Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Mieszkańcy pytają o program In Vitro

Na naszą redakcyjną pocztę napływają pytania mieszkańców Miasta Biała Podlaska dotyczące programu In Vitro. Młodzi ludzie chcą mieć dzieci. Nie każda para obecnie doczeka się potomstwa w sposób naturalny. Problem narasta. Tak jest w całej Polsce, Europie i na świecie. Niezdrowy styl życia, choroby narządów płciowych, zaburzenia owulacji czy niedoczynność tarczycy to tylko niektóre z nich. Na szczęście przy odpowiednim leczeniu większość tych problemów można rozwiązać.

Posłuchaj ważnego spotu:

Czytelnicy – mieszkańcy miasta – pytają gdzie można uzyskać informacje dotyczące dofinansowania do In Vitro? Proszą o podanie konkretnego adresu e-mail lub numeru telefonu pod którym można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Zarówno dla zainteresowanych kobiet jak i dla mężczyzn jest to temat niezwykle ważny. Czytelnicy pytają również o to czy można zapisać lub dopisać się do listy osób oczekujących na uruchomienie miejskiego programu i stać się jego uczestnikiem. Wielu z nich nadal nie wie czy w Białej Podlaskiej możliwe będzie uzyskanie dofinansowania w ramach programu do metody In Vitro.

Wyjaśniamy jak wygląda temat Miejskiego Programu In Vito – To Ludzie na dzień dzisiejszy. O odpowiedzi na podstawowe pytania poprosiliśmy Kacpra Barszcza – to jeden z organizatorów konferencji prasowej i inicjatorów akcji zbiórki podpisów pod programem.

Niestety, w Białej Podlaskiej jeszcze nie ma finansowania procedury In Vitro. Na chwilę obecną w opracowaniu jest miejski projekt dofinansowania procedury In Vitro dla dziesięciu par na początek. Niestety jako pomysłodawcy programu nie wiemy na jakim ta procedura jest etapie. Złożyliśmy program jako uchwałę obywatelska a Rada Miasta zobowiązała Prezydenta Miasta do jej realizacji. Wciąż jednak czekamy. – mówi nam Barszcz.

Przypominamy, że zbiórce podpisów popierających projekt ustawy, których potrzeba 100 tysięcy patronują poseł Riad Haidar i prezydent Michał Litwiniuk. Projekt uchwały do bialskiej Rady Miasta złożyli radni Koalicji Obywatelskiej, a na konferencji na placu Wolności „Tak dla In Vitro” przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Robert Woźniak powiedział: „Radni naszego klubu zrobią wszystko, by przekonać kolegów z Rady Miasta do poparcia projektu i wdrożenia programu. In vitro to nie hasło, ale ludzie”.

Wraz z nastaniem rządów prawicy w Polsce państwo przestało finansować procedurę in vitro – mówił prezydent Michał Litwiniuk – przyczyniając się do pogłębiania poczucia niemocy par, których na nią nie stać. Samorządy stanęły przed wyzwaniem, by takiej pomocy im udzielić.

Z inicjatywy klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Rada Miasta przyjęła uchwałę proponującą przygotowanie w Białej Podlaskiej takiego programu. Został przygotowany w Referacie Spraw Społecznych Urzędu Miasta i obecnie podlega ocenie specjalistów. Po jej zakończeniu zostanie skierowany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Najprawdopodobniej wiosną tego roku program ten będzie przedłożony Radzie Miasta. W projekcie budżetu na 2023 rok, który złożył prezydent, zabezpieczona została na jego realizację kwota 50 tys. zł. Rodzicielstwo to najwyższa forma bezinteresownej miłości i mamy nadzieję, że te marzenia osób pragnących mieć dzieci się ziszczą – podkreślił prezydent.

Pomysłodawcy i lobbyści programu doradzają aby uzbroić się w cierpliwość. Równolegle, w niedługim czasie, trafi do Sejmu RP obywatelski projekt ustawy finansującej In Vitro. Tu dużo dobrej roboty wykonuje m.in. poseł z naszego regionu – Riad Haidar. Wyjaśniamy jednak, że samo procedowanie ustawy też chwilę zajmie.

Więcej o Miejskim Projekcie In Vitro – To Ludzie przeczytacie w materiale:
Biała Podlaska: In vitro to ludzie – Ty też możesz podpisać listę wsparcia inicjatywy społecznej <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia, tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama