Reklama

Reklama

Monument samolotu PWS-26 już oficjalnie odsłonięty (galeria)

W tym roku przypada 100. rocznica powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej. Z tej okazji na terenie miasta odbywają się wydarzenia jubileuszowe, wśród nich uroczyste odsłonięcie monumentu samolotu PWS-26 na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej i Zielonej.

Posłuchaj ważnego spotu:

Uroczystości miejskie zainaugurowała w dniu 16 września msza święta w kościele wojskowym pw. św. Kazimierza Królewicza przy ulicy Dokudowskiej, po której zgromadzeni złożyli kwiaty przy pomniku Bohaterskich Lotników Podlasia. Następnie odbył się przemarsz na ulicę Łomaską, gdzie na skrzyżowaniu z ulicą Zieloną został oficjalnie odsłonięty monument samolotu PWS-26 produkowanego w Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że monument samolotu PWS-26 powstał z inicjatywy Stowarzyszenia  Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Franciszka Ostrowskiego, który zgłosił projekt „Wykonanie monumentu upamiętniającego rocznicę założenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów” do Budżetu Obywatelskiego miasta Biała Podlaska. Pomysł zyskał w głosowaniu 2.518 głosów mieszkańców i tym samym znalazł się na liście sfinansowanych w ramach BO zadań z kwotą 150 tys. zł

Więcej o projekcie w ramach BO:
Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Biała Podlaska (film) (galeria) <<==>> LINK

Replikę samolotu w skali 1:3 wykonali dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Białej Podlaskiej Ryszard Dołęga i jego współpracownicy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, Robert Skóra, Krzysztof Wojtysiak, Waldemar Sadowski i Tomasz Gawryszuk. Prace warsztatowe trwały od marca do sierpnia. Stojan oraz elementy konstrukcyjne powstały w firmie Bial-Met Leszka Zezuli. Konstrukcja podstawy została ocynkowana w Siedlcach. Bial-Met wykonał również loga PWS, które umieszczono na rondzie PWS. Schody przy monumencie oraz zabetonowanie stojana i montaż repliki samolotu, a także oświetlenie obiektu wykonała firma Transbet Mariana Wojtiuka. O teren przy monumencie zadbała „Zieleń” Biała Podlaska.

W programie wydarzeń jubileuszowych w dniu 16 września znajdują się również:
– odsłonięcie monumentu samolotu PWS-26 na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej i Zielonej
– oficjalne nadanie nazwy rondu im. Podlaskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Janowskiej
– występ chóru „Echo Podlasia” w ROBiR AWF Biała Podlaska 
– koncert akordeonisty Marcina Wyrostka w ROBiR AWF Biała Podlaska 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama