Reklama

Reklama

„Wieczorki z Krzysztofem Kołtunem”. Promocja książki „Pod wieżami Włodzimierza” (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 12 lutego 2023
, godz. 16:00
Starosta Bialski oraz dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zapraszają na "Wieczorki z Krzysztofem Kołtunem", które odbędą się 12 lutego o godz. 16:00 w romanowskim dworze.

Posłuchaj ważnego spotu:

W trakcie wydarzenia będzie miała miejsce promocja książki Krzysztofa Kołtuna „Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944”.

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora w okresie ostatnich 30 lat. Przyczynkiem były najnowsze fotografie a także poznanie najdzikszych ostępów Bugu oraz miasteczek i wsi – gdzie toczą się losy wojenne i powojenne., Polaków uciekających z pożogi wołyńskiego ludobójstwa. Miało miejsce poszukiwanie świadków wydarzeń – osób miejscowych i postronnych. Z ich relacjami konfrontowano historię przemilczeń i zakłamywania o wyniszczeniu narodu polskiego, który od sześciu wieków zamieszkiwał Wołyń. Potwierdzeniem są najstarsze kościoły, pałace – latyfundia arystokracji, dwory polskie. Ludobójstwo dokonane przez Ukraińców we Włodzimierzy i rozległym powiecie zniszczyło w 90 procentach dziedzictwo kulturowe i duchowe wraz z wymordowaniem Polaków. Przywołanie tragedii słowami ostatnich żyjących Wołynian, cudem ocalonych z mordów, pozostanie często jedynym poświadczeniem prawdy, której wypierają się ludobójcy i przemilcza współczesna historia Ukrainy. (tekst. Księgarnia Trio z Roztocza)

Wszystko jest z relacji świadków, z kilkudziesięciu wsi i miasteczek na Wołyniu – wpisane w życie obyczajowe, rodzinne, społeczne wołyńską gwarą” – podkreśla autor.

Krzysztof Kołtun – ur. w 1958 r. w Chełmie, poeta, literat, autor publikacji poruszających tematykę kresową, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie i literackiego Bractwa Białego Pasterza, założyciel Towarzystwa Rodzin Kresowych i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.

Uczestnicy spotkania poznają również wiele ciekawych kwestii związanych z obyczajem karnawału i początku postu na Wołyniu.

 

 

materiał: Muzeum w Romanowie
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama