Reklama

Barbórka na Podlasiu (galeria)

Tradycyjny Dzień Górnika, zwany Barbórką zbiegł się z odsłonięciem tablicy żołnierzy – górników. Uroczystość zorganizowana przez członków Drelowskiego Koła Związku Represjonowanych Żołnierzy – Górników odbyła się  4 grudnia w Drelowie. Rozpoczęła się od sprawowanej Mszy Świętej przez proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie ks. Wiesława Mańczyny a następnie poświęcenia pamiątkowej tablicy.

Podczas wydarzenia starosta bialski Mariusz Filipiuk w swoim wystąpieniu przypomniał historię represjonowanych przez władze komunistyczne żołnierzy – górników wykonujących katorżniczą pracę w kopalniach, kamieniołomach i zakładach pozyskiwania rud uranu. Zapewnił również – nie tylko w roku, w którym wspominamy Żołnierzy Wyklętych w powiecie bialskim troska o nasze duchowe korzenie będzie widoczna. Jako władze powiatowe przez cały czas będziemy dokładać starań, by wspierać i realizować przedsięwzięcia służące upowszechnianiu prawdy historycznej i otaczać troską ludzi, którzy dla naszej Ojczyzny poświęcili swoje zdrowie, codzienność, a nawet ponieśli ofiarę życia
Kwiaty pod tablicą złożyli m.in.: starosta bialski, wójt Drelowa Piotr Kazimierski, były poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk. Ten ostatni w Gminnym Centrum Kultury podczas spotkania po głównych uroczystościach, wygłosił prelekcję na temat genezy i historii służby represjonowanych bohaterów drelowskiej uroczystości.


materiał: Powiat Bialski / Gmina Drelów
tekst: Anna Jóźwik, Starostwo Powiatowe
zdjęcia: Grzegorz Panasiuk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Targowiska: notowania z dni 13 – 16 stycznia

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska i Łuków. Przykładowe notowania: pszenica 80 za tonę, jaja kurze od 40 groszy do 1 zł za sztukę, jabłka od 1,5 do 4 zł za kilogram, ziemniaki młode od 1,8 do 3 zł za kg, pieczarki od 4,5 do 7 zł za kilogram, miód od 24 do 35 zł za kilogram.

Czytaj więcej »

Porady Radio Biper: Zajady – jakie są przyczyny powstawania? Skuteczne sposoby walki z zajadami

Zajady (z łac. cheilitis, cheilosis) określane są zamienne terminem zapalenia kątów ust. To stany zapalne, które nie tylko powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból, pieczenie, zaczerwienienie i pękanie skóry, utrzymujące się przez długi czas, lecz także dyskomfort psychiczny dla pacjenta, który obserwuje u siebie nieestetyczne owrzodzenia w okolicy ust. Wiele osób, które boryka się z tym problemem zdrowotnym, zastanawia się, co powoduje zajady. Przyczyny mogą być różne – znając źródło tej uciążliwej przypadłości, łatwiej z nią walczyć. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie zajadów i jakie działania zapobiegawcze warto podjąć, aby uniknąć pojawienia się pękania kątów ust i nadżerek w przyszłości?

Czytaj więcej »

Brak prądu w dniach 20 – 24 stycznia

W nadchodzącym tygodniu wyłączenia energii planowane są w Radzyniu Podlaskim: ul. Gwardii, Kościuszki. Wyłączenia energii także w Terespolu ul.: Kościuszki i Piłsudskiego. Braki prądu spodziewane są również w Tucznej, Janowie Podlaskim, Ulanie, Czemiernikach, Wisznicach, Wohyniu, Sarnakach. Z brakiem dostaw energii borykać się też będą mieszkańcy: Zaliszcza, Czosnówki, Przychód, Pruchenek, Wólki Plebańskiej, Woli Dubowskiej, Rzeczycy, Dobrynia Dużego, Wólki Zabłockiej, Kobylan i kilku innych miejscowości.

Czytaj więcej »

Reklama