Reklama

Reklama

Pierwsze rekordowe pożary na naszej półkuli – jest gorąco, a będzie gorzej

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) śledzi intensywność pożarów i ich emisje do atmosfery i przedstawia raport na temat aktualnych warunków przed rozpoczęciem borealnego lata.

Posłuchaj ważnego spotu:

Sezon pożarów na półkuli północnej rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już w marcu w Hiszpanii miały miejsce znaczące pożary. Na półkuli północnej w maju, w regionach Eurazji i zachodniej Kanadzie, miały miejsce liczne pożary. Poprzedni rekord emisji dla regionu Saskatchewan w maju wynosił dwie megatony, podczas gdy w maju 2023 r. wyniósł ponad 23 megatony

Wiosną 2023 r. kilka regionów na półkuli północnej zostało dotkniętych znacznymi pożarami, a niektóre z nich osiągnęły wręcz rekordowe wyniki. Odnotowane w Hiszpanii, Kanadzie i Rosji przypadki były szczególnie istotne dla tej pory roku. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) śledzi intensywność pożarów i ich emisje do atmosfery i przedstawia raport na temat aktualnych warunków przed rozpoczęciem borealnego lata.

Wczesnowiosenne pożary w Hiszpanii

Sezon pożarów na półkuli północnej rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już w marcu w Hiszpanii miały miejsce znaczące pożary. Od 23 marca naukowcy z CAMS śledzili wzmożoną aktywność pożarową w różnych regionach Hiszpanii, dotykającą głównie Walencji, z dalszymi pożarami w Asturii i Kantabrii, ale o mniejszej skali niż te w Walencji.

W wyniku tych pożarów Hiszpania doświadczyła najwyższych poziomów emisji dla tego miesiąca w historii, na równi z pożarami w 2012 roku. Pożary o takim zasięgu na tak wczesnym etapie roku to niezwykłe zjawisko. Dane z programu Copernicus podkreślają, że ryzyko pożarów zostało zaostrzone przez wysokie temperatury i suche warunki, które dotknęły kontynent podczas poprzedniej zimy.

Pożary w Eurazji i rekordowe emisje w Kanadzie.

W marcu, kwietniu i maju w Ameryce Środkowej wystąpiły sezonowe pożary, które były nieco powyżej średniej. Spowodowały one, że chmury dymu zostały przetransportowane do Ameryki Północnej i północnego Atlantyku.

Na półkuli północnej w maju, w regionach Eurazji i zachodniej Kanadzie, miały miejsce liczne pożary. W Eurazji najbardziej dotknęły one Kazachstan, Mongolię i niektóre regiony graniczące z Rosją, w tym Kurgan, Tiumeń, Omsk i Nowosybirsk. Pożary w tym regionie charakteryzowały się wysoką intensywnością, w niektórych regionach przekraczającą średnią z lat 2003-2022, a ich ogólne szacowane emisje w tym miesiącu były porównywalne z majem z ostatnich lat.

Pożary na dużą skalę w zachodniej Kanadzie szalały przez cały maj 2023 roku. Dzienne dane CAMS dotyczące całkowitej mocy promieniowania pożarów (FPR) wykazują znaczną aktywność pożarów w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie, Saskatchewan i Terytoriach Północno-Zachodnich od początku maja, z rosnącą aktywnością dalej na wschód w Ontario i Nowej Szkocji pod koniec miesiąca. Ponadto CAMS śledził znaczące emisje z tych pożarów, z utrzymującym się transportem dalekiego zasięgu przez Amerykę Północną i Ocean Atlantycki, docierając nawet do Skandynawii i Oceanu Arktycznego. Kanada osiągnęła jeden z najwyższych rekordów emisji w maju, bijąc rekordy w Kolumbii Brytyjskiej, Saskatchewan, Terytoriach Północno-Zachodnich i Nowej Szkocji.

W tym miesiącu sytuacja w Saskatchewan była szczególnie ekstremalna, biorąc pod uwagę, że poprzedni rekord emisji dla tego regionu w maju wynosił dwie megatony, podczas gdy w maju 2023 r. wyniósł ponad 23 megatony.

Mark Parrington, Senior Scientists CAMS, komentuje: „Ponieważ zbliża się lato na półkuli północnej, należy spodziewać się nasilenia zmiennych związanych ze wzrostem ryzyka pożarów, takich jak wysokie temperatury i szczególnie suche warunki. Monitorowanie tych zmiennych i rozwoju pożarów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia przyczyn i wpływu na atmosferę w celu podjęcia odpowiednich działań”.

CAMS, wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, monitoruje pożary i ich emisje przez cały rok i dostarcza dane na ten temat za pośrednictwem Globalnego Systemu Asymilacji Pożarów (GFAS). System ten opiera się na obserwacjach satelitarnych aktywnych pożarów i mocy promieniowania pożaru (FRP), miary intensywności pożaru, w celu oszacowania emisji węgla i szerokiej gamy zanieczyszczeń powietrza, które stanowią dym, i zapewnia 20-letni zbiór danych.

Więcej informacji na temat pożarów w Kanadzie i Rosji znajduje się tutaj:

Strona globalnego monitorowania pożarów CAMS jest dostępna tutaj:

Dowiedz się więcej o monitorowaniu pożarów na CAMS Wildfire Q&A:

Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i Mercator Ocean, między innymi.

ECMWF obsługuje dwie usługi w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i Copernicus Climate Change Service (C3S). ECMWF uczestniczy również w usłudze zarządzania kryzysowego Copernicus (CEMS), która jest wdrażana przez Wspólną Radę Badawczą UE (JRC). Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jest niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 35 państw. Jest to zarówno instytut badawczy, jak i usługa operacyjna działająca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, opracowująca i rozpowszechniająca numeryczne prognozy pogody w państwach członkowskich. Dane te są w pełni dostępne dla krajowych służb meteorologicznych w państwach członkowskich. Obiekt superkomputerowy (i powiązane archiwum danych) w ECMWF jest jednym z największych tego typu w Europie, a państwa członkowskie mogą wykorzystywać 25% jego mocy do własnych celów.

W przypadku niektórych działań ECMWF rozszerzył swoją lokalizację w państwach członkowskich. Oprócz siedziby głównej w Wielkiej Brytanii i centrum obliczeniowego we Włoszech, od lata 2021 r. nowe biura koncentrujące się na działaniach prowadzonych we współpracy z UE, takich jak Copernicus, znajdują się w Bonn w Niemczech.

Stronę Copernicus Atmosphere Monitoring Service można znaleźć pod adresem http://atmosphere.copernicus.eu/

Stronę Copernicus Climate Change Service można znaleźć pod adresem https://climate.copernicus.eu/
More information on Copernicus: www.copernicus.eu
The ECMWF website can be found at https://www.ecmwf.int/

Twitter:
@CopernicusECMWF
@CopernicusEU
@ECMWF


materiał: Communications
tekst i zdjęcia: Basia Kurzejewska Account Executive
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama