Reklama

Zastosowanie opakowań do żywności w transportach międzynarodowych

Transport żywności na duże odległości to ogromne wyzwanie logistyczne. Zwłaszcza jeśli mówimy o artykułach spożywczych należących do kategorii łatwo psujących się, takich jak produkty mleczarskie. Jaki wpływ mają opakowania do żywności na jakość przechowywanych w nich produktów? O czym należy pamiętać, przygotowując artykuły spożywcze do transportu międzynarodowego? Sprawdź!

Wymagania wobec przewoźnika transportującego żywność łatwo psującą się

Pojazdy wykorzystywane do transportu żywności szybko psującej się muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Po pierwsze: muszą otrzymać świadectwo zgodności środka transportu, czyli certyfikat ATP. Pojazdy, które zostały zweryfikowane przez uprawnione do tego organy, powinny zostać odpowiednio oznaczone. Po drugie: pojazdy przeznaczone do transportu muszą być sprawne i mieć dokumenty potwierdzające przejście obowiązkowych badań technicznych. Po trzecie: pojazdy powinny być przystosowane do transportu żywności w niskich temperaturach. To znaczy, że samochód powinien być wyposażony w naczepę wymaganą dla danej grupy produktów, m.in. z izotermą, zasobnikiem zimna czy urządzeniem chłodniczym.

Ponadto osoby, które zajmują się transportem żywności, muszą mieć aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne.

Rola opakowania w transporcie międzynarodowym

Jedną z podstawowych funkcji opakowania w łańcuchu dostaw jest funkcja ochronna. Żywność w trakcie transportu jest narażona nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także skażenie mikrobiologiczne, co może negatywnie wpływać na jej właściwości i cechy organoleptyczne.

Dlatego tak istotne jest właściwy dobór opakowań do danej grupy produktów. Do przewożenia żywności łatwo psującej się najczęściej wykorzystuje się pojemniki z tworzywa sztucznego. Najczęściej stosowanym materiałem w branży opakowaniowej jest polipropylen (stosuje go np. producent opakowań plastikowych do żywności Stark Partner). Tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań dla branży spożywczej wyróżniają się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu są w stanie zabezpieczyć żywność w drodze z zakładu produkcyjnego do punktów sprzedaży.

Z punktu widzenia logistycznego istotny jest nie tylko materiał, z którego powstaje dany pojemnik, ale także sposób jego wytwarzania.

Producenci pojemników z tworzywa sztucznego stosują różnego rodzaju technologie, które pozwalają uzyskać pożądany kształt opakowania. Producent Stark Partner oferuje pojemniki tworzone za pomocą technologii formowania wtryskowego i termoformowania. Pierwsze rozwiązanie pozwala stworzyć np. plastikowe opakowania o małej lub dużej pojemności – idealne do transportu i przechowywania produktów mlecznych. Drugie rozwiązanie daje możliwość uzyskania m.in. plastikowych wytłoczek do jajek czy pokrywek do napojów. W tej technologii powstają także pojemniki do lodów firmy Stark Partner. Dobór kształtu jest niezwykle istotny z punktu widzenia logistycznego. Właściwe dopasowanie pojemnika do znajdującego się wewnątrz produktu pozwala optymalnie wykorzystać całą przestrzeń załadunkową.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama