Reklama

Biała Podlaska: Wspólna akcja informacyjna bialskich mundurowych i bankowców

Wspólnie z Bankiem Spółdzielczym w Białej Podlaskiej, Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej przygotowała akcję informacyjną dla mieszkańców miasta i powiatu ostrzegającą przed oszustami. Poza plakatami, które pojawią się w wielu punktach, zaplanowano też spotkania poruszające tą tematykę. Ideą podjętych działań jest edukacja i zapobieganie oszustwom.

Od wielu już lat przestępcy wykorzystują i ciągle doskonalą metody oszustw, dzięki którym wyłudzają od pokrzywdzonych oszczędności życia. Podają się za policjantów, prokuratorów czy członków rodziny. Katalog rozmówców nie jest zamknięty i co jakiś czas pojawią się nowe „legendy” wykorzystywane przez przestępców. W ostatnim czasie oszuści podają się również za pracowników banku, informując o zagrożonych oszczędnościach namawiają na wypłatę zgromadzonej na koncie gotówki na „bezpieczne konto”. By uwiarygodnić swoją historię wykorzystują „spoofing”. Dzięki technicznym możliwościom na wyświetlaczu telefonu pokrzywdzonego pojawia się numer infolinii bankowej.

Przy tego typu oszustwach ważną rolę odgrywa profilaktyka. Istotne jest dotarcie do grupy zagrożonej, której członkowie mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów. Inicjatywa Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej i Komendy Miejskiej Policji przewiduje edukację i dotarcie do grupy najbardziej narażonej na działanie sprawców, w tym seniorów. Przed weekendem odbyło się spotkanie Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej insp. Wojciecha Czapli oraz Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej Pawła Mincewicza, podczas którego ustalone zostały szczegóły współpracy.

Do mieszkańców miasta i powiatu trafią plakaty ostrzegające przed oszustami oraz informujące o sposobie działania sprawców. Również osoby starsze zakładające konta w banku i dokonujące w jego placówkach transakcji będą instruowane o sposobie postępowania w przypadku kontaktu potencjalnego oszusta. Zaplanowane zostały również wspólne spotkania o tej tematyce.

Zależy nam by informacje o metodach działania sprawców dotarły do jak największej liczby osób. Liczymy na to, że zapalą światełko ostrzegawcze u kolejnych osób, których wrażliwość i dobre serce zechcą wykorzystać przestępcy.


materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama