Reklama

Już w tym roku skończą się problemy z komunikacją na ulicy Polnej w Łomazach

Gmina Łomazy realizuje inwestycję, której efektem będzie nowa nawierzchnia obecnej gruntowej ulicy Polnej, powstaje tam również pół kilometra sieci kanalizacyjnej. Zakończenie prac zaplanowano na jesień tego roku.

Trwa obecnie budowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Polnej w Łomazach. Prace rozpoczęły się w zeszłym roku, w międzyczasie przyszły jednak obfite opady śniegu, następnie odwilż i w końcu opady deszczu, które spowodowały utrudnienie prac. Droga stanowiąca dojazd do kilku posesji stała się praktycznie nieprzejezdna w tym czasie. Wykonawca prac w trybie pilnym i tymczasowym doprowadził ulicę do stanu używania od ul. Kozłowskiej. W tym roku dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Inwestycji Strategicznych nastąpi budowa tej drogi, powstanie blisko 1 km drogi asfaltowej o szerokości 3,5 m z mijankami łączący ul. Spółdzielczą z Kozłowską. Jednocześnie w tym roku podczas prac zostanie rozwiązany wieloletni problem z zastoiskiem wody na skrzyżowaniu. Powstanie przepompownia, która odprowadzi wodę do kanalizacji deszczowej, zostaną odtworzone rowy.

Sieć kanalizacyjna powstaje na odcinku ok. 500 metrów. Polna jeszcze dziś to – jak sama nazwa wskazuje – ulica polna, gruntowa. Pojawiają się jednak i tutaj inwestorzy indywidualni z zamiarem budowy własnego domu. Samorząd gminy wyszedł naprzeciw zapotrzebowaniu i w budżecie już w roku 2022 z kontynuacją w roku bieżącym zabezpieczono środki finansowe na inwestycje właśnie na tym obszarze. Dużym wsparciem było dofinansowanie zewnętrzne w kwocie ok. 1,3 mln zł.

fot. UG Łomazy

Dzięki temu powstanie kanalizacja sanitarna oraz zostanie wybudowana nowa droga od podstaw. Po zakończeniu prac trudności z pokonywaniem błotnistego i podmokłego odcinka ulicy nie będą stanowić problemu. Budowa ulicy Polnej połączona została z przebudową skrzyżowania z ulicą Spółdzielczą. To podmokłe tereny, po jednej i drugiej stronie ul. Spółdzielczej znajdują się stawy i oczka wodne.
Niesprzyjająca aura i okresy wiosenne ujawniały problemy tego terenu. Poszukiwane do tej pory rozwiązania napotykały inne trudności dotyczące własności gruntów, zgód, niwelacją terenu itp. Rozwiązaniem ma być budowa kanalizacji deszczowej. System kanalizacji deszczowej zaprojektowano w obrębie skrzyżowania i częściowo ulicy Polnej. Woda zbierana deszczówką trafi ostatecznie do rzeki Zielawy.

Prace związane z budową kanalizacji sanitarnej w ulicy Polnej zakończą się do wiosny br. Następnie na rozpoczną się prace dotyczące budowy drogi ulicy Polnej wraz z przebudową skrzyżowania z ulicą Spółdzielczą. Całość prac zakończy się jesienią br.

 

materiał, zdjęcia: Radio Biper Gmina Łomazy / UG Łomazy
tekst: Mariusz Maksymiuk / Jerzy Czyżewski
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama