Reklama

To będzie dobry, proinwestycyjny rok dla Gminy Zalesie (film)

Początek roku to czas planowania inwestycji, których w gminie Zalesie w tym roku będzie dość sporo. Szczegóły kilku najważniejszych z nich przybliżył nam zastępca wójta gminy Zalesie Tomasz Szewczyk.

W budżecie gminy znalazły się liczne zadania, które mają poprawić komfort życia jej mieszkańców. Ostatnie lata związane z pandemią, wojną w Ukrainie czy inflacją nie były łatwe dla samorządów, jednak gmina nie ustaje w planowaniu i realizacji kolejnych inwestycji. – Dla gminy Zalesie ostatnie lata w ogóle były trudne do sporządzenia budżetu, aczkolwiek budżet, który został uchwalony przez radę gminy na rok 2023, jest wariantem optymistycznym i myślę, że większość tych pozycji, które zostały umieszczone na liście, zostanie zrealizowanych. Wsparciem będzie budowa wiatraków i podatek, który wpłynie na nasze konto. Liczymy na to, że ta inwestycja będzie jak najszybciej zakończona, że pieniądze wpłyną jeszcze w tym roku, a nasi mieszkańcy będą korzystać z tych funduszy – stwierdza zastępca wójta gminy Zalesie Tomasz Szewczyk. Mowa tu oczywiście o farmach wiatrowych, które powstają na terenie gminy w miejscowościach Nowosiółki, Dereczanka, Kijowiec, Kijowiec PGR i Kijowiec Kolonia. Realizuje tę inwestycję firma Pon-Therm Farm z Wolki Dobryńskiej. – Liczymy na około półtora miliona złotych rocznie wpływu z podatków.

Bezpiecznie w Berezówce, po asfalcie do Dobrynia

Jednym z głównych zadań, na których skupi się samorząd, będzie inwestycja drogowa ze znacznym dofinansowaniem środków zewnętrznych. Mowa tu o drodze powiatowej od miejscowości Nowosiółki przez Berezówkę aż do Mokran Nowych na odcinku blisko 6 km. To prawie 10 mln dofinansowania, a łączna wartość inwestycji, w skład której wchodzi ta droga, zamyka się kwotą 13 mln złotych. – To jedno z największych zadań drogowych w naszej gminie. Droga jest w bardzo złym stanie, planujemy tam zrobić wymianę nawierzchni asfaltowej, w terenie zabudowanym będzie też wybudowany chodnik dla mieszkańców, żeby też bezpieczeństwo postawić na wysokim poziomie. Niestety ścieżka rowerowa nie zmieści się w pasie drogowym, który jest ograniczony. Powstanie również odwodnienie, ponieważ wody z opadów w rejonie Berezówki jest dosyć sporo – wyjaśnia zastępca wójta. – Myślę, że po zakończeniu tej inwestycji wszyscy mieszkańcy będą bardzo zadowoleni.

Na wykonanie modernizacji tej drogi gmina otrzymała środki z Rządowego Funduszu Polski Ład. – Wykonawcą jest firma Transbet pana Mariana Wojtiuka, plac budowy został już przekazany. Jest to inwestycja jednoroczna, do końca roku 2023 nasi mieszkańcy pojadą już nową drogą.

Samorząd zaplanował również przebudowę drogi łączącej Malową Górę z Dybryniem Kolonią. To droga wewnętrzna, której pierwszy etap wykonano w roku poprzednim, natomiast dzięki dofinansowaniu zostanie wykonana już w całości. – Do samego końca będzie już asfalt. To bardzo fajna droga łącząca te dwie miejscowości. Myślę, że mieszkańcy Dobrynia Kolonii jak i Dobrynia Dużego będą z tej inwestycji zadowoleni, bo znacząco skróci im się droga, czy to do kościoła w Malowej Górze, czy też na cmentarz, na którym odwiedzają swoich bliskich.

Zadanie zawiera się w ramach jednego wniosku wraz z wyżej omówioną drogą powiatową i ich łączna wartość to właśnie wspomniane 13 mln złotych.

Więcej o przebudowie dróg:
Zalesie: Umowa na przebudowę dróg została już podpisana <<==>> LINK

Urząd Gminy przyjazny osobom z niepełnosprawnościami

Przede wszystkim sam budynek Urzędu Gminy Zalesie zostanie dostosowany do potrzeb osób wymagających szczególnych warunków, na co samorząd pozyskał środki zewnętrzne. – Będziemy chcieli dostosować nasz budynek dla osób niepełnosprawnych, będzie to poprawa łazienek na parterze, punkt obsługi interesanta niepełnosprawnego, programy do obsługi tych osób. Myślę, że jeśli taka osoba będzie chciała załatwić sprawę w naszym urzędzie, będzie miała ułatwiony dostęp w tym temacie – przybliża szczegóły zadania nasz rozmówca.

Świetlice w Kijowcu Kolonii, Horbowie i Lachówce Małej

W tym roku, jak zapowiada włodarz, powstanie nowa świetlica wiejska w Kijowcu Kolonii. – Zostały już poczynione pierwsze kroki, odbyło się spotkanie z mieszkańcami, zrobiliśmy lustrację terenów, na których może powstać świetlica. Najlepiej, żeby było to miejsce centralne, dostosowane do potrzeb mieszkańców. Mamy swój typ, teraz prowadzimy rozmowy z właścicielem gruntu, który na tę chwilę jest prywatny. Chcemy ten grunt odkupić i liczymy na to, że rok 2023 będzie rokiem, kiedy ten budynek powstanie.

Na dwie kolejne świetlice w Horbowie i Lachówce Małej zostaną przygotowane projekty budowlane. – Co prawda nie są to duże miejscowości, ale nie ma w nich budynku, w którym mogliby się spotykać mieszkańcy, choćby na wybory sołtysa. W Lachówce małej jest bardzo dużo dzieci. W poprzednich latach wybudowaliśmy tam bardzo często uczęszczany przez dzieci plac zabaw, a w jego rejonie chcemy zaprojektować też świetlicę wiejską. W Horbowie jeszcze nie mamy lokalizacji, ale będziemy rozmawiać z mieszkańcami, żeby takie centralne miejsce znalazło się.

Nowa funkcjonalność świetlic w Dobryniu Małym i Dobryniu Kolonii

Remontom i modernizacjom ulegną również obecnie istniejące świetlice. Gmina zamierza poprawić ich stan wizualny i funkcjonalny. – Zaplanowaliśmy w budżecie środki na remont świetlicy w Dobryniu Małym powstałej w latach ’90. Już raz przeszła gruntowny remont, dziś jednak standardy takich budynków są wyższe, dlatego chcielibyśmy poprawić ten budynek z zewnątrz i dobudować w nim ogrzewanie centralne, tak by można było z niego korzystać w okresie zimowym.

Podobny remont na wniosek samych mieszkańców przejdzie świetlica w Dobryniu Kolonii, w którym zawiązało się aktywnie działające koło gospodyń wiejskich. – Mieszkańcy złożyli do nas wniosek, żebyśmy poprawili warunki użytkowania tej świetlicy. Zyskał on naszą akceptację i w tym roku zechcemy tam doprowadzić ogrzewanie, żeby można było w budynku prowadzić całoroczną działalność. Powstanie łazienka i doposażymy kuchnię.

To oczywiście tylko kilka z ważniejszych zadań, jakie podczas naszej rozmowy udało się omówić, a w budżecie gminy figurują różnorodne mniejsze i większe inwestycje. Zapewne w ciągu roku, wraz z pozyskiwaniem nowych środków zewnętrznych, pojawią się również plany co do kolejnych ważnych dla mieszkańców kwestii. Wrócimy do tego tematu już za jakiś czas, a przebieg realizacji omówionych wyżej zadań postaramy się jak zawsze śledzić dla Państwa na bieżąco.

Więcej o inwestycjach na terenie gminy:
Gminy Rossosz i Zalesie otrzymały dofinansowanie na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Zalesie
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama