfonie

XXI wiek to czas innowacji i wygody. Jednym z nieodłącznych elementów pracy i życia większości z nas są telefony komórkowe – obecnie smartfony. Umożliwiają już nie tylko wykonywanie połączeń telefonicznych, czy wysyłanie wiadomości tekstowych ale dzięki nim możemy również przeglądać Internet, robić zdjęcia, tworzyć notatki, słuchać muzyki, odczytywać dokumenty, grać w gry czy wysyłać e-maile. Katalog dostępnych aplikacji jest coraz szerszy. Kwestią czasu było więc umożliwienie rozliczeń podatkowych za pomocą smartfona. Jak to działa i czy można to zrobić?

Nowości na rynku – deklaracja w jednej dłoni
Na rynku pojawiają się nowe oprogramowania księgowo – finansowe, a firmy prześcigają się w umożliwianiu łatwiejszej i przyjemniejszej pracy nad własnymi zeznaniami podatkowymi. Jedną z nowości są aplikacje e-deklaracje na urządzenia mobilne. Dzięki temu programowi, osoby, które cenią sobie pracę na telefonie lub tablecie będą mogły wypełnić swojego PITa-X na ulubionym, podręcznym sprzęcie i od razu przesłać go przez Internet.
Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla osób, które często przemieszczają się czy podróżują. Dzięki specjalnej aplikacji będą mogli to zrobić wygodnie z każdego miejsca na świecie. Aplikacja jest oczywiście dostępna zawsze podczas działania naszego urządzenia – to znaczy praktycznie bez ograniczeń, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Koszty przesłania deklaracji mieszczą się jedynie w kosztach ewentualnych należności za transfer danych komórkowych – co w większości przypadków oznaczać będzie po prostu darmową wysyłkę.

Możliwości e-deklaracji na smarfona
– zabezpieczenia i opcje Podobnie jak programy elektroniczne na komputer, aplikacja umożliwia pracę na wstępnie wypełnionej deklaracji PIT PFR, która pochodzi bezpośrednio z serwerów Ministerstwa Finansów. Wysłanie PIT-37 następuje bezpośrednio do systemu e-deklaracje, co umożliwia otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) – stanowiącego dowód złożenia zeznania podatkowego, równoważny do potwierdzenia nadania listu poleconego. Aplikacja w trakcie pracy została zabezpieczona poprzez bezpieczne zapisywanie danych na urządzeniu użytkownika, oraz wysyłaniem kopii bezpieczeństwa deklaracji e-mailem na własną skrzynkę poczty elektronicznej.

Dla kogo i czy trzeba być specjalistą?
Aplikacja na smartfona do wypełniania deklaracji PIT może wydawać się egzotyką cyfryzacji i narzędziem trudnym do obsługi. Nic bardziej mylnego. Oprogramowanie postawione jest na silnikach znanych aplikacji komputerowych, dostosowane do potrzeb najpopularniejszych systemów operacyjnych komórek i tabletów (Android oraz iOS). Aplikacja została dostosowana również do początkującego użytkownika, który odpowiadając na konkretne pytania ma możliwość uzupełninia swojego zeznania podatkowego „krok po kroku”. Dzięki temu cały dokument przestaje się wydawać trudny, a profesjonalne wsparcie zapewnia przewodnik przez gąszcz przepisów podatkowych.

Smarfton i PIT – to może działać
Podsumowując, e-pity na telefon zasadniczo są odwzorowaniem e-deklaracji w wersji komputerowej. Mogą stanowić wygodne rozwiązanie wspierające nawet początkujących użytkowników. Szczególnie rekomendowane jest dla osób w podróży, oraz pracujących na co dzień na swoich tabletach.


 

materiał: Specjalista ds. SEO
tekst zdjęcia: Paweł Marciniak Specjalista ds. SEO
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *