Reklama

Reklama

O plenerowej wystawie „Zbrodnia katyńska” rozmawiamy ze Sławomirem Suszczyńskim

Bialczanie mają okazję oglądać wystawę plenerową "Zbrodnia katyńska", która została zaprezentowana na ogrodzeniu I LO im. Kraszewskiego. O tym, skąd wziął się pomysł na wystawę i dlaczego ten temat jest tak istotny, rozmawiamy z jej organizatorem Sławomirem Suszczyńskim. Wkrótce relacja filmowa z wydarzenia.

Posłuchaj ważnego spotu:

Wystawa „Zbrodnia katyńska” składająca się z piętnastu plansz została zaprezentowana na ogrodzeniu Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, a jej organizatorem jest Stowarzyszenie Południowe Podlasie. Wymowne tytuły, wstrząsające zdjęcia i liczby. Temat ważny i wart tego, by kolejne pokolenia poznały jego szczegóły.

Ekspozycja powstała jako kolejna część konferencji zwołanej 27 kwietnia w Białej Podlaskiej, prowadzonej przez Renatę Lesiakowską, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Podczas konferencji omówiono m.in. dane liczbowe, opisy ekshumacji, sylwetki zamordowanych osób i ich oprawców. Przypomniano, w jaki sposób hitlerowcy tuszowali zbrodnię dla własnych potrzeb.

Nie wszystko zostało do końca wyjaśnione, akta przez chwilę były częściowo ujawnione, ale dalej są zamknięte w moskiewskich archiwach. Nie wiem, czy kiedykolwiek poznamy cała prawdę o zbrodni katyńskiej. Obecny reżim Putina też ukrywa to, przedstawiając całą agresję sowiecką w 1939 r. jako pomoc dla bratnich republik białoruskiej i ukraińskiej, nie ujawniając liczby osób po stronie polskiej i sposobu, w jaki odbywały się te mordy – przypomina organizator wystawy, prezes Stowarzyszenia Południowe Podlasie Sławomir Suszczyński. Jak zaznacza, na katyńskich listach możemy znaleźć co najmniej kilkanaście nazwisk prawników, lekarzy i innych z Białej Podlaskiej i jej okolic.

Stowarzyszenie Południowe Podlasie skupia swoją uwagę na historycznych wydarzeniach z naszego regionu i nie tylko. Poprzednia wystawa objęła swoim tematem Żołnierzy Wyklętych. – Od września chcemy rozszerzyć naszą działalność, będą następne wystawy i wykłady z historykami z IPN – przybliża plany nasz rozmówca. Działaczy upewnia w potrzebie dalszych inicjatyw rosnące zainteresowanie ich odbiorców, zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży. Forma wystawy plenerowej, zwłaszcza przy budynku liceum, to dobry sposób na skuteczne dotarcie do młodego pokolenia i skupienie ich uwagi na ważnych narodowych treściach. – Przechodząc obok wystawy widzę, że osoby zatrzymują się, czytają, poświęcają na to kilka minut, by przeczytać wszystkie treści. Jest potrzeba ponownych wystaw i wykładów na te tematy.

Wśród planów jest m.in. „Wrzesień ’39” – atak Niemców na Polskę.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama