Reklama

Reklama

Łuków: Linia kolejowa do Lublina będzie zelektryfikowana

Linia kolejowa między Łukowem a Lublinem będzie zelektryfikowana .Będą lepsze i bardziej ekologiczne podróże pociągiem z Łukowa do stolicy regionu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na elektryfikację linii kolejowej Łuków – Lublin (lk30). Szacowana wartość projektu z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. to ok. 378 mln zł.

Posłuchaj ważnego spotu:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla elektryfikacji linii Łuków – Lublin Północny.

Inwestycja umożliwi przewoźnikom realizację połączeń ekologicznymi pociągami. Nie będzie konieczności wymiany lokomotyw ze spalinowych na elektryczne, co wpłynie na sprawniejsze i krótsze podróże do stolicy. Stworzy to atrakcyjną ofertę podróży między Lubelszczyzną i Mazowszem.

To drugie postępowanie przetargowe w woj. lubelskim z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.” W marcu br. ogłoszone zostało postępowanie na budowę nowej linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w Kraśniku.

Program Kolej Plus w województwie lubelskim wkracza w fazę realizacji. Ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii kolejowej Łuków – Lublin to bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Lubartowa, którzy zyskają dzięki temu więcej połączeń do stolicy województwa. Skróci się również czas przejazdu do Warszawy ze względu na brak konieczności wymiany lokomotyw w Łukowie ze spalinowych na elektryczne. Konsekwentnie modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bardziej przystępną i atrakcyjną dla wszystkich pasażerówpowiedział doradca wiceministra infrastruktury, Piotr Kaliszewski.

Program Kolej Plus w woj. lubelskim

Województwo Lubelskie jest największym beneficjentem środków Programu Kolej Plus – ok. 3,5 mld zł. Z Programu Kolej Plus do realizacji w województwie lubelskim zakwalifikowano 5 projektów. W ramach inwestycji, oprócz elektryfikacji linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin i budowy linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj, zaplanowano utworzenie nowego połączenia kolejowego Lublin – Łęczna/KWK Bogdanka, rewitalizację połączenia Chełm – Włodawa wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Włodawa, elektryfikację linii nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zamość Szopinek wraz z odbudową i elektryfikacją łącznicy kolejowej omijającej stację Zawada.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei. Więcej o Programie https://www.plk-sa.pl/program-kolej-plus

 

materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst i zdjęcia: Anna Zajewska – Pawluk zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama