Reklama

Od 1 stycznia 2018 wycieczka do Brześcia i okolic bez wizy (aktualizacja)

W końcówce 2017 roku, w dniu 26 grudnia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał dekret nr 462, na podstawie którego od 01 stycznia 2018 roku turyści z 77 krajów w tym z Polski, będą mogli przebywać na obszarze m.in. Brześcia oraz niektórych rejonów obwodu brzeskiego do 10 dni na podstawie specjalnej przepustki. Przypomnijmy, że podobna procedura działa już od 2016 roku w Grodnie i okolicach Kanału Augustowskiego, a od 2015 w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Wprowadzenie kolejnej strefy bezwizowej ma pobudzić ruch turystyczny w rejonie Brześcia, co jak prognozują władze Białorusi zwiększy ruch turystów w tym rejonie o nawet 30%.

Dekret Prezydenta Republiki Białoruś Nr 462    
o ustanowieniu porządku bezwizowego wjazdu i wyjazdu obywateli zagranicznych

(tłumaczenie G. Sobecka)

W celu podwyższenia efektywności wykorzystania obiektów infrastruktury turystycznej i dalszego rozwoju turystyki transgranicznej postanawia się:

1. Ustanawić dla obywateli państw wymienionych w załączniku (dalej – obywateli):
1.1. bezwizowy porządek wjazdu do Republiki Białoruś, wyjazdu z Republiki Białoruś przez granicę państwową Republiki Białoruś na drogowych przejściach granicznych Brześć (Terespol), Domaczewo (Słowatycze), Pieszczatka (Połowce), na uproszczonym przejściu Brześć (Terespol)*, w porcie lotniczym Brześć i czasowego pobytu w celach turystycznych w okresie do dziesięciu dób (dalej – pobyt czasowy) na terytorium miasta Brześć, Rejonu Brzeskiego, Żabinkowskiego, Kamienieckiego, Prużańskiego Obwodu Brzeskiego, a także Rejonu Świsłockiego Obwodu Grodzieńskiego (dalej – Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć”);
1.2. bezwizowy porządek wjazdu do Republiki Białoruś, wyjazdu z Republiki Białoruś przez granicę państwową Republiki Białoruś na drogowych przejściach granicznych Bruzgi (Kuźnica Białostocka), Priwałka (Rajgardas), na uproszczonym przejściu Lesnaja (Rudawka), Priwałka (Szwiandubre), przejściu kolejowym Grodno (Kuźnica Białostocka)**, porcie lotniczym Grodno i czasowego pobytu na terytorium Specjalnego Parku Turystyczno-rekreacyjnego „Kanał Augustowski oraz przylegających do niego terytoriach*** (dalej – Park „Kanał Augustowski”).

2. Ustalić, że czas przebywania obywateli w porządku bezwizowym w Republice Białoruś i wyjazdu z Republiki Białoruś zgodnie z punktem 1 niniejszego Dekretu odpowiada czasowi wycieczki, realizowanej przez operatora turystycznego, świadczącego usługi na terytorium Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski”. Przy zakupie przez obywateli dodatkowych usług turystycznych**** czas pobytu przedłuża się. Pobyt, łącznie z przedłużeniem, nie może przekroczyć limitu czasowego przebywania.

3. Podstawą do bezwizowego porządku wjazdu do Republiki Białoruś, wyjazdu z Republiki Białoruś i czasowego pobytu na terytorium Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski”, w tym w strefie przygranicznej i pasie pogranicznym, zgodnie z punktem 1 niniejszego Dekretu są dokumenty, dające obywatelom prawo do indywidualnego lub grupowego zwiedzania Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski”.
Formy dokumentów wskazanych w części pierwszej powyższego punktu, porządek zwiedzania przez obywateli Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski” zgodnie z punktem 1 niniejszego Dekretu określane są przez radę Ministrów Republiki Białoruś.

4. Obywatel planujący zwiedzenie Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski” w trybie bezwizowego wjazdu do republiki Białoruś i wyjazdu z Republiki Białoruś zgodnie z punktem 1 niniejszego Dekretu zobowiązany jest okazać dokument uprawniający do wyjazdu za granicę i dokument uprawniający do indywidualnego lub grupowego zwiedzania Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski”.

5. Traci moc Dekret Prezydenta Republiki Białoruś z 9 marca 2015 r. Nr 115 „O ustanowieniu porządku bezwizowego wjazdu i wyjazdu obywateli zagranicznych.

6. Poleca się Radzie Ministrów Republiki Białoruś podjąć się realizacji niniejszego Dekretu.

7. Niniejszy Dekret wchodzi w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Prezydent Republiki Białoruś
A. Łukaszenko

—————————
* Kolejowe przejście graniczne Brześć (Terespol) rozumiane jest jako punkt graniczny na stacji kolejowej Brześć-Wschodni w rejonie centralnym m. Brześć.
** Kolejowe przejście graniczne Grodno (Kuźnica Białostocka) rozumiane jest jako punkt graniczny na stacji kolejowej Grodno, m. Grodno.
*** Terytoria przylegające do Specjalnego Parku Turystyczno-rekreacyjnego „Kanał Augustowski” rozumiane są jako terytoria miasta Grodno i Rejonu Grodzieńskiego.
**** Dodatkowe usługi turystyczne rozumiane są jako usługi, wykupienie których w ramach pobytu realizowanego przez operatora turystycznego świadczącego usługi na terytorium Strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” lub Parku „Kanał Augustowski”, pociąga za sobą wydłużenie czasu pobytu obywateli (dodatkowe noclegi w hotelu lub podobnym miejscu, dodatkowe wycieczki, usługi transferowe i inne usługi).

——————————–

Materiał zaczerpnięty z profilu Facebook Białoruś po Polsku

Dekret wydłuża również czas pobytu bez wizy na wszystkich strefach objętych programem z 5 dni do aż 10 dni.

Do Brześcia i niektórych rejonów obwodu brzeskiego będzie można dostać się przez drogowe przejścia graniczne: Terespol – Brześć, Sławatycze – Domaczewo oraz Połowce – Piszczatka. Ponadto z przepustką będzie można przejechać również pociągiem na przejściu kolejowym Terespol – Brześć oraz przejściu pieszo – rowerowym Białowieża – Piererow (Białoruska część Puszczy Białowieskiej leży w obwodzie brzeskim, w rejonie kamienieckim). 

Obwód Brzeski składa się z 16 rejonów (takich odpowiedników naszych powiatów). Przepustka działać będzie jednak tylko na terenie miasta Brześć oraz rejonów: Brzeskiego, Żabineckiego, Kamienieckiego i Prużańskiego, nie obejmie więc całego obszaru obwodu brzeskiego. W strefie nie znajdzie się m.in. rejon piński czy baranowicki.

Jak będzie wyglądała procedura?
Na razie możemy się tylko domyślać, że podobnie jak w Grodnie. Tam specjalną przepustkę można uzyskać w niektórych biurach podróży np. w Białymstoku, również online poprzez strony www np. https://bezviz.by/pl/We wniosku o wydanie przepustki musimy podać swoje dane paszportowe, dołączyć skan/zdjęcie paszportu oraz podać termin wycieczki. Do tego trzeba wykupić ubezpieczenie medyczne na każdy dzień pobytu (ok. 5-7 zł za dzień). Jest również wymóg posiadania ok. 100 zł (w zależności od kursu rubla białoruskiego) na każdy dzień pobytu na Białorusi, ale nie wiadomo, czy to sprawdzają na granicy, wymóg taki jednak jest. Wydanie przez biuro przepustki wiąże się również z wniesieniem opłaty w wysokości ok. 50 zł. Dostajemy specjalną przepustkę, którą drukuje nam pracownik biura podróży lub robimy to sami w domu po otrzymaniu przepustki na nasz adres mailowy. Z paszportem, przepustką, ubezpieczeniem stawiamy się na wyznaczonych przejściach granicznych, gdzie obsługiwany jest ruch bezwizowy.

Podejrzewamy, że podobna procedura będzie obowiązywać w związku z uzyskaniem przepustki na pobyt w Brześciu i rejonach obwodu brzeskiego objętego strefą bezwizową.

Co ciekawego będzie można zobaczyć w nowej strefie bezwizowej?
Przede wszystkim duże miasto o 1000 – letniej historii Brześć nad Bugiem oraz inne miasta, jak Kamieniec, Prużany, Różana, Wysokie Litewskie, Żabinka oraz wiele innych mniejszych miejscowości. Kiedy ruch bezwizowy będzie już uruchomiony, przygotujemy specjalny mini przewodnik z atrakcjami, jakie warto zobaczyć na obszarze bezwizowym w Brześciu i okolicach.

 

materiał: Republika Białoruś
treść dekretu: Sergiej Botwicz w
icekonsul w Konsulacie Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej
zdjęcie: Jakub(OvO)Sowa
info: profil na Facebooku Białoruś po Polsku
opracowanie: Jakub(OvO)Sowa / Leszek Niedaleki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kryminałki: Wypadek przy ulicy Sosnowej w Białej Podlaskiej

Piszczac: Konto społecznościowe założone z bezprawnym wykorzystaniem zdjęć pokrzywdzonej 19 letniej mieszkanki. // Woskrzenice Duże: Kradzież modułów elektronicznych z czterech ciągnikach siodłowych z terenu niestrzeżonego parkingu. // Biała Podlaska: Mieszkaniec oszukany podczas zakupu telefonu komórkowego poprzez internet. // Biała Podlaska: Zatrzymano 28 latka z Małaszewicz, znaleziono przy nim woreczek z mefedronem. // Międzyrzec Podlaski: 33 letnia mieszkanka gminy Międzyrzec z 1,6 promilem alkoholu prowadziła auto. // Biała Podlaska: Wypadek przy Sosnowej. Pieszy potrącony w trakcie manewru omijania.

Czytaj więcej »

Premiera w Kinie Merkury!

Kino Merkury w Białej Podlaskiej zaprasza na premierę nowego filmu. Na ekranie od 22 listopada: Kraina Lodu II. Rezerwacje: 83 343 28 97 lub poprzez www.kinomerkury.pl.  

Czytaj więcej »

X Sesja Rady Miasta Biała Podlaska (zaproszenie)

Informujemy, że w dniu 25 listopada (poniedziałek) 2019 r. o godz. 10:00 w Urzędzie Miasta Biała Podlaska, (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3) w sali konferencyjnej nr 238, odbędzie się X sesja Rady Miasta Biała Podlaska. Radni pochylą się m.in. nad uchwałami dotyczącymi przekształceń bialskich szkół,  nad uchwałą dotyczącą przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta, uchwałą w sprawie likwidacji Zespołu Żłobków Miejskich a także nad uchwałą w sprawie przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2019-2025. Pełny porządek obrad poniżej. 

Czytaj więcej »

Reklama