Reklama

Reklama

Stowarzyszenie „Smaki Perkowic” w programie Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil” (galeria)

Stowarzyszenie „Smaki Perkowic” ze wsi Perkowice dostało się do programu „Danie Wspólnych Chwil”. Projekt polega na organizowaniu cyklicznych spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności. „Danie Wspólnych Chwil” jest odpowiedzią na problem samotności osób starszych z małych miejscowości. Ma również zwracać uwagę na kwestię prawidłowego żywienia.

Posłuchaj ważnego spotu:

W I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z uczestników programu jest Stowarzyszenie z Perkowic, które będzie organizować cykliczne spotkania dla seniorów przy wspólnym posiłku, integrując ich i zachęcając do wyjścia z domu. Na spotkania mogą przyjść seniorzy z okolicy, którzy czują się samotni, chcieliby bliżej poznać sąsiadów lub po prostu spędzić czas w towarzystwie rówieśników.

Stowarzyszenie Smaki Perkowic wyszło z inicjatywą do seniorów i podjęło decyzję o przystąpieniu do programu „Danie Wspólnych Chwil”. Na początku marca 2023 złożyliśmy wniosek o udział w programie. Po pozytywnym jego rozpatrzeniu pod koniec marca dostaliśmy informację o zakwalifikowaniu się do I edycji „Danie Wspólnych Chwil”. Przed nami wyzwanie na zorganizowanie od 3 do 5 spotkań. Z czego pierwsze odbyło się 07.05.2023r. Kolejne już niebawem.

Działamy na naszym terenie już jakiś czas i widzimy, że w naszej okolicy są osoby które chętnie i z przyjemnością przyjdą na takie spotkanie. Mamy bogate doświadczenie kulinarne. Dbamy aby potrawy były  przede wszystkim tradycyjne i opierały się o lokalne zdrowe produkty. Członkinie stowarzyszenia przy ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej zdobywają prestiżowe nagrody  np. – „Perła 2022” za Kulebiak Jaglany z Perkowic.

Organizatorem programu jest Fundacja Biedronki, która finansuje produkty spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków, przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich e-Kod o wartości 4000 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka. I edycję programu poprzedził etap pilotażowy, do którego zaproszono 90 Kół Gospodyń Wiejskich. Zorganizowały one ponad 300 spotkań, przygotowując dla seniorów blisko 9100 posiłków. – Jestem niezwykle podbudowany faktem, że po udanym pilotażu, w kolejnej I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział aż 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Oznacza to, że w całej Polsce będą się odbywały wspaniałe spotkania integrujące lokalną społeczność, a seniorzy, którzy pojawią się na nich będą docenieni i zaopiekowani. Świadczy to również o ogromnej potrzebie takich spotkań oraz tym, że Fundacja Biedronki we właściwy sposób rozpoznała społeczną niszę, którą wypełnia program „Danie Wspólnych Chwil” – mówi Jakub Kuroń, ambasador projektu.

Koła Gospodyń Wiejskich nośnikiem tradycji

Etap pilotażowy projektu pokazał bardzo wyraźnie, że Koła Gospodyń Wiejskich świetnie znają lokalną społeczność i są w stanie wytypować seniorów najbardziej potrzebujących towarzystwa i posiłku. Mają również ogromne doświadczenie kulinarne i znają przepisy na potrawy, niejednokrotnie będące dziedzictwem ich regionu. Na spotkaniach z seniorami dbają nie tylko o smaczny poczęstunek, ale przede wszystkim o samopoczucie osób starszych, starając się zapewnić atmosferę sprzyjającą zacieśnianiu sąsiedzkich relacji.

Fundacja Biedronki zapewnia Kołom Gospodyń Wiejskich poza środkami na zakup produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania spotkań z seniorami także kompleksowe wsparcie merytoryczne. Koła uczestniczące w programie otrzymują również poradniki i instrukcje, w tym wytyczne od dietetyka dotyczące przygotowania posiłków dla osób starszych.

Stowarzyszenie „Smaki Perkowic” powstało w 2018 roku i zrzesza 12 członków. Jako lokalna organizacja staramy się dbać o rozwój różnych form aktywności mieszkańców, promocji zdrowego życia, oraz integracji międzypokoleniowej środowiska lokalnego. Rozwijamy i promujemy kulinaria regionalne, produkty lokalne i tradycyjne. Staramy się przyczyniać do rozwoju wsi z zachowaniem jej niepowtarzalnej tożsamości oraz wartości życia wiejskiego przy poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i materialnego obszarów wiejskich.

 

materiał, tekst: FGBP Perkowice, Fundacja Biedronki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama