Reklama

Wisznice i Leśna Podlaska wspólnie z Francją – Erasmus +

We wrześniu Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. K.K.Baczyńskiego w Wisznicach wraz z gimnazjum ZS w Leśnej Podlaskiej oraz Colleges w Airvault i Mazières en Gâtine z Francji przystąpiło do realizacji projektu w ramach programu europejskiego Easmus+. Partnerskie szkoły realizować będą zadania wynikające z tematu „Devenir un citoyen responsable et acteur de son environnement” – „Stać się odpowiedzialnym obywatelem i aktorem swojego środowiska”.

Celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności w obu krajach. Realizacja dotyczyć będzie wzajemnych badań siedlisk naturalnych w celu podjęcia kroków na rzecz ich ochrony w każdym kraju, określenia podobieństw i różnic w czasie międzynarodowej wymiany młodzieży.

Ważne będzie też rozwijanie u uczniów poczucia tożsamości obywatelskiej oraz dawanie możliwości rozwijania ich zdolności działania w ich najbliższym otoczeniu i w szerszym środowisku, na poziomie Europy. Ta przyjemna część projektu to na pewno zwiedzanie obszarów chronionych pod opieką specjalistów i nauczycieli. W głowach młodych ludzi zostanie też stosowanie języka angielskiego jako środka komunikacji z partnerami.

Do kwietnia 2018 roku gimnazja projektować będą foldery informacyjne nt. obszarów chronionych we Francji. W szkołach odbędą się prelekcje, warsztaty ornitologiczne oraz lekcje w terenie pod kierunkiem leśniczego – ornitologa z Nadleśnictwa Włodawa. Trwać będzie obserwacja i liczenie wybranych gatunków ptaków.

Planowana jest wycieczka dla uczniów do Poleskiego Parku Narodowego oraz wystawa fotografii ornitologicznej dla społeczności gminnej. Po projekcie pozostanie wydany album o ptakach z opisami w języku polskim, angielskim i francuskim, biuletyn dotyczący bioróżnorodności na naszym terenie oraz film na temat ochrony środowiska i bioróżnorodności w Polsce i we Francji.

W listopadzie 2016 r. przedstawicielki komitetu pilotażowego gimnazjum w Wisznicach z delegacją nauczycieli z Leśnej Podlaskiej odbyły wizytę roboczą w dwóch szkołach leżących w departamencie Deux-Sèvres. Uzgadniane były szczegóły kontaktowania się i działań w ramach projektu, którego koordynatorem jest College de Voltaire w Airvault.

W trakcie spotkań z różnymi partnerami projektu (merostwa, towarzystwa przyjaźni polsko – francuskiej, zaangażowani sympatycy) można było wymieniać informacje i spostrzeżenia na temat możliwości interdyscyplinarnej pracy z młodzieżą z pomocą różnych środowisk w Polsce i we Francji.

Również w listopadzie odbyła się w wisznickiej szkole prelekcja dotycząca wędrówki ptaków oraz ich obrączkowania. Poprowadził ją dla uczniów klas pierwszych leśniczy Włodzimierz Czeżyk pracownik Nadleśnictwa Włodawa.

materiał: Gmina Wisznice / Gmina Leśna Podlaska
tekst / zdjęcia: Bogusław Szczęśniak / Sylwia Szpruch-Koprianiuk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Styrzyniec: Pasowanie uczniów

Gmina Biała Podlaska Uroczysty moment przeżyli 16 października grupa 12 pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu. Malcy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani na uczniów.

Czytaj więcej »

Rakowiska: Gminny Dzień Edukacji (galeria)

Gmina Biała Podlaska Uroczyście świętowano 16 października Gminny Dzień Edukacji. Przygotowano go w Przedszkolu Samorządowym w Rakowiskach. Nadarzyła się okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli. Wykształcenie jest najcenniejszym i bez wątpienia najtrwalszym podarunkiem, jaki można przekazać dziecku w szkole.

Czytaj więcej »

Reklama