Reklama

O „Blasku peryferii” w rozmowie z Piotrem Kowieskim (film)

Piotr Kowieski, autor "Blasku peryferii", spotkał się z nami w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sitniku, gdzie opowiedział o swojej twórczości i najnowszej książce, zbiorze krótkich opowiadań z pogranicza jawy i snu. Radio Biper sprawuje nad publikacją patronat medialny.

„Blask peryferii” to zbiór krótkich opowiadań. Odrealnionych, z pogranicza jawy i snu. Tym, co je łączy, jest próba ukazania w nich tej jaśniejszej strony rzeczywistości. Tego rewersu „istoty rzeczy”, który w dzisiejszym szybkim, zabieganym świecie gdzieś nam umyka. Pokazanie małych, a ważnych spraw, na które nie zwracamy uwagi albo o których zapominamy… gdzieś je gubimy. Pochylenie się nad tą „metafizyką codzienności” prostych życiowych czynności. Nie znajdziecie w tych opowiadaniach blichtru i jakkolwiek rozumianej nowoczesności. Jest tu raczej nienachalny urok małego miasteczka, zapuszczonych ogrodów, odchodzących w „niebyt” starych chat – peryferii. Bardziej niż samochody i komputery fascynuje mnie blask straganowej tandety. Zatrzymajmy się, spójrzmy wstecz i przypomnijmy sobie, że kiedyś wszyscy byliśmy dziećmi. Pielęgnujmy to.

Autor tej książki, Piotr Kowieski, urodził się w 1968 r. w Białej Podlaskiej. Muzyk, malarz, autor dwóch tomików poezji. w latach osiemdziesiątych był współzałożycielem i gitarzystą bialskiego zespołu Tabes, kapela ta występowała dwukrotnie w Jarocinie, w 1986 i 1987 r. Od wielu lat zajmuje się malarstwem. Jego obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje z Galerią Orthwein i Stowarzyszeniem Twórców Niezależnych „Stn Amarant”. Obrazy można oglądać na stałej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Gniewinie. W 2017 r. ukazał się tomik jego poezji „Oswajanie Ciszy” wydany przez Towarzystwo Miłośników Podlasia. Drugi tomik poetycki „Moje Nieba” został wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej w 2021 r.

Więcej o autorze i jego twórczości:
http://www.kowieski.pl
https://www.facebook.com/piotr.kowieski.5

Swoimi przemyśleniami na temat książki „Blask peryferii” podzielił się z nami w dniu 19 kwietnia. Przybliżył szczegóły jej powstania, pomysł i kwestie związane z jej wydaniem.

W „Blasku peryferii” znalazły się opowiadania:
Inspekt, Kalina, Magistrat, Traktat o snach, Spichlerz, Prestidigitator, Głowa, Ciotka, Sen, Listopad, Wiosna w czasie pandemii, Romek, Interlokutor, Było nie było zawsze to miłość, Wspomnienia w kolorze herbacianym, Noc spadających gwiazd i Zegar.

Książka dostępna w Księgarni „Tania książka” zlokalizowanej przy ul. Reformackiej w Białej Podlaskiej oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która wspólnie z prezydentem miasta Michałem Litwiniukiem przyczyniła się do sfinansowania procesu wydawniczego. Obecnie można ją również nabyć u samego autora.


fot. Piotr Kowieski, FB

Druk wykonała drukarnia Arte w Białej Podlaskiej, natomiast Redakcja Radia Biper objęła książkę swoim patronatem medialnym. Rozmowę z Piotrem Kowieskim przeprowadził redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk.

Warto wiedzieć więcej:
Kultura: Ukazał się tomik wierszy Piotra Kowieskiego pt. „moje nieba” <<==>> LINK

Warto wiedzieć więcej:
Piotr Kowieski: Sztuka powinna intrygować. – rozmowa z bialskim muzykiem, poetą i malarzem (galeria) <<==>> LINK


fot. Piotr Kowieski, FB

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama