Święto pieczonego ziemniaka i debata społeczna nad inwestycją w Strzakłach (galeria)

24 września przy dawnej Szkole Podstawowej w Strzakłach odbyło się „Gminne Święto Pieczonego Ziemniaka”. Spotkanie prócz walorów kulinarnych było również okazją do debaty nad przyszłym losem terenu szkoły i szansami jego wykorzystania w niedalekiej przyszłości. Dziś kilka słów komentarza od organizatorów wydarzenia oraz galeria zdjęć a już niebawem nasz reportaż filmowy. 

 

 

– Fajna rzecz, że ludzie chcą się spotykać, porozmawiać i pobyć troszkę z sobą. Tworzymy tu taką wspólnotę gminną na czym na bardzo zależy. Ten teren na którym dziś się znajdujemy został wpisany w plan rewitalizacyjny Gminy Międzyrzec Podlaski, jako jedno z przedsięwzięć i chcemy przez to temu miejscu nadać zupełnie inne życie. Powstanie tu w przyszłości Centrum Integracji Społecznej z miejscem promocji produktów lokalnych z kuchnią regionalną, oraz z miejscem gdzie osoby starsze, będą mogły spędzać czas poza domem. Miejsce to będzie zachowywało od zapomnienia tradycje wsi ziemi międzyrzeckiej i bialskiej. W koncepcji jest powstanie tutaj skansenu, który będzie taką żywą historią tych terenów. Kolejnym krokiem będzie przedsiębiorstwo społeczne, stąd też pomysł zawiązania spółdzielni socjalnej, która będzie zarządzać miejscem i nim gospodarować. Chcemy nadawać takim miejscom nowego charakteru, który z jednej strony integruje społeczność, a z drugiej strony pełni funkcje społecznie użyteczne – mówi Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

 

– Ziemniak króluje na naszych terenach, choć może w tej chwili trochę mniej. Dla mnie przypomina się dziś moje dzieciństwo, czas kiedy piekło się ziemniaki podczas wykopków i sprzątania pola już po wykopkach. Jest to nasze regionalne święto, które jednoczy ludzi, na którym można porozmawiać, pożartować, trochę ponarzekać i jest to myślę dobry pomysł – mówi Sołtys wsi Strzakły Barbara Wsół.

 

 

– Stowarzyszenie powstało, aby zagospodarować teren po byłej szkole w Strzakłach. Pomysł jest taki, aby powstało tutaj Centrum Integracji Społecznej. Planujemy dużo inicjatyw, m.in. stworzymy kuchnię regionalną oraz mini skansen – mówi Elżbieta Chodzińska, Prezes Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego Gminy Międzyrzec.

 

 

***

Organizatorem wydarzenia byli: Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe Gminy Międzyrzec, Rada Sołecka wsi Strzakły.

 

 


materiał: Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Małgorzata Mieńko

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *