Reklama

Reklama

Twórcza moc IV Przeglądu Teatrów „W świecie niepełności” (galeria)

Dnia 26 kwietnia br. odbył się IV Przegląd Teatrów „W świecie niepełności” organizowany przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu. Organizatorzy podzielili się z nami własną, obszerną relacją z tego wydarzenia.

Posłuchaj ważnego spotu:

Partnerami przedsięwzięcia były następujące podmioty: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Kodeń przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kodniu. Patronat nad uroczystością objęły następujące podmioty: TVP Lublin, Radio Lublin, magazyn Integracja, portal Niepełnosprawni.pl., Gościniec Bialski, Radio Biper, Podlasianin, Goniec Terespolski, Wiadomości Kodeńskie.

Fundatorami nagród i obiadów byli: Powiat Bialski, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, Środowiskowy Dom Samopomocy, Ojcowie Oblaci OMI, Apteka mgr farmacji Agnieszki Niedzieli, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo-Handlowe Avena sp. z o.o. Barbary i Stanisława Kałużyńskich oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Agrostop spółka z o.o. Zdzisława Androsiuka.

Jesteśmy wolni. I niebo może nam jeszcze runąć na głowy. I teatr po to istnieje, by nas tego przede wszystkim nauczyć
(Antonin Artaud, „Teatr i jego sobowtór”).

Osoby z niepełnosprawnościami egzystują w taki sposób, na jaki pozwala im  środowisko rodzinne i lokalne,  grupa rówieśnicza, placówki oświatowe, ośrodki  zajmujące się rehabilitacją społeczną, zawodową o charakterze integracyjnym. Upływ czasu i praca w środowisku  upewnia, że niepełnosprawni przejawiają pragnienie zaspokajania nie tylko codziennych, ale także artystycznych potrzeb. Takie spotkania otwierają  sposobność i niezwykłe możliwości przed tą grupą społeczną, która potrzebuje szerszych perspektyw społecznych  oraz duchowych odniesień.

Motywem organizacji tego przeglądu była integracja ludzi, którzy  pochodzą z różnych środowisk, dawanie szansy niepełnosprawnym na osobisty rozwój artystyczny, możliwości doświadczania pozytywnych emocji, stawanie się cząstką niesamowitego, teatralnego świata –  to zaledwie początek wizji, a następnie uczenie się od siebie nowych umiejętności, poszukiwanie inspiracji, wymiana doświadczeń – są kolejnymi, wymiernymi celami, które nam przyświecają. I najważniejsze: kształtowanie wrażliwości na sztukę osób z niepełnosprawnością i ludzką niedoskonałość, wzmacnianie poczucia wartości oraz zwiększenie akceptacji tych jednostek w społeczeństwie. Tworzenie atrakcyjnych zjawisk kulturalnych, do których nie mają utrudnionego dostępu, mierzenie się z własnym ja, ograniczeniami.

Impreza kulturalna została skierowana do uczestników i podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, specjalnych ośrodków szkolno –wychowawczych, domów pomocy społecznej, integracyjnych grup artystycznych oraz indywidualnych, niepełnosprawnych wykonawców. W IV Przeglądzie Teatrów wzięło udział 17 placówek, ale występów było 20 z uwagi na to, że w niektórych działają grupy teatralne, taneczne i soliści. Byliśmy  poruszeni tematyką, zaangażowaniem i wrażliwością artystów oraz opiekunów!!! To niesamowite spotkać się po czterech latach, kiedy w pamięci mamy czasy pandemii, wojny na Ukrainie czy kataklizmów, które dotknęły ludzkość.

Przed publicznością zaprezentowały się następujące placówki i ośrodki: grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu, grupa „Konik na biegunach” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego 
w Zalutyniu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu, grupa artystyczna Happy Young z Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach, Malwina Kielak i Magdalena Artecka w duecie tanecznym na wózkach inwalidzkich, grupa artystyczna Kozulinki
i Dżentelmeni z Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, grupa artystyczna ,,Kazammatti” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu, grupa artystyczna Anielinki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Anielinie, ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Chełmie, zespół teatralny i taneczny Figiel oraz solista Łukasz Lisek reprezentujący Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej –  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy, uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy Typ C w Białej Podlaskiej, grupa teatralno- taneczna ,,Motyle” oraz grupa wokalna ,,Ach to My” z Warsztatu Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, grupa teatralna Maska z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim, grupa artystyczna „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia ,,Przystań” we Włodawie, Środowiskowy Dom Samopomocy  w Międzylesiu, grupa artystyczna ,,Anioły Caritas” z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parczewie. Przywołanie poszczególnych występów pozwoli wyobrazić, jakie artystyczne klimaty panują na takich spotkaniach.

Grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu zaprezentowała spektakl pt. „Z ogrodu istnienia”. Powstał pod wpływem inspiracji powieścią„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Brunett. Poezja, pantomima, taniec, elementy choreoterapii oraz improwizacja – to główne środki wyrazu na tle różnorodnej muzyki. Uczestnicy wcielili się w pierwowzory bohaterów wnosząc cechy własnej osobowości w odgrywane przez siebie role. Pojawiła się Mary, Colin, Dick, ich rodzice, służąca ale nie brakowało postaci, które równie dobrze mogły się pojawić w ich życiu… Chcieliśmy pokazać, ile zmagań z samym sobą niesie życie każdego z nas. Kiedy nie rozumiemy bliskich, a potem ich tracimy. Ile wysiłku potrzeba, aby zmierzyć się z samotnością, by odkryć, że często pojawiają się są obce osoby, które chcą się do nas zbliżyć. I zależy im na nas, szukają możliwości dotarcia tam, gdzie nie ma miejsca na bliskość… Wpuszczają do własnego ogrodu istnienia doświadczając zauważenia, akceptacji, wchodząc w zwykłe i niezwykłe ludzkie relacje…

Grupa „Konik na biegunach” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  w Zalutyniu przygotowała prawdziwie zamieszane przedstawienie pt. ,,Bajka szachrajka w moro Kapturku, zabujanym Kaziulku, leśnym stworku Elfiku- Amorku, księżniczce na sprężynie, o królewnie śniętej na 100 lat zaklętej oraz o krasnoludkach kilku i nieco fałszywym wilku…”.  Było utrzymane w konwencji komediowej. Wymieszano kilka popularnych bajek oraz zaprezentowano  ich w nowej i zabawnej odsłonie. Mimo zaskakujących interpretacji nieoczekiwanych zwrotów akcji, wszystko jak to w bajkach bywa i być powinno musi kończy się szczęśliwie.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu wystąpił w pantomimie pt. „Serce”. Główna bohaterka – dziewczyna,  miała pragnienie w radosny sposób przezywać życie. Zależało jej na relacjach z ludźmi.  Odrzucana i nieakceptowana miotała się w swoich uczuciach, kiedy odpychały ją różne osoby. Z każdym dniem miała coraz bardziej  złamane i zranione serce. Po każdym odrzuceniu rodzice i anioł okazywali  dziewczynie swoją aprobatę. Ona nie przyjmowała ich pomocy. Oddali jej swoje serca. Bóg poprzez Anioła uratował dziewczynę i rodziców.

Grupa artystyczna Happy Young z Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach wykonała układ taneczny do piosenki Cleo „Za krokiem krok”. Taniec i muzyka  przeniosły nas do radosnej krainy życia! Dwie tancerki: Malwina Kielak i Magdalena Artecka w duecie tanecznym na wózkach inwalidzkich przeniosły widzów do krainy, gdzie energiczny dźwięk budzi chęć do tańca, a tłem muzycznym był utwór znanej piosenkarki Jeniffer Lopez „Let’s Get Loud”.

Grupa artystyczna Kozulinki i Dżentelmeni z Domu Pomocy Społecznej w Kozuli ukazała się na scenie w dwóch odsłonach – w ,,Tańcu chłopców w kapeluszach” i tańcu zbiorowym w korowodzie  ,,LetkaJenka”.

Natomiast grupa artystyczna Anielinki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Anielinie zaprezentowała poruszającą pantomimę pt. ,,Obok siebie”, która pokazała  nam, że czasami warto jest zwolnić w tym galopującym świecie i rozejrzeć się dookoła. Żyjąc tak intensywnie nie dostrzegamy jak dużo nas omija. Nie widzimy ludzi znajdujących się obok, którzy zasługują na naszą uwagę.

Artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach tworzący grupę artystyczną  przedstawili zebranym gościom owoc ich pracy, którym był montaż muzyczno- taneczny do piosenki Budki Suflera pt. ,,Bal Wszystkich Świętych”.

Grupa artystyczna z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Chełmie zaprezentowała spektakl, który ukazał  grupę oddanych, wiernych przyjaciół. Jeden z chłopców zakochał się i odszedł. Niestety ukochana go zdradziła, w wyniku czego mężczyzna popadł w rozpacz i sięgnął po alkohol. Przyjaciele próbowali mu pomóc wyjść z depresji. Intrygujący temat, który poruszył nasze wnętrza!

Następnie Zespół teatralny Figiel reprezentujący Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy przedstawił pantomimę opartą na micie o Edypie Sofoklesa na podstawie „Mitologii”Jana Parandowskiego. Jako oprawę audio wykorzystano  muzykę hellenistyczną nawiązującą brzmieniem do starożytnej Grecji.

Grupa artystyczna  ze Środowiskowego Domu Samopomocy Typ C w Białej Podlaskiej wystąpiła w  interpretacji słowno – muzycznej wiersza Juliana Tuwima pt: „Rzepka”. Czuliśmy rozbawienie, kiedy „zmagali” się z warzywem, które wyrosło w ich ogródku!

Zespół Figiel z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentował  układ taneczny „Ballada rycerska” inspirowany muzyką i tańcem dawnym, jak również etosem rycerskim. Powróciło piękno gestu, wdzięk ruchu i rytm pieśni przeszłości.

Pojawiła się wśród nas również grupa teatralno- taneczna ,,Motyle” Warsztat Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Wystawili spektakl ,,Siła miłości”, który przedstawił  historię o aranżowaniu małżeństwa. Zaborczy rodzice znaleźli dla syna kobietę ich marzeń. Młodzi jednak poszli własnymi drogami.
W emocjonującej walce zwyciężyła miłość, a wszystko zostało wyrażone w namiętnym tańcu. Widowisko było ekscytujące!

W kolejności swoje zdolności wokalne ukazał Łukasz Lisek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy! Łukasz jest uczestnikiem tej placówki. Intensywnie działa w pracowni muzycznej i odtwarza role teatralne w zespole ,,Figiel”. W ,,Bębnoludach” gra na instrumentach perkusyjnych  występując, jako osoba prowadząca. Piosenki, które śpiewa przygotowuje do własnych aranżacji. Jego pasją jest śpiew i muzyka. Podczas przeglądu zaprezentował  piosenki z repertuaru Budki Suflera oraz z repertuaru zespołu Bajer Full.

Grupa teatralna Maska z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim ukazała zebranym gościom etiudę „Wiosna”. Przenieśli nas w krainę budzącą do życia, gdzie można poczuć wytchnienie i radość.

Artyści z grupy wokalnej ,,Ach to My” z  Warsztatu Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku wykonali dwa utwory. Do jednego  z nich  ,,Rodzina”- słowa i muzykę  układał  Dariusz Tokarzewski –  wokalista zespołu VOX. Autorem oryginalnej  piosenki ,,Jak słońce” – jest Witold Paszt również z zespołu ,,VOX”. Tę piosenkę zaśpiewał  Szymon Woźniak laureat ,,Talentowo 2022” i ,,Albertiana 2023”.

Grupa artystyczna „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia ,,Przystań” we Włodawie zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Samotny, bo niekochany” autorstwa Katarzyny Drelich oraz Katarzyny Drogosz. Spektakl ukazywał obraz rzeczywistości, w której najważniejsze są dobra materialne przez co ludzie zapominają o tym co w życiu jest ważne. Była to historia chłopaka, który pomimo posiadania rodziny czuł się bardzo samotny.

Następnie uczestnicy i artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu wystąpili w  pantomimie pt. „Bóg dał nam ręce”.  To krótkie przedstawienie przybliżyło  wielką miłość Boga do ludzi oraz uwydatniło,  jak zmienia ona serca i ich postępowanie. Poruszyło nas do głębi i nasunęło duchowe refleksje.

Grupa artystyczna ,,Anioły Caritas” z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parczewie wystawiła na uroczystości przedstawienie oparte na podstawie bajki ,,Czerwony Kapturek”. Była to krótka i nowoczesna  historia,  jak tytułowa bohaterka zakochała się w pewnym księciu, którego poznała przez Internet. Czy udało się odszukać księcia? Zobaczyliśmy w tej współczesnej i niezwykłej  bajce!

Podczas Przeglądu Teatrów „W świecie niepełności” niepełnosprawni  „wchodzą” w ludzkie relacje, uczą się wyrażać siebie, dzielą się swoimi przeżyciami, opisują wrażenia. Często muszą się zmagać ze swoimi słabościami, chorobami, wyczerpaniem emocjonalnym. Odtwarzając różne postaci rzeczywiste i wymyślone, przebrani w artystyczne stroje, ucharakteryzowani, doświadczają pozytywnego odbioru poprzez oklaski na widowni oraz wręczanie statuetek i dyplomów. Kiedy obserwuję aktywność artystyczną poszczególnych grup dostrzegam, że poważnie traktują  swoje działania w tej materii. Organizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym otwiera możliwość do podejmowania różnego  rodzaju aktywności służących artystyczno – społecznemu rozwojowi osób z niepełnosprawnościami. Uroczystość „W świecie niepełności” okazuje się bowiem niepowtarzalnym  zjawiskiem , które odwołuje się do pragnień oraz celów niepełnosprawnych i definiuje je jako pełnowartościowe, pełne pasji i zaangażowania osobowości…

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:
IV Powiatowy Przegląd Teatrów „W świecie niepełności” w Kodniu <<==>> LINK

Relacja Radia Biper:
„W świecie niepełności” – wyjątkowe przedstawienia na kodeńskiej scenie (galeria) <<==>> LINK

 

materiał, tekst: Beata Kupryś
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama