Reklama

Terespol: Odsłonięcie tablicy na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego (film)

W dniu 15 stycznia 2023 roku na korcie miejskim w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego.

Wszystkich zebranych gości tej uroczystości powitał inicjator powstania tej idei Piotr Szyszkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że Polacy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku toczyli wojnę obronną z bolszewikami w latach 1919-1920, a następnie zaczęli organizować struktury sportowe, i właśnie w 1921 roku został utworzony Polski Związek Tenisowy, który od 1945 roku przybrał nazwę Polskiego Związku Tenisowego. Sport powinien łączyć ludzi, i tak myśleli i czynili ojcowie założyciele Związku. Jest to piękny przykład dla naszego pokolenia tenisistów oraz dla następców, aby budować na trwałym fundamencie dobra, piękna, szlachetności.

Jestem trenerem tenisa od kilkudziesięciu lat i wspieram środowisko tenisowe w Terespolu, mimo tego, że mieszkam w Siedlcach. Jestem rodowitym terespolaninem – mówił podczas wydarzenia trener Piotr Szyszkowski

Uroczystość mogła się odbyć dopiero teraz, ponieważ na jej przesunięcie miała wpływ pandemia i związane z nią ograniczenia terytorialne. – Dziś mogło się to stać realne dzięki uprzejmości burmistrza Jacka Danieluka oraz właściciela firmy kamieniarskiej Bartka Terpiłowskiego, który użyczył nam ten głaz. Mogliśmy spełnić to nasze marzenie dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków, żeby też pamiętały o takich pięknych jubileuszach. Żeby hartowały swoje ciało również poprzez swojego ducha.

Następnie Piotr Szyszkowski po krótkim rysie historycznym powiedział z czego wywodzi się tenis, że jest to dyscyplina mająca korzenie arystokratyczne (bo grali w tenisa królowie Francji, dwór królewski, osoby nobliwe w danym środowisku), tenis zwany był „białym sportem”, nie tylko ze względu na biały strój ówczesnych graczy, ale ten strój był tylko uzewnętrznieniem, dobrze wiemy, że kolor biały oznacza czystość, nieskazitelność, jest umieszczony w kolorze naszej narodowe flagi, i to właśnie szlachectwo i pewna rycerskość jest związane z duchem tenisa! Piotr Szyszkowski wspomniał w swoim wystąpieniu o zmarłych terespolskich tenisistach: Krzysztofie Reszotniku, Wojciechu Korneluku, Bogdanie Popławskim i Marku Ferensie.

Następnie zacny ks. Andrzej Żelazo dokonał obrzędu poświęcenia pamiątkowej tablicy, aby przypominała wszystkim pokoleniom o służbie małej ojczyźnie, na rzecz jej uświetnienia i chwały, którą dla nas jest nasze miasto Terespol. Delegacja w osobach panów: Jacka Danieluka, Pan burmistrz miasta Jacek Danieluka, Krzysztofa Tarasiuka i Piotra Szyszkowskiego dokonała symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego na korcie w Terespolu. Pan burmistrz Jacek Danieluk podziękował wszystkim zebranym za piękną inicjatywę, i życzył dalszej owocnej współpracy ze środowiskiem tenisistów z Terespola. Po wystąpieniu gospodarza miasta Piotr Szyszkowski wystosował specjalne podziękowanie do Bartłomieja Terpiłowskiego wręczając jemu dyplom uznania za przeznaczony symboliczny głaz i zamontowanie na nim tablicy. Podziękowania skierował też do wszystkich osób, które okazały życzliwość przy odsłonięciu tablicy min. Pawłowi Jureckiemu, Radosławowi Zajko, Wiesławowi Kozaczukowi, Pawłowi Szyszkowskiemu, Annie Pietrusik i Łukaszowi Pogorzelskiemu. Na zakończenie tej uroczystości wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Specjalne podziękowania Organizatorzy wydarzenia kierują: Jackowi Danielukowi, ks. Andrzejowi Żelazo, Annie Pietrusik, Łukaszowi Pogorzelskiemu, Bartłomiejowi Terpiłowskiemu, Pawłowi Jureckiemu, Radosławowi Zajko, Bartoszowi Hoszczewskiemu, Pawłowi Szyszkowskiemu.

materiał: Polski Związek Tenisowy
tekst i zdjęcia: Piotr Szyszkowski
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama