Reklama

Jak zdobyć uprawnienia w licencji pilota śmigłowca?

Marzysz o lataniu i przeczesywaniu przestworzy za sterami helikoptera? Czas zdobyć uprawnienia w licencji pilota śmigłowca. To proces czasochłonny i pracochłonny, ale z pewnością warto się nad nim zastanowić, jeżeli chcesz spełniać swoje pragnienia, a nawet zarabiać na pilotowaniu dużej maszyny. W tekście podpowiemy w jaki sposób zdobyć licencję, jak może się przydać i jakie są najpopularniejsze rodzaje pozwoleń do latania.

Uprawnienia w licencji pilota śmigłowca umożliwiają prowadzenie helikoptera o zróżnicowanych parametrach (te dotyczą m.in. wagi) w roli pierwszego pilota. Tego typu „prawo jazdy” na śmigłowiec daje naprawdę duże pole manewru w turystyce, czy później w pracy.

Do czego przydadzą się uprawnienia w licencji pilota śmigłowca?

Przede wszystkim posiadając uprawnienia w licencji pilota śmigłowca turystycznego możesz wykonywać nieodpłatne loty turystyczne maszyną lekką lub ciężką (w zależności od rodzaju licencji). To pozwoli Ci poszerzać swoją pasję do latania i posiadać własny śmigłowiec. Licencja pilota turystycznego nie daje jednak możliwości zarabiania na lataniu.

Do tego trzeba mieć już licencję profesjonalną. Aby ją zdobyć musisz wylatać odpowiednią liczbę godzin. Do czego uprawnia? Umożliwia wykonywanie zawodu pilota w różnych rolach. Umożliwia prowadzenie działalności związanej z przewozem zarobkowym osób, prowadzenie odpłatnych lotów turystycznych albo będzie początkiem starań o pracę w lotniczym ratownictwie medycznym. Możliwości masz w tym przypadku naprawdę wiele.

Jakie uprawnienia możesz zdobyć?

Dwie główne licencje to wspomniane pozwolenia na wykonywanie lotów turystycznych oraz lotów zawodowych.

  • PPL (H) – licencja turystyczna. Umożliwia wykonywanie lotów rekreacyjnych, chyba, że posiadamy dodatkowy kurs instruktorski. W takim przypadku możemy pobierać wynagrodzenie za odbywanie lotów szkoleniowych z innymi osobami.

  • CPL (H) – daje bardzo szerokie uprawnienia względem wykonywania lotów zarobkowych. Obowiązuje na wszystkich rodzajach śmigłowców. Osoby posiadające CPL (H) i kurs instruktorski mogą prowadzić działalność szkoleniową oraz egzaminacyjną.

Istnieje jeszcze specjalna licencja TR (H), która uprawnia do prowadzenia konkretnych maszyn. Dla osób, które nie chcą wiązać się z lotnictwem zawodowo, adresowana jest też licencja LAPL(H) – to pozwolenie na pilotowanie śmigłowców lekkich.

 

Jak zacząć kurs pilota helikoptera?

Zacznij najpierw od lotu zapoznawczego i sprawdź czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Następnie rozpocznij kurs na licencję turystyczną. Do jego realizacji musisz wylatać łącznie 45 godzin szkolenia praktycznego oraz szkolenie teoretyczne, które łącznie trwa 100 godzin. Po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminów możesz przejść do kolejnego etapu – licencji zawodowca.

Łącznie na licencję CPL(H) składa się minimum 135 godzin nalotu w roli pierwszego pilota oraz specjalny egzamin praktyczny. Koniecznie musisz przejść też szkolenie teoretyczne (rozbudowane), którego czas trwa 350 godzin łącznie. Warto wskazać, że do godzin nalotu liczy się także czas wylatany podczas starań o licencję pilota turystycznego. Po wszystkim otrzymasz licencję i możesz zacząć pracować jako pilot!

Więcej na temat szkoleń pilotów turystycznych i zawodowych znajdziesz na HeliPoland.com

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama