Masz wyrok a chcesz zostać prezesem? Przyjedź do Białej Podlaskiej!!

Masz wyrok sądowy na sobie a chcesz zostać prezesem samorządowej spółki? Nic trudnego! Musisz być członkiem PiS i być dobrym znajomym prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka. Nie wierzysz? Oto historia bialskopodlaskiego rockefellera – Mirosława Kapłanakróla stanowisk”. Były wójt gminy Międzyrzec Podlaski, odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu i z wyrokiem na karku, przyjęty z otwartymi rękami przez obecne władze miasta w szeregi kierownicze WOD-KANU właśnie awansuje dalej. Jego nowym stanowiskiem ma być fotel prezesa bialskiej spółki kanalizacyjno – wodociągowej, która zaopatruje kilkadziesiąt tysięcy ludzi w wodę i obraca setkami milionów złotych. To się nazywa kariera!!

Kondycja spółek miejskich w odniesieniu do odwołania ze swojej funkcji Zygmunta Króla, prezesa Bialskich Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN była tematem konferencji prasowej zwołanej przez Stowarzyszenie Biała Samorządowa.

Bogusław Broniewicz, prezes Stowarzyszenia Biała Samorządowa:
W ostatnich dniach do zmian doszło w jednej z ważniejszych spółek miejskich w Białej Podlaskiej. Rzecz dotyczy Bialskich Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Sama zmiana nie jest czymś nadzwyczajnym. Wiadomo, że właściciel może dobierać sobie zarządzających w dowolny sposób. Sam jednak sposób przeprowadzenia tej zmiany budzi nasze wielkie zdziwienie, a nawet zaniepokojenie.

O samej zmianie mieszkańcy Białej Podlaskiej dowiedzieli się po informacji członków Stowarzyszenia Biała Samorządowa. Właściciel, czyli Prezydent Miasta Biała Podlaska wbrew swoim wcześniejszym zapewnieniom o transparentności i przejrzystości swoich działań nie poinformował mieszkańców miasta ani o samej zmianie, a już nic nie dotarło do bialczan o powodach takiej, a nie innej decyzji.

Pojawił się natomiast komunikat nowego prezesa, że zmiana wynika z konieczności dostosowania zatrudnienia w samej spółce – z etatowej na menadżerską. I to już nie jest do końca prawdziwe. Ustawodawca dał bowiem możliwość dokonywania takich zmian w trybie normalnej procedury do 30 czerwca 2017 roku.

Ostatnie Walne Zgromadzenie WOD-KAN w Białej Podlaskiej miało charakter nadzwyczajny i miało na celu tylko dokonanie tych opisywanych przez Stowarzyszenie Biała Samorządowa zmian we władzach spółki.

Nie wiemy, z czego ten pośpiech i ta nadzwyczajność wynikały. Za pośrednictwem mediów chcemy o to zapytać władze miasta. Czy to efekt jakiegoś nieznanego nam audytu? Czy to efekt nieprawidłowości, które są w tych spółkach? Czy wręcz całkiem inny powód? Tego nie wiemy. Nadzwyczajność tej sytuacji powoduje nasze zaniepokojenie. Chcemy się też dowiedzieć co będzie w przypadku pozostałych spółek miejskich. – stwierdza Bogusław Broniewicz.

Wróćmy do początku obecnej kadencji władz miasta. Nowi prezydenci, w tym główny, Dariusz Stefaniuk podjęli decyzję o zmianie prezeza Zakładu Gospodarki Lokalowej (ZGL) i Miejskiego Zakładu Komunikacji (MZK). Wprowadzono nowych prezesów do tych firm z wielkim aplauzem, pokazując jednocześnie jakich to dobrych menadżerów pozyskano. Miał to być też cywilizacyjny i ekonomiczny skok w działalności tych spółek. A więc, czy wprowadzane obecnie zmiany w WOD-KAN będą dotyczyły tylko tej spółki, czy też pozostałych trzech spółek miejskich również?

Dziwi nas sposób wprowadzania tych zmian i brak transparentności i brak podania powodów tych zmian. Nic nie jest wiadome. A przypomnieć należy, że cała sprawa toczy się wokół spółki o ogromnym, wartym kilkaset milionów złotych majątku. Ostatnio przecież w majątku WOD-KANu znalazł się przekazany tam Zakład Zagospodarowania Odpadów na Białce w Białej Podlaskiej. Wartość budowy tylko tego obiektu sięgała ponad 90 mln zł. Chcemy wiedzieć, jakie były zasady i kryteria, którymi kierowała się Rada Nadzorcza WOD-KAN przy wyborze nowego prezesa. – dopytuje Broniewicz.

Warto też wiedzieć, co nowego, jakie nowe projekty, programy, wizję wnosi do WOD-KANu nowy prezes. O tym też cisza.

Na dzisiaj, nowy prezes nie pokazał niczego co mówiłoby jakie jest jego podejście do spółki i jak widzi jej rozwój. Przeszłość prezesa Kapłana w naszej ocenie nie rokuje zbyt dobrze. Do tej pory nie wykazał się jako dobry menadżer. W dziwnych okolicznościach odszedł z funkcji Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski. Rodzi to obawy, czy nie będzie podobnie wobec spółki miejskiej. – przestrzega Broniewicz.

Prezes z prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego za przekroczenie uprawnień!
Choć prawnie jest to dopuszczalne, aby osoba z takim wyrokiem, z paragrafami które ciążą na Mirosławie Kapłanie mogła zostać prezesem spółki samorządowej to czy etycznie i z czysto moralnego punktu widzenia jest to dopuszczalne? Niesmak pozostaje.

 

matriał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Stowarzyszenie Biała Samorządowa
zdjęcia: arch. radiobiper.info
tekst: Mariusz Maksymiuk

 

 

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *