Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: 207 kg niesegregowanych śmieci na mieszkańca w 2016 roku

W ubiegłym roku w całym województwie zebrano 419,4 tys. ton odpadów komunalnych. W porównaniu z 2015 rokiem jest to o 9% więcej. Firmy sektora prywatnego zebrały 57%, a publicznego 43% z ogółu tego typu odpadów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to w Białej Podlaskiej zebrano najwięcej – 207 kg – zmieszanych odpadów w ciągu roku 2016. Podczas gdy na przykład w Chełmie – 180 kg, a w Lublinie – 173 kg.

 

Biała Podlaska i region
207 kg zmieszanych odpadów na jednego mieszkańca Białej Podlaskiej zebrano w ciągu całego roku 2016. Łącznie było to ok. 11 i pół tysiąca ton.
Najlepiej z segregacją radzą sobie mieszkańcy powiatów łukowskiego i radzyńskiego. W tym pierwszym na jednego mieszkańca w zeszłym roku przypadło jedynie 54 kg niesegregowanych odpadów. W powiecie radzyńskim – 57 kg.
W powiecie radzyńskim mieszkańcy selektywnie zebrali w całym 2016 roku, po 75,9 kg odpadów na jednego mieszkańca. I był to trzeci, najlepszy wynik w województwie.
W powiecie parczewskim zebrano w ciągu minionego roku najwięcej szkła. Było to aż 23,5 kg na osobę.

Województwo
W strumieniu odpadów komunalnych dominują odpady pochodzące z gospodarstw domowych (82%). Kolejne źródła wytworzenia odpadów komunalnych obejmowały handel, mały biznes, biura i instytucje. Łącznie odpowiadały one za wygenerowanie ponad 16% odpadów. Udział odpadów pochodzących z usług komunalnych (czyszczenie ulic, utrzymanie parków, cmentarzy) sięgał natomiast 2%. W 2016 r. do wzrostu zebranych odpadów komunalnych przyczyniły się głównie gospodarstwa domowe, z których zebrano o 13% więcej odpadów niż w 2015 roku.

Województwo lubelskie plasowało się na przedostatnim miejscu w Polsce w łącznej ilości (segregowane i niesegregowane) zebranych odpadów komunalnych przypadających na 1 mieszkańca (196 kg).

Udział odpadów zmieszanych w ogólnej ilości zebranych odpadów komunalnych wyniósł 74,1% i był podobny jak w kraju 74,8%. W ostatnich latach można zauważyć pozytywne efekty w gospodarce odpadami. Powstawanie nowych instalacji przetwarzania odpadów i sukcesywne wprowadzanie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych spowodowało, że udział odpadów zmieszanych wciąż maleje (od 2012 r. do 2016 o 15,5 p.proc.).

Zmieszane odpady komunalne zebrane z gospodarstw domowych w województwie lubelskim w 2016 r.

Selektywna zbiórka odpadów
Udział odpadów zebranych selektywnie i wysegregowanych z frakcji suchej wyraźnie się zwiększył. W 2016 r. w województwie lubelskim, podobnie jak w kraju, zebrano selektywnie i wysegregowano z frakcji suchej jedną czwartą odpadów komunalnych (26%). W porównaniu do 2015 r. ilość odpadów zebranych selektywnie wzrosła o 25% do 108,6 tys. ton.

Odpady komunalne zebrane selektywnie w województwie lubelskim w 2016 r.


Składowiska

Na koniec 2016 r. w województwie lubelskim funkcjonowały 33 czynne składowiska przyjmujące odpady komunalne, o łącznej powierzchni 88,3 ha. To o 6 składowisk komunalnych i 7,5 ha powierzchni mniej niż w roku 2015. 26 składowisk wyposażonych było w instalację odgazowywania i 25 składowisk z instalacją odprowadzającą gaz do atmosfery. Zamykane były te składowiska, które nie spełniały wymogów ekologicznych.

Na zorganizowanych składowiskach w województwie lubelskim zdeponowano 39,3% odpadów zebranych ogółem, czyli 164,7 tys. ton. Odpadów zebranych selektywnie, które trafiają na składowisko jest znacznie mniej, 11% z ogółu odpadów zebranych w ten sposób.

W województwie lubelskim w 2016 r. liczba „dzikich” wysypisk śmieci nie zmieniła się znacząco, na koniec roku było ich 112. Zlikwidowano 310 tego typu wysypisk, z których zebrano ponad 6,8 tys. ton odpadów. W mieście Lublinie na koniec 2016 roku pozostało 37 nielegalnych wysypisk, przy czym w ciągu roku zlikwidowano 183 wysypiska, z których zebrano 2,3 tys. ton odpadów.

Zagospodarowanie odpadów komunalnych
W 2016 r. w województwie lubelskim zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych przedstawiało się następująco:
– Odpady zmieszane, które trafiły na składowisko to aż 49,1%, w tym:
– udział odpadów przeznaczonych do termicznego przekształcania wynosił 25,2%,
– recyklingu 7,4%
– recyklingu organicznego 18,3%.

W przypadku odpadów zebranych selektywnie:
– 80 % z ogółu poddano recyklingowi,
– 11% trafiło na składowiska,
– 9% do termicznego przekształcania (spalania).

 

 

materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Urząd Statystyczny w Lublinie
notka sygnalna i grafika: Renata Niepogoda – Ośrodek Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama