Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Społeczność Białej Podlaskiej uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych (film) (galeria)

Mieszkańcy Białej Podlaskiej i przedstawiciele władz samorządowych pod przewodnictwem prezydenta Michała Litwiniuka uczestniczyli licznie w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zainaugurowała msza święta w w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP, po której zgromadzeni udali się pod Zakład Karny, gdzie odbył się apel pamięci.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, rządowych i parlamentarzyści, pracownicy Zakładu Karnego na czele z dyrektorem majorem Sławomirem Mirońskim, duchowieństwo, członkowie organizacji kombatanckich, seniorzy żołnierze i partyzanci, przedstawiciele oświaty, dyrektorzy szkół oraz instytucji miejskich, poczty sztandarowe, harcerze oraz klasy mundurowe, przedstawiciele Bialskiej Rady Seniora oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej, służby mundurowe.

Zgromadzonych powitał prezydent Michał Litwiniuk, głos zabrał również wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Apel pamięci odczytał porucznik Marcin Semeniuk. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty w miejscu pamięci.

Uroczystości w dniu 5 marca uwieńczyła impreza biegowa pod hasłem „Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w której wzięło udział blisko 250 zawodników.

Więcej o tym wydarzeniu:
Blisko 250 zawodników pobiegło w Białej Podlaskiej Tropem Wilczym (galeria) <<==>> LINK

Spotkania dotyczące Żołnierzy Wyklętych i ważnego dla Polaków dnia pamięci rozpoczęto w Białej Podlaskiej już 1 marca, kiedy to zostały złożone kwiaty i znicze przed siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-56 przy ul. Krótkiej oraz pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym przy ul. Prostej.

Więcej o tym wydarzeniu:
Galeria: Biała Podlaska: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych <<==>> LINK
Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych <<==>> LINK

W dniu 3 marca natomiast w urzędzie miasta odbył się wykład pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie pod hasłem „Podziemie niepodległościowe„. Tego dnia również w I LO im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej została otwarta wystawa „Podziemie Niepodległościowe”.

Więcej o tym wydarzeniu:
Wykład i wystawa „Podziemie niepodległościowe” wyrazem dbałości o pamięć pokoleniową (film) <<==>> LINK

Wykład i wystawę przygotowało Stowarzyszenie Południowe Podlasie. Autorem wystawy i prelegentem był Grzegorz Makus, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Specjalizuje się on w badaniach nad dziejami antykomunistycznego podziemia na Lubelszczyźnie. Autor artykułów naukowych w „Zeszytach Historycznych WiN-u” i około setki publikacji popularno-naukowych. Od 2006 r. twórca strony internetowej „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie” (www.podziemiezbrojne.pl). W 2009 r. odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia.

Wykład zainaugurował prezydent Michał Litwiniuk, który złożył szczególne podziękowania profesorom i nauczycielom historii za dbałość o rozbudzanie pasji poznawczej w młodych umysłach uczniów bialskich szkół. – Trudna, dramatyczna historia Żołnierzy Wyklętych, którą starali się zniszczyć w pamięci Polaków komuniści, przetrwała dzięki temu, że kolejne pokolenia niosły ją w sercach – podkreślił włodarz.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama