Reklama

Ferie z MCKSiR Terespol obfitowały w liczne atrakcje dla dzieci

Ferie zimowe w województwie lubelskim przypadły tym razem na drugą połowę stycznia. W Terespolu zorganizowano uczniom wiele atrakcji w zakresie edukacji kulturalnej, które odbywały się w budynku przy terenie rekreacyjnym ,,Konowica”. Zajęcia i turnieje sportowe odbywały się głównie w siedzibie wydziału sportu, czyli w budynku hali sportowej. W ostatni weekend ferii odbyły się ponadto dwie duże imprezy: 31 Finał WOŚP oraz XXVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich.

Zajęcia stałe:

– zajęcia taneczne prowadzone przez Magdalenę Wieczorek były podzielone na zamknięte (dla członkiń sekcji FLESZ) oraz otwarte (dla dzieci, które miały okazję spróbować
– zajęcia plastyczne prowadzone przez Marcelinę Łozak-Ładę i Małgorzatę Chalimoniuk o następującej tematyce: ,,niespodzianka dla babci i dziadka”, ,,patyczkowy świat superbohaterów i wróżek”, ,,fantastyczne zwierzęta z gliny”, ,,zimowy pejzaż – papieroplastyka” i ,,artystyczny lampion z rysunków dzieci”
– tkacko-krawieckie (Janusz Turecki) – szycie świątecznych torebek filcowych, zakładek do książek, wykonywanie: zajączków z włóczki i sznurka, styropianu, pomponów, wiosennych kwiatów
– szachowe (Sławomir Leszek, MOK DEBIUT Terespol) – nauka gry i miniturnieje

Odbyły się także dodatkowe zajęcia animacyjne, edukacyjne i rękodzielnicze, które były płatne symbolicznie w kwocie 10zł od osoby:

– teatralno-kuglarskie (Sylwia Zdunkiewicz – Uliczny Teatr Ognia ,,Antidotum”) dzieci miały okazję zapoznać się z podstawami teatru, przećwiczyć odgrywanie przedmiotu, poznać podstawy żonglerki, spróbować ćwiczeń indywidualnych a także stworzyć własną etiudę
– zajęcia muzyczne poprowadził Adrian Litewka – (Litevka Quartet, Zespół Śpievka). Uczestnicy zajęć mieli okazję popracować nad emisją głosy, zapoznać się z technikami przygotowań do wyjścia na scenę oraz zaśpiewać ulubione piosenki
– zajęcia garncarskie poprowadził Krystian Nowak z Pracownia Garncarskiej. Podczas zajęć dzieci wykonały własne naczynia z gliny, które sami zdobili
– zajęcia makramy był prowadzone przez Marzenę Dmitruk. Na tych zajęciach dziewczynki wykonały własną biżuterię, głównie bransoletki
– zajęcia kulinarne cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że trzeba było stworzyć 2 grupy. Polegały na przygotowaniu i pieczeniu ciasteczek (Kamila Maroszczuk – Jakie to Słodkie). Każe dziecko wykonało swoje własne smakołyki, które zabrało by moc poczęstować domowników.

W budynku gdzie mieści się wydział sportu zarządzany przez Wojciecha Machnowskiego realizowane były zajęcia sportowe: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy i ziemny.

Odbyły się 2 turnieje piłki nożnej dla uczniów i członków klubów piłkarskich z całego regionu oraz po raz pierwszy Turniej FIFA 2023 zorganizowany przez nowy zarząd Klubu Piłkarskiego Granica Terespol wspólnie z wydziałem sportu MCKSiR w sali w nowym centrum kultury (teren rekreacyjny Konowica). W turnieju udział wzięło 35 uczestników w 2 kategoriach: szkoła podstawowa oraz szkoła średnia i dorośli. Zawody e-sportowe stały na wysokim poziomie. W grupie młodszej zwyciężył Tomasz Mućka a w starszej Maciej Raszplewicz. Czekamy na kolejną edycję.

Dużą atrakcją podobnie jak w ubiegłym roku były grupowe wycieczki autokarowe.

Pierwsza wycieczka odbyła się już pierwszego dnia ferii. Uczestnicy (uczniowie szkoły podstawowej) pojechali do Chełma, gdzie odwiedzili: Chełmskie Podziemia Kredowe, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Chełmski Park Wodny a na koniec McD. Druga wycieczka odbyła się w II tygodniu ferii. Tym razem zabraliśmy nieco starszych uczestników: młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej i liceum. Był też osoby dorosłe. Odwiedziliśmy tym razem Siedlce: Muzeum Regionalne w Siedlcach, Pałac Ogińskich, Lodowisko oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego gdzie mieści się Scena Teatralna Miasta Siedlce. Obejrzeliśmy tam spektakl pt. ,,Antygona”. Wizytę zakończyła lekcja teatralna, podczas której poznaliśmy genezę teatru greckiego.

Okres ferii był dla nas bardzo pracowity jeszcze z innej przyczyny. Zorganizowaliśmy bądź wsparliśmy kilka wydarzeń kulturalnych:

– VI Otwarty Turniej Szachowy pod patronatem senatora Grzegorza Biereckiego w którym wzięli udział: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W kategorii Open zwyciężył Marek Uściński z Łomaz. Turniej zorganizował Klub Szachowy MOK Debiut Terespol
– Zaprosiliśmy dobrze znany najmłodszej publiczności Teatr MASKA. Młodzi aktorzy z Krakowa wystawili w drugi poniedziałek ferii spektakl pt. ,,Magiczna księga” a do tego przygotowali zabawy animacyjne pt. ,,Na naszej wesołej farmie”
– 31 Finał WOŚP wrócił po dwóch latach do formuły ,,Na żywo”. W ramach tegorocznego finału w piątek 27.01 odbyła się w restauracji Galeria Smaków licytacja kilkudziesięciu gadżetów z Fundacji WOŚP oraz od darczyńców z Terespola i okolic okraszona występami muzycznymi i tanecznymi. Gwiazdą wieczoru był ceniony w regionie wokalista Adrian Litewka.
Natomiast w niedzielę wolontariusze zbierali pieniądze do puszek na terenie miasta oraz sąsiednich gmin. Pobity został kolejny rekord zbiórki. Zebrano łącznie 27 430,16 zł z czego jesteśmy bardzo dumni! Naszym wolontariuszom oraz Katarzynie Polaczuk należą się słowa wielkiego uznania.
– Ferie zakończył XXVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, który powrócił po 2 latach nieobecności. Jest oto prestiżowe wydarzenie religijno-kulturalnej w naszej części Europy. Podczas dwóch dni festiwalu wystąpiło 20 chórów i zespołów z Polski, Ukrainy Słowacji i Rumunii. Publiczność dopisała i żywo oklaskiwała występy.

 

materiał: MCKSiR Terespol
tekst: Łukasz Pogorzelski
zdjęcia: MCKSiR Terespol
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama