Międzyrzec Podlaski: Sukces! Mieszkają tu „Młodzi Twórcy literatury”!

W sobotę 2 grudnia 2017 roku w sali kolumnowej Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Młodzi Twórcy literatury”.

Wśród nagród, ufundowanych przez Książnicę Płocką oraz Starostwo Powiatowe w Płocku, znalazły się zestawy nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowo dla najwyżej nagrodzonych tablety, MP4, słuchawki stereofoniczne, okulary 3D i kije do selfie.

Temat tegorocznej edycji konkursu – SKRZYDŁA MI ROSNĄ U RAMION – pochodził z fragmentu wiersza Wandy Chotomskiej, zmarłej w sierpniu wybitnej autorki setek wierszy, opowiadań, piosenek, obdarzonej wielką mądrością, ogromną wyobraźnią i niepowtarzalnym humorem.

Laureaci poprzez swoją twórczość pokazali, jak wyobraźnia dodaje skrzydeł. Młodzi twórcy wypowiadali się, w wybranej przez siebie formie literackiej, na temat tego, co ich fascynuje w otaczającej rzeczywistości, co ogranicza, jakby ten świat urządzili, gdyby mogli go stworzyć po swojemu.
Wśród prac było wiele wierszy, komiksy, jedna praca o tematyce wojennej, poznaliśmy też następców Stanisława Lema oraz przyszłych scenarzystów filmowych. Wiele prac, ku zaskoczeniu jury oraz organizatorów, ukazało szarość życia i ciężar wyzwań, jaki funduje im współczesny świat.

Jury w składzie: Ewa Nowak, autorka książek dla dzieci i młodzieży, Martyna Chuderska, dziennikarka POLSKIEGO RADIA DZIECIOM, zdecydowało się przyznać nagrody główne i wyróżnienia we wszystkich grupach wiekowych, łącznie 40 nagród. Jurorki omówiły każdą nagrodzoną pracę, udzieliły cennych uwag dotyczących warsztatu pisarskiego oraz wskazały to, co było wysoko punktowane i miało wpływ na werdykt jury. Był to humor, oryginalność pomysłu i samodzielność prac.

Ewa Nowak wielokrotnie podkreślała wyjątkowość i wielki potencjał literacki przybyłych młodych ludzi. A rodziców pytała o metody wychowawcze, jakie stosowali w kształtowaniu takich osobowości. Około godziny 14 zakończyliśmy galę w doskonałym nastroju, a Martyna Chuderska zaprosiła laureatów do POLSKIEGO RADIA, gdzie zostanie nagrana audycja poświęcona ich twórczości.

Martyna Chuderska zaprosiła Gosię i Michała do POLSKIEGO RADIA, gdzie zostanie nagrana audycja poświęcona ich twórczości.

Patronat Honorowy nad konkursem objęła Polska Sekcja IBBY,
międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii.Jeszcze w ubiegły roku Honorowym Patronem była Wanda Chotomska, która zasiadała w jury konkursu i współtworzyła wydarzenie.

2 grudnia 2017 roku w sali kolumnowej Książnicy Płockiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Młodzi Twórcy Literatury”. Laureatami zostali uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr3 z Międzyrzeca Podlaskiego – rodzeństwo Michał i Małgosia Chodyka. Obydwoje zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych – Michał w grupie 8-10 lat, Małgosia 11-12 lat. Temat tegorocznego konkursu – SKRZYDŁA MI ROSNĄ U RAMION – pochodził z utworu Wandy Chotomskiej, wybitnej autorki wierszy, opowiadań i piosenek.

 

Cieszymy się niezmiernie z sukcesu Michała i Małgosi. To dość zaskakująca sytuacja, nieczęsto się zdarza, by w jednym konkursie czołowe lokaty zajęło rodzeństwo. Tego nikt nie mógł przewidzieć, gdyż prace konkursowe podpisane są przyjętym przez autora godłem. Na szczęście to rodzeństwo to uczniowie naszej Trójki.

 


materiał: ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
tekst zdjęcia: Katarzyna Chodyka ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *