Reklama

Sylwetki Powiatu Bialskiego: Radny Paweł Litwiniuk

Rozpoczynamy kolejny cykl, tym razem będą to “Sylwetki Powiatu Bialskiego”. Każdy materiał zawierać będzie, prezentację osoby związanej z naszym powiatem. Uznaliśmy, że idealną formą do tego będzie wywiad. W tej formule każda z przedstawianych postaci odpowiada na kilkanaście przygotowanych pytań, dotyczących  zarówno sfery zawodowej jak i prywatnej. Dziś jako pierwszy odpowiada nam Radny Powiatu Bialskiego Paweł Litwiniuk, zapraszamy do lektury.

 


Imię, nazwisko, wiek, wykształcenie, praca, rodzina:

Paweł Litwiniuk, 32 lata

Wykształcenie wyższe magisterskie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału Zarządzania Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Pracuje w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim na stanowisku inspektora ds. inwestycji i administracji. Na co dzień zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem inwestycji, sprawami prawno-administracyjnymi, marketingiem, jak również przekształcaniem przedsiębiorstwa w nowoczesną firmę, zdolną do świadczenia usług w obowiązujących obecnie standardach.

Żona Izabela przebywa aktualnie na urlopie macierzyńskim, ponieważ w grudniu urodził się radnemu syn Ludwik.

Reprezentuje klub radnych PSL, wybrany radnym z miasta Międzyrzec Podlaski.


Kiedy i dlaczego zostałem radnym?

Pracę samorządową rozpocząłem w 2010 r. w charakterze radnego miasta Międzyrzec Podlaski. Zostałem wtedy wybrany z mojego osiedla przy ul. Brzeskiej. Miałem wiele pomysłów na rozwój mojego miasta i wiele z nich udało się wdrożyć. W 2014 roku zaproponowano mi kandydowanie do Rady Powiatu Bialskiego w miejsce mojego starszego brata Przemysława, który ubiegał się o mandat radnego województwa lubelskiego. Dzięki ponad 440 głosom mieszkańców Międzyrzeca dostałem się do rady powiatu, mimo iż startowałem z ostatniego miejsca na liście.


Będąc radnym udało się:

Będąc radnym Rady Miasta zainicjowałem i wdrożyłem założenia Karty Rodzina 3+, programu wspierającego rodziny wielodzietne. To ja zgłosiłem wniosek o pozyskanie unijnego dofinansowania na budowę nowoczesnego targowiska z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dopilnowałem realizacji projektu. Jeśli chodzi o okręg wyborczy, z którego zostałem wybrany, to starałem się o realizację inwestycji służących wszystkim mieszkańcom. Zatroszczyłem się o modernizację dróg i chodników, jak również budowę wiaty przystankowej.

W radzie powiatu skupiłem się na inwestycjach służących poprawie życia mieszkańców Międzyrzecczyzny. Dysponuję odpowiednimi relacjami oraz argumentami, aby w radzie powiatu pozyskać większość głosów dla moich propozycji programowych. Są one również akceptowane przez Zarząd Powiatu. Dzięki tej dobrej współpracy i wspólnym wysiłkom w 2016 roku udało się m.in. otworzyć nowy oddział rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym (do dyspozycji pacjentów jest 30 łóżek, a sale są doskonale wyposażone) oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej (powstały w ramach projektu szpital środowiskowy ma objąć wsparciem 70 pacjentów powyżej 65. roku życia, których stan zdrowia nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego). Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to w ubiegłym roku udało się wybudować wspólny parking dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim oraz dla pracowników i interesariuszy Powiatowego Urzędu Pracy. Ostatnią inwestycją drogową, którą udało się wykonać w grudniu, było odnowienie placu przed budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu, co w znacznym stopniu poprawiło bezpieczeństwo i komfort uczniów. Mam poczucie satysfakcji z efektów tej aktywności.


Nad czym obecnie pracuję:

Paweł Litwiniuk jest przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów oraz członkiem Komisji Samorządowej i Spraw Radnych. – Obecnie zaangażowany jestem w pozyskanie środków zewnętrznych na dokończenie termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Miedzyrzecu wraz z budynkiem kuchni. Trwają też prace projektowe nad budową chodnika ze ścieżką rowerową i oświetleniem na ul. Brzeskiej w Międzyrzecu w kierunku miejscowości Wysokie (wspólna inwestycja samorządów). W tym roku wykonamy kompleksową przebudowę ulicy Drohickiej.


W przyszłości ważne będzie:

W najbliższej przyszłości dla Międzyrzecczyzny, z której się wywodzę, ważna będzie budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813. Samorząd Województwa Lubelskiego już zabezpieczył wstępne środki na prace planistyczne i pierwsze wykupy terenów. To budowa zupełnie nowego szlaku i szansa rozwojowa nie tylko dla miasta, ale i całego powiatu.


O obecnej radzie powiatu:

– To porządni ludzie, z którymi bardzo dobrze mi się pracuje i miło spędza czas. Cieszę się, że udało się wygasić spory o charakterze partyjnym. Obecnie wspólnie ustalamy priorytety i dążymy do realizacji istotnych dla mieszkańców celów.


Współpraca z Zarządem Powiatu:

Jako przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów stale spotykam się z Zarządem i Skarbnikiem Powiatu. Kultura pracy w samorządzie powiatu bialskiego to wzór dla polityków szczebla centralnego. Myślę, że ludzie w działalności publicznej powinni koncentrować się na sprawach, a nie na sobie. Wtedy łatwiej o porozumienie.


Utkwiło mi w pamięci:

Marcowy wybór starosty Mariusza Filipiuka i nowego Zarządu Powiatu niemal jednomyślnie przez radę powiatu. Takiej sytuacji nie było w całej współczesnej historii samorządu powiatowego. To dowód na to, że trzeba rozmawiać z ludźmi o ważnych dla nich celach, a nie o wielkiej polityce.


Gorąco polecam:

Uśmiech i życzliwość na każdy dzień. To nasze współczesne paliwo!


Dlaczego warto, gdzie i w co inwestować w powiecie bialskim:

Powiat bialski to brama do Europy na jedwabnym szlaku. Uważam, że niezwykłą szansą inwestycyjną jest kooperacja z chińskimi partnerami. Zaangażowanie w tę sprawę senatora Grzegorza Biereckiego, znaczącej postaci w PiS, to znacząca rekomendacja na rzecz przyglądania się możliwościom zaangażowania kapitału w tego rodzaju biznesie. Dużą rolę odgrywają w tym przedmiocie również wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz wójt Piszczaca Kamil Kożuchowski, którzy odwiedzili Chiny i pozyskali wiele cennych kontaktów.


Radny prywatnie:

Interesuje się polityką regionalną i motoryzacją. Najbardziej lubi naszą tradycyjną kuchnię polską i przy jej pomocy stara się walczyć z nadwagą. – Wolny czas lubię spędzać na polskiej wsi, w szczególności nad Bugiem, w towarzystwie moich przyjaciół i regionalnych smakołyków.


Kontakt do radnego dla mieszkańców powiatu bialskiego:

Najlepiej kontaktować się z radnym poprzez Biuro Obsługi Rady i Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej lub drogą mailową: [email protected]. Do dyspozycji mieszkańców udostępnia też swój prywatny telefon komórkowy 606 177 485.


materiał: Sylwetki Powiatu Bialskiego
pytania przygotował: Leszek Niedaleki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Terebela: Magia świąt Stowarzyszenia Terra Bella (galeria)

W dniu dzisiejszym w świetlicy wiejskiej w Terebeli (gm. Biała Podlaska) miał miejsce I Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez lokalną społeczność dla lokalnej społeczności. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Terra Bella”, ale jak same przyznają przy dużej pomocy i wyrozumiałości panów, od kilku już tygodni spotykały się aby wykonać świąteczne piękności na wigilijne stoły.

Czytaj więcej »

Powiat Bialski ma projekt budżetu na 2020 rok! Oto najważniejsze planowane inwestycje!

Na ostatniej w tym roku zaplanowanej na dzień 30 grudnia sesji Rady Powiatu, radni dyskutować będą nad przyjęciem w proponowanej przez Zarząd Powiatu i Starostę Bialskiego budżetem Powiatu Bialskiego na rok 2020. Grubo ponad 150 mln zł sięgają zaplanowane na przyszły rok dochody i wydatki. Przyszły rok ponownie upłynie pod hasłem budowy dróg! Będzie tego dużo. Ciekawostką są zapisane środki na opracowanie projektowe budowy Powiatowego Centrum Administracji – własnej, długo oczekiwanej siedziby Starostwa Powiatowego!

Czytaj więcej »

Reklama