Reklama

Reklama

Kalejdoskop inwestycyjny Gminy Biała Podlaska: Jaźwiny

Jaźwiny. 249. mieszkańców na dzień 21 września 2022. Już dziś wiadomo, że do miejscowości trafi w tym roku na pewno ponad 53 tysiące złotych. To połączone środki Funduszu Sołeckiego i budżetu Gminy Biała Podlaska. Główne zadania - remonty dróg i dokumentacja pod bardzo ważną w miejscowości drogę prowadzącą do kaplicy i świetlicy wiejskiej. To Gmina. Powiat Bialski natomiast realizuje kolejny odcinek budowy drogi powiatowej - trasa w Sokulu.

Posłuchaj ważnego spotu:

W roku minionym – 2022 – prawie 15 tysięcy 200 zł skierowano na remont odcinków trzech dróg gminnych. To drogi gruntowe. Wymagające częstych uzupełnień i równań.
W roku bieżącym – 2023 – Fundusz Sołecki w wysokości ponad 23 tysięcy 728 zł przeznaczono ponownie na wykonanie remontów dróg gminnych kruszywem.

Coraz bliżej – suchą nogą do kaplicy i świetlicy
Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy zabezpieczyli natomiast w budżecie Gminy kwotę 30 tysięcy zł na opracowanie i wykonanie dokumentacji drogi asfaltowej w kierunku do świetlicy. Obecnie to gruntowa droga. Planowany do wykonania jest odcinek o długości 200 do 250 metrów.

Największa gmina Powiatu Bialskiego. Obecnie liczy prawie 15. tysięcy mieszkańców. Okala wianuszkiem miasto Biała Podlaska. Ma też jeden z największych budżetów gminnych – ten rok Gmina Biała Podlaska rozpoczyna z budżetem o wartości po stronie dochodów sięgającym kwoty 71 mln zł, wydatki zaplanowano na prawie 83 mln zł. Gminie Biała Podlaska to 41. sołectw i miejscowości i w każdej z nich zaplanowano i realizuje się zadania inwestycyjne w ramach budżetu gminy i Funduszu Sołeckiego (FS) na rok 2023. Właśnie FS postanowiliśmy poświęcić nieco uwagi. Oto najciekawsze z zaplanowanych i realizowanych w tym roku przedsięwzięć w ramach sołeckich pieniędzy. W roku 2023 cały FS w Gminie Biała Podlaska ma wartość ponad 1 mln 100 tys zł.

Jaźwiny. Tuż pod miastem. Dużo lasów, spokój, natura, swoisty mikroklimat. Może też i dla tego miejscowość coraz częściej wybierana jest pod budowę domu. Powstają pierwsze osiedla domów jednorodzinnych.

Jedna z dróg gminnych. To właśnie takie trasy remontowane są dzięki środkom z Funduszu Sołeckiego

Wylot z Jaźwin na Sokule. Po lewej droga gminna remontowana sukcesywnie ze środków Funduszu Sołeckiego. Po prawej droga powiatowa nr 1114L. Gmina Biała Podlaska w swoim budżecie jako wkład własny przeznacza środki na wsparcie Powiatu Bialskiego (Zarządu Dróg Powiatowych) na zadania związane z opracowaniem dokumentacji budowy brakującego odcinka trasy.

A to już droga która w tym roku doczeka się dokumentacji techniczno – budowlanej. Droga gminna którą z centrum miejscowości dojechać można do kaplicy (około 100 metrów dalej po lewej stronie) i świetlicy wiejskiej w Jaźwinach (ok. 25o metrów dalej, na zakręcie).

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama