ZUS: Kontrole zwolnień lekarskich

Na zwolnieniu lekarskim niektórzy okazują się jednak zdrowi, a inni pracują zamiast się leczyć. Z tego powodu każdego roku część ubezpieczonych wcześniej wraca do pracy albo zwraca pobrany zasiłek chorobowy.

Radzyński inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich, które przeprowadził w pierwszym półroczu 2017 roku. Sprawdza zwolnienia ubezpieczonych z powiatów: bialskiego, radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego i Białej Podlaskiej. Skutek finansowy kontroli wyniósł 43 tys. zł. To kwota nienależnych świadczeń chorobowych, które wróciły do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie lekarskie wyklucza pracę
ZUS realizuje dwa rodzaje kontroli. Po pierwsze sprawdza, czy chory prawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, czyli tak by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Okazało się, że 34 osoby wykorzystywały zwolnienia do pracy zarobkowej. Musiały zwrócić wypłacone świadczenia chorobowe z odsetkami.

Ten rodzaj kontroli prowadzi nie tylko ZUS, ale również pracodawcy. Inspektorzy ZUS sprawdzają osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudnionych w zakładach pracy, które zgłaszają do ubezpieczeń do 20 osób. Więksi pracodawcy kontrolują swoich pracowników samodzielnie.

Zbyt długie zwolnienie można skrócić
Drugi rodzaj kontroli realizują lekarze orzecznicy ZUS. Sprawdzają, czy pacjent jest nadal niezdolny do pracy. Jeśli okaże się, że badany może wrócić do pracy, to lekarz skraca jego zwolnienie lekarskie. Kontrolowany zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania. W pierwszej połowie roku radzyńscy lekarze stwierdzili 16 takich przypadków. Spóźnienie = niższy zasiłek.

Warto pamiętać, że skutki finansowe ma też spóźnienie z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy lub do ZUS. Ubezpieczony ma na to siedem dni. Terminu nie dochowało prawie dwieście osób. Poskutkowało to obniżeniem ich zasiłków – łącznie o prawie 14 tys. zł.

Liczba spóźnialskich może się zmniejszyć już za rok, kiedy obowiązkowe staną się elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą musieli wystawiać zwolnienia przez internet, więc automatycznie trafią one do ZUS i pracodawcy. Ułatwi to też kontrolę zwolnień.


materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tekst: Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *