Reklama

Reklama

Uczniowie janowskiego technikum szkolili się w Grecji

W dniach 01.05 – 12.05 2023 r. uczniowie technikum Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim podnosili kompetencje zawodowe, językowe i kulturowe podczas zawodowego stażu. Projekt został zrealizowany we współpracy z organizacją Georgikes Ekmetaleuseis & Training Services w ramach akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenia i szkolenia uczniów i kadry.

Posłuchaj ważnego spotu:

W projekcie nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000061794, w miejscowości Paralia Neou Panteleimonos w Grecji, wzięła udział grupa 33 stażystów, w tym 14 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni, 15 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa  i agrotroniki oraz 4 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa wraz z trojgiem nauczycieli. Stażyści odbywali  zajęcia praktyczne w różnych greckich przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i stadninach koni.

Mechanizatorzy rolnictwa zajęcia praktyczne odbywali  w gospodarstwie rolnym i warsztacie specjalizującym się w naprawie pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych w miejscowości Litochoro. Integralną częścią praktyki zawodowej była praca związana z obsługą maszyn w gospodarstwie rolnym. Stażyści z Janowa przeprowadzili przygotowanie do pracy ciągników rolniczych, obsługę maszyn do upraw na gruntach ornych i w sadach oraz ocenę stanu technicznego urządzeń rolniczych. W drugim tygodniu zajęć przyszli mechanizatorzy rolnictwa przeprowadzili naprawę trzypunktowego układu zawieszenia, wymieniając zużyte elementy oraz przeprowadzili regenerację mocowań cięgien regulujących. Po zakończeniu naprawy i podczepieniu ciągnika z rozdrabniaczem bijakowym, wykonana została pielęgnacja międzyrzędzi w sadzie drzewek oliwnych.

Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali  w stadninach koni  – Piera Therapeutic Riding Center oraz Argy’s & Art – The Ranch, które specjalizują się w rekreacji, hipoterapii oraz w treningu koni z ziemi naturalnymi metodami. Stażyści wykonywali zabiegi pielęgnacyjne koni.  Podczas praktyk przyszli hodowcy diagnozowali  stan zdrowia zwierząt, obserwowali przebieg badań weterynaryjnych oraz uczestniczyli w zajęciach z jazdy konnej, obserwowali pracę z końmi za pomocą treningu Natural Horsemanship. Stażyści wykonywali również prace porządkowe  w stajniach i na terenach ośrodków, poznali sposoby utrzymania koni oraz pasze stosowane w ich żywieniu. Młodzież miała także okazję poznać metody pracy, które są wykorzystywane    w hipoterapii z osobami niepełnosprawnymi i z różnymi dysfunkcjami.

Uczniowie technikum hotelarstwa odbyli staż w hotelu San Panteleimon. Pracę rozpoczęli od zapoznania się ze strukturą organizacyjną oraz układem komunikacyjno – funkcjonalnym hotelu. Młodzież na stanowisku gastronomicznym zajmowała się serwisem restauracyjnym: przygotowaniem zastaw i stołów, obsługą bufetu, przyjmowaniem i realizacją zamówień gości. Stażyści na stanowisku housekeeping nauczyli się, jak prawidłowo przygotowywać jednostki mieszkalne, przed zakwaterowaniem i po wykwaterowaniu zgodnie z obowiązującymi procedurami. Uczniowie mogli także poznać kuchnię, obserwowali i pomagali pracownikom podczas przygotowywania posiłków, wydawania dań do bufetu i prac porządkowych. Na zakończenie zajęć praktycznych, uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak funkcjonuje recepcja hotelu i czynności związane z obsługą gości.

W czasie pobytu w Grecji młodzież z janowskiej szkoły uczestniczyła  w bogatym programie kulturowym, w ramach którego poznała historię   i tradycję grecką, wspaniałe zabytki i malownicze zakątki turystyczne. Uczniowie zwiedzili i poznali historię górskiej wioski Palaios Panteleimonas,  greckie Metéoros, a tam zakład wytwarzania ikon u podnóża Meteorów i  prawosławne klasztory wybudowane na ich szczycie. Młodzież wybrała się też do Thessalonik. Uczniowie odwiedzili także wąwóz Enipeas  położony u bram Parku Narodowego Olimpu, odbyli również rejs na pokładzie statku „Elisabet Cruises” na wyspę Skiatho   i Koukounaries najstarszą plażę na wyspie z piaskiem o kremowym lub złocistym piasku i wodą w kolorze turkusu.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie Zespołu Szkół z Janowa Podlaskiego poszerzyli  praktyczne umiejętności  i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szanse uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.

 

materiał, tekst i zdjęcia: Beata Demianiuk, ZS w Janowie Podlaskim
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama