Reklama

Plan na podcast – jak odnieść sukces?

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się podcasty o różnej tematyce. Wiele osób żyje w biegu, spędza czas w transporcie publicznym lub w samochodzie. Między innymi dzięki temu słuchanie nagrań stało się tak popularne. Można nawet powiedzieć, że znacznie więcej osób wybiera podcasty niż audiobooki, które nie tak dawno były również bardzo często kupowane i słuchane.

Plan na podcast – jak odnieść sukces?

Wbrew pozorom stworzenie profesjonalnego podcastu nie jest wcale łatwe. Obecnie na rynku jest niestety bardzo duża konkurencja i ciężko się wybić. Trzeba więc zacząć od szczegółowego zaplanowania wszystkich etapów tworzenia podcastu. Po pierwsze, bardzo ważnym elementem jest tematyka. Tak naprawdę można nagrywać o wszystkim, ale najlepiej skupić się na własnych zainteresowaniach lub aspektach, na których się znamy. Nie ma absolutnie sensu nagrywać o tematyce nam nieznanej, ponieważ od wszystkiego znajdą się specjaliści, którzy będą prawdopodobnie lepsi od początkujących osób. Następnym ważnym krokiem jest zdecydowanie, czy chcemy nagrywać serię w danej tematyce czy będzie to jeden odcinek. Aby plan na podcast wyróżnił się na tle innych trzeba wykazać się dużą kreatywnością oraz wiedzą w danej tematyce.

Jak przygotować podcast?

Przygotowując podcast trzeba mieć gotowy szczegółowy zamysł oraz scenariusz. Co więcej, jeżeli chcemy wyróżnić się na tle innych osób niezbędny będzie profesjonalny zestaw do nagrywania. Jeżeli jednak nie stać nas na zakup dobrego sprzętu to studio nagraniowe może okazać się idealnym pomysłem. Wynajęcie komory nagraniowej to jednorazowy wydatek, a końcowy efekt z pewnością będzie wyjątkowy i profesjonalny. Osoby, które chcą zajmować się nagrywaniem podcastów powinny również systematycznie ćwiczyć dykcję. W internecie można znaleźć wiele sposobów na poprawienie swojej wymowy.

Co powinien zawierać podcast?

Jeżeli chodzi o zawartość podcastu to nie da się jednoznacznie określić, co powinno się w nim znaleźć. Jest to zależne od tematyki jaką podejmujemy. Jednak zawsze na samym początku warto się przedstawić oraz w skrócie powiedzieć, o czym dziś będzie mowa oraz skąd wziął się pomysł na realizowanie danego aspektu. Następnie należy rozwinąć każdy z szczegółowych wątków w ciekawy oraz interesujący dla słuchacza sposób. Na sam koniec powinno się podsumować całe nagranie lub/i zapowiedzieć następny odcinek oraz pożegnać się z słuchaczami poprzez podziękowanie za wysłuchanie. Warto również poprosić o subskrypcje na danej platformie streamingowej, której używamy. Najbardziej popularne z nich to Spotify,
YouTube i SoundCloud.

Jak nagrać profesjonalny podcast?

Zaczynając kreowanie podcastu trzeba stworzyć scenariusz, który należy dokładnie dopracować pod każdym względem przed rozpoczęciem nagrywania. W między czasie niezbędne jest regularnie ćwiczenie dykcji. Przed pójściem do studia gotowy scenariusz powinien być przećwiczony w domu do perfekcji. Studio nagrań lektorskich to idealne miejsce do stworzenia profesjonalnego podcastu.

 

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama