Reklama

160. rocznica Powstania Styczniowego – inscenizacja zwycięskiej Bitwy o Kodeń (galeria)

Podczas obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego, jakie miały miejsce w dniu 22 stycznia w Kodniu, została przeprowadzona wielka inscenizacja ataku powstańców na garnizon rosyjski w nocy z 22/23 stycznia 1863 r. w ramach projektu "Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Styczniowego". Na wydarzenie zaprosili wspólnie dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, Wójt Gminy Kodeń i Towarzystwo Przyjaciół Kodnia. Redakcja Radia Biper objęła wydarzenie patronatem medialnym. Wkrótce film z wydarzenia.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu we współpracy z Biurem Programu Niepodległa w 2023 r. realizuje projekt pt. „Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Styczniowego”. W ramach zadania odbyła się inscenizacja zwycięskiej Bitwy o Kodeń.

W programie wydarzenia znalazł się przemarsz z lasku „Borek” do Kodnia podhasłem „Na Kodeń marsz!”, po którym w Bazylice św. Anny została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz powstańców styczniowych. Po mszy w parku odbyła się inscenizacja ataku powstańców na garnizon rosyjski w nocy z 22/23 stycznia 1863 r., w którą zaangażowali się mieszkańcy gminy Kodeń oraz jej sympatycy.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych były uroczystości przy „Kamieniu Powstańców” oraz ognisko powstańcze.

Z założeniach projektu jest również wytyczenie szlaku historycznego „Zwycięska Bitwa o Kodeń”. Szlak historyczny upamiętni drogę, jaką w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. pokonali powstańcy. Jego otwarcie będzie miało miejsce 13 sierpnia br. Partnerami projektu są Ojcowie Oblaci z Kodnia, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz Zespół Placówek Oświatowych z Kodnia.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama