Reklama

Pierwsze urodziny Śpievki (film) (galeria)

W dniu 18 marca w Karczmie Rycerskiej zespół Śpievka świętował swoje pierwsze urodziny. Na wydarzenie przybyli licznie przyjaciele członków zespołu, rodzina i przede wszystkim fani. Łącznie to prawie 100 osób! Nie zabrakło tortu urodzinowego i szampana, a największą atrakcją wieczoru był fantastyczny koncert Śpievki.

Powstanie zespołu Śpievka zbiegło się z wybuchem wojny w Ukrainie. Formacja wzięła wówczas udział w koncercie charytatywnym na rzecz ogarniętego wojna kraju, który odbył się w Sokołowie Podlaskim. Skąd pomysł? – Mateusz zadzwonił do Jakuba, Jakub odesłał do mnie. Szukał zespołu, który wykonuje pieśni w języku ukraińskim. Myśleliśmy wcześniej o takim projekcie, żeby połączyć biały śpiew z muzyką, instrumentami. Nadarzyła się okazja. Spotkaliśmy się na początku we trójkę. Jakub ściągnął Piotrka, Piotrek Adriana – przybliża szczegóły zawiązania się zespołu jedna z wokalistek Agnieszka Borodijuk. – Muzyka jest naszą pasją, dajemy ludziom kawałek siebie i to się podoba – dodaje Adrian Litewka.

Początkowo repertuar obejmował pieśni ukraińskie, obecnie zespół wykonuje coraz więcej utworów w języku polskim. To przerobione na muzykę folk piosenki ludowe, do których świetnie brzmią instrumenty perkusyjne, cajon czy akordeon. – Trzon tworzą dziewczyny z zespołu Sokotuchy, które śpiewały śpiewem białym, my dorabiamy tylko tło –  stwierdza Jakub Gdela.

Śpievka to polska grupa folkowa, wykonująca muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem, śpiewaną na głosy, przy akompaniamencie tradycyjnych i nie tylko tradycyjnych instrumentów takich jak akordeon, kontrabas i cajon. Oprócz zamiłowania do muzyki, artystów łączy przyjaźń, poczucie humoru, zainteresowanie historią i kulturą regionu. Członkowie grupy od wielu lat udzielają się w wielu różnych projektach muzycznych w kraju i za granicą.

W skład zespołu wchodzą:

Agnieszka Borodijuk – śpiew
Beata Wereszko – śpiew
Jakub Gdela – Akordeon, śpiew
Piotr Majewski – Kontrabas
Adrian Litewka – Cajon, śpiew

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Jerzy Gzara / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama