Reklama

„Bóg był ich miłością” – 149 rocznica męczeństwa unitów drelowskich (film) (galeria)

W dniu 17 stycznia w Drelowie odbyły się uroczyste obchody 149 rocznicy męczeństwa unitów drelowskich, którzy zginęli w obronie wiary w 1874 r. Wydarzenie zainaugurowała msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika, po której społeczność gminna zgromadziła się w Gminnym Centrum Kultury, gdzie został wystawiony spektakl o tematyce unickiej "Bóg był ich miłością". W trakcie spotkania wręczono również nagrody laureatom konkursów związanych z unitami drelowskimi - patronami miejscowej szkoły podstawowej.

Uroczystość na stałe już wpisała się w kalendarz wydarzeń na terenie gminy Drelów, zarówno dla parafii drelowskiej, jak i miejscowej szkoły, która nosi imię Unitów Drelowskich. Każdego roku uczniowie i nauczyciele placówki przygotowują spektakl o tematyce unickiej, który wystawiany jest przed szerszą publicznością, tradycyjnie już przybywającą do Drelowa w dniu 17 stycznia, by uczcić kolejne rocznice męczeństwa unitów i ich śmierci w dniu 17 stycznia 1874 r. Wśród gości znaleźli się m.in. biskup Henryk Tomasik oraz ks. prałat Roman Wiszniewski, który posługując w parafii drelowskiej w latach 1998-2055 zaszczepił w swoich parafianach niegasnący kult obrońców wiary.

W tym roku spektakl nosi tytuł „Bóg był ich miłością” i przedstawia losy zakochanych w sobie młodych ludzi, którzy dążą do zawarcia związku małżeńskiego w trudnych dla unitów czasach. – To kolejny wycinek z życia unitów, patronów naszej szkoły. Trudno jest z roku na rok wybrać, mimo obszerności działań, taki wycinek, który mógłby sprostać oczekiwaniom. Mogę jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że kolejne pokolenia w sposób namacalny, poprzez dzisiejsze przedstawienie, kultywują tradycję. Przypominają postacie tych mieszkańców gminy i regionu, którzy oddając życie oddawali je również po części za nas – stwierdził dyrektor Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie Grzegorz Michalczuk

Po spektaklu kilka słów do zgromadzonych skierowali przybyli goście. Ksiądz biskup dziękując za zorganizowanie tego wydarzenia przypomniał słowa świętego Jana Pawła II „Powiedz mi, co jest twoja wartością, a powiem ci kim jesteś„. – Dziękuję za pokazanie tych wielkich wartości, które nas Polaków zawsze jednoczyły. Na tej ziemi składamy hołd ludziom, którzy mogą być dla nas wzorem i drogowskazem. Dziękuję za to kultywowanie tradycji – mówił biskup Henryk Tomasik. – Jesteśmy częścią wielkiej sprawy, którą żyje cała nasza gmina od lat za sprawą ks. Karola Wajszczuka, a później ks. Romana Wiszniewskiego. Za sprawą dyrektorów naszej szkoły i pani Ewy Strok. Sprawa kultu unitów, naszych bohaterów i przodków nabrała wyjątkowego wymiaru. Stali się w naszej gminie znakiem rozpoznawczym, dla wielu drogowskazem, są spoiną jednoczącą gminę – przypomniał wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski. – Przyjęliśmy zasadę brać to co dobre z naszych poprzedników. Gdyby nam wszystkim udało się tak robić, to zło umarłoby śmiercią naturalną – stwierdził w swoim wystąpieniu Franciszek Jerzy Stefaniuk mówiąc o potrzebie bycia sobą i wyciąganiu wniosków we współczesnym życiu z wartości, jakie niosła ze sobą historia przodków.

Publiczność wysłuchała również autorskiego wiersza o tematyce unickiej „Kiedy doczekamy” Piotra Struczyka, emerytowanego nauczyciela z Komarówki Podlaskiej. 

W trakcie wydarzenia wręczono nagrody zwycięzcom konkursów: plastycznego i pisemnego, które zostały przeprowadzone w ramach patronalnego święta drelowskiej szkoły.

W konkursie plastycznym wzięło udział 29 uczniów. Natomiast do konkursu pisemnego przystąpiło 54 uczniów z kl. VI-VIII. Uczniowie za najciekawsze prace otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Prace plastyczne były rozpatrywane w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kl. I-III
I miejsce – Julia Podgajna
II miejsce – Aleksandra Hawryluk
III miejsce – Zuzanna Ostapiuk

Kl. IV-V
I miejsce – Piotr Szprengel
II miejsce – Filip Ryszkowski 
II miejsce – Anna Ciok
III miejsce – Wiktoria Pływacz

Kl. VI-VIII
I miejsce – Aleksandra Tarasiuk
II miejsce – Maja Grysiewicz

Ponadto nagrody specjalne za wyjątkowe prace przestrzenne – makiety kościoła w Drelowie upamiętniające wydarzenia z 17 stycznia 1874 r. otrzymali: Maciej Podgajny i Karol Grochowski.

Laureaci konkursu pisemnego:
I miejsce – Lena Sidorczuk-Oksejuk
II miejsce – Dominika Niewiadomska
II miejsce Joanna Sitarczuk
III miejsce – Aleksandra Tarasiuk

Również w tym konkursie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Celem konkursów było głębsze poznawanie i pielęgnowanie dziedzictwa wartości, jakie pozostawili Unici. Konkursy zorganizowała Agnieszka Kozaczuk. Gratulujemy w sposób szczególny wszystkim uczniom, którzy znaleźli się na podium, jak również wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama