Reklama

Reklama

Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną skalną – o czym warto wiedzieć?

Wykonując termomodernizację budynku, najwięcej uwagi warto poświęcić ścianom. To właśnie one zwykle ponoszą odpowiedzialność za generowanie pokaźnych strat ciepła. Skuteczna i trwała warstwa izolacyjna ścian zewnętrznych pomoże nie tylko zaoszczędzić energię i pieniądze wydane na poczet ogrzewania budynku. Przyczyni się ona również do podniesienia komfortu akustycznego, a także może zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe. Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie wełny skalnej celem termomodernizacji ścian zewnętrznych. Jednak o czym warto pamiętać podczas całego procesu docieplania?

Posłuchaj ważnego spotu:

Wymagania dotyczące izolacyjności ścian zewnętrznych

Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych często była bagatelizowana przez właścicieli posesji. Okazuje się jednak, że kompletna i rzetelnie przeprowadzona termomodernizacja budynku jest istotna głównie ze względów ekonomicznych. Dobrze zaizolowane ściany to cieplejszy budynek, a to z kolei jest równoznaczne z generowaniem oszczędności. Co więcej, warto pamiętać o wymaganiach jakie musi spełnić izolacja ścian. Przepisy w tym zakresie wydają się zaostrzać z każdym, kolejnym rokiem. Dla przykładu można powiedzieć, że jeszcze w 2014 roku współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych (oznaczany literą U) nie powinien być wyższy niż 0,25 W/(m²·K). Z kolei już 3 lata później, bo w roku 2017, jego wartość została ustalona na 0,23 W/(m²·K). Obecnie obowiązują przepisy odnośnie izolacji ścian zewnętrznych, które zostały wprowadzone w 2021 roku. Zgodnie z nimi współczynnik przenikania ciepła może wynosić – maksymalnie – 0,20 W/(m²·K). Warto się z tymi zasadami zapoznać jeszcze przed procesem termomodernizacji. Faktem jest, że współczynnik ten zależny jest w dużej mierze od grubości i materiałów wykonania przegrody, aczkolwiek wykorzystane tworzywo izolacyjne również ma na niego wpływ.

Dlaczego warto wybrać wełnę skalną celem izolacji ścian zewnętrznych?

Izolacja ścian zewnętrznych powinna być trwała, a także solidna. Niedopuszczalne jest pojawienie się szczelin lub przestrzeni niedocieplonych które wpłynęłyby na parametry całej izolacji. Wełna skalna w tym wypadku będzie jednym z lepszych wyborów. Jest to materiał dociepleniowy o wyjątkowo dobrych parametrach nie tylko pod względem izolacji termicznej, ale także i akustycznej. Dodatkowo wełna skalna może pochwalić się klasą ognioodporności – A1. W praktyce oznacza to, że jest ona tworzywem niepalnym i skutecznie podnosi bezpieczeństwo pożarowe. Wełna mineralna cechuje się także względnie niskim współczynnikiem przenikania ciepła (λ), co sprawia, że docieplone przy jej pomocy ściany zewnętrzne będą wyróżniać się stabilnością cieplną. Przy wyborze tego materiału warto jednak uwzględnić grubość warstwy dociepleniowe. W przypadku ścian zewnętrznych powinna ona wynosić minimalnie 14-16 centymetrów.

Ściany zewnętrzne w budynkach o nieefektywnej wentylacji – czy mogą być ocieplone wełną skalną?

Wełna mineralna skalna jest jednym z najczęściej rekomendowanych materiałów dociepleniowych. Można się na nią zdecydować także w przypadku tych ścian zewnętrznych budynków, które nie posiadają efektywnej wentylacji. Jedną z największych zalet tego materiału jest paro przepuszczalność. Wełna mineralna skalna umożliwia swobodne wydostawanie się wilgoci, a także skutecznie zmniejsza ryzyko tego, że skropli się ona we wnętrzu ściany, doprowadzając chociażby do rozwoju pleśni i grzybów. Z tego też powodu, bez większych problemów można ją zastosować do ocieplenia ścian budynków o nieefektywnej wentylacji.

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama