Reklama

Reklama

Biała Podlaska: In vitro to ludzie – Ty też możesz podpisać listę wsparcia inicjatywy społecznej

Dziś, 14 stycznia br. rozpoczęto na Placu Wolności w Białej Podlaskiej akcję zbierania podpisów pod hasłem "In vitro to ludzie - TAK dla in vitro". Wspólnie do poparcia akcji zachęcali: prezydent Michał Litwiniuk, poseł Riad Haidar, skarbnik Gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski, koordynatorzy akcji Katarzyna Pietraszkiewicz i Kacper Barszcz. Inicjatywę wsparł koordynator wojewódzki akcji Adam Wiczuk oraz radni z Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Biała Podlaska.

Posłuchaj ważnego spotu:

W budżecie Miasta Biała Podlaska na rok 2023 zabezpieczono kwotę 50 tysięcy złotych. Ma być to samorządowe wsparcie par które chcą mieć dzieci ale z różnych przyczyn naturalnie nie jest to możliwe.

Naukowo-medyczne metody in vitro stwarzają takie możliwości. Procedura jest kosztowna, wiedzą to osoby już z in vitro mające styczność. Kwota w miejskim budżecie pozwoli na zabezpieczenie potrzeb jedynie kilku parom. Od czegoś zacząć trzeba.

Sukcesywnie rok w rok zabezpieczając kolejne środki, prawdopodobnie zwiększając je również, udałoby się kilkadziesiąt do stu par bialczan uszczęśliwić faktem posiadania potomstwa. W dobie nie napawających optymizmem danych demograficznych, każde nowe życie, każde kolejne dziecko, nie tylko dla własnych rodziców ale dla całej społeczności staje się mocno pożądane.

Prezydent Miasta Biała Podlaska – Michał Litwiniuk:
– In vitro, czyli metoda leczenia niepłodności poprzez pozaustrojowego zapłodnienie. W czasie rządów w Polsce koalicji PO-PSL, został przyjęty program finansowania przez państwo tej kosztownej procedury, dzięki której kilkadziesiąt tysięcy rodzin doczekało się spełnienia tego największego marzenia. Marzenie o posiadaniu dziecka, o tworzeniu prawdziwej, szczęśliwej rodziny. Wraz z nastaniem rządów prawicy w Polsce państwo przestało finansować te procedury. Z wielką stratą, żalem i przyczyniając się do pogłębiania się w poczuciu niemocy par, których na te kosztownej procedury stać nie było. Samorządy stanęły przed wyzwaniem, by takiej pomocy udzielić. Wiele miast w Polsce takie programy przyjęło. Z inicjatywy klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, którego to klubu przedstawiciele są dzisiaj z nami. Rada Miasta przyjęła uchwały proponujące przygotowanie w Białej Podlaskiej takiego programu. Wraz z moimi urzędnikami przystąpiliśmy do jej realizacji. W Referacie Spraw Społecznych kierowanym przez panią kierownik Beatę Żak. Taki program został przygotowany i w tej chwili podlega ocenie specjalistów i po jej zakończeniu zostanie skierowany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Najprawdopodobniej po uzyskaniu pozytywnej opinii taki program będziemy mogli przedłożyć do przyjęcia Radzie Miasta. Wiosną tego roku w projekcie budżetu na 2023 rok złożonym przeze mnie do Rady Miasta i uchwalonym przez Radę Miasta zostały zabezpieczone na start tego programu w tym roku środki w wysokości 50 000 złotych i ufamy, że już w tym roku pierwsze pary doczekają się spełnienia tego najważniejszego marzenia w życiu człowieka posiadania dziecka, stworzenia prawdziwej rodziny. Doświadczenia tej najwyższej formy bezinteresownej miłości się ziszczą. Jeszcze raz bardzo dziękuję Panu Doktorowi, naszemu posłowi Riadowi Hajdarowi, wszystkim obecnym zaangażowanym w akcję zbierania podpisów, bo w ten sposób włączamy się jako miasto także w ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy, która ponownie ma przywrócić finansowanie tej medycznej procedury przez państwo.

Poseł na Sejm, doktor Riad Haidar:
– Już dużo się mówiło i mówi się na temat in vitro. Wszyscy na pewno zasięgali wiadomości i zarówno z publikacji, zarówno z różnych przykładów codziennych. In vitro to są ludzie. In vitro to jest szansa dla półtora miliona par, które nie mogą mieć potomstwa. Bo z jednej strony warunki zdrowotne nie pozwalają, a z drugiej strony warunki finansowe. Ten nasz projekt to nasza inicjatywa. Chciałbym podziękować panu Prezydentowi i Radzie Miasta za podjęcie tą inicjatywę i za faktyczne wdrażanie jej do realizacji. W tym samym czasie trwa ogólnopolska akcja, jako projekt obywatelski chcemy zebrać 100 tysięcy podpisów. Nie wszędzie ludzi w Polsce, w regionach mają taką możliwość, żeby te wybory były realizowane z różnych względów politycznych, religijnych, mylne przekonania i tak dalej, i tak dalej. Dlatego ta ustawa, jeżeli uzbieramy te 100 tysięcy podpisów, daje szanse wszystkim, niezależnie gdzie mieszkają i niezależnie od charakteru tego rządu czy samorządu rządzącego miastem, gminą, powiatem, województwem. Apeluję i zachęcam do jak najszerszego udziału w tej akcji. Ta akcja naprawdę jest mocna. W ciągu jednego roku, w ciągu kilku lat, jak było dostępne in vitro przez program rządowy za czasów poprzedniej koalicji, to ponad 22 tysiące nowych urodzeń było dzięki temu programowi. Chcemy, żeby wszyscy, którzy potrzebują i pragną mieć swojego potomka, żeby mogli korzystać z tej cudownej, oparta na zasadach nauki i medycyny metodzie in vitro. Zachęcam i jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za udział i za zaangażowanie.

Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, Robert Woźniak.
– Jako Radni Koalicji Obywatelskiej, złożyliśmy stanowisko, które zostało przyjęte. Przypomnę tylko, że ten temat był poruszany już wcześniej przez mieszkańców naszego miasta. Niestety pierwsza próba nie udała się. Ten projekt został zdjęty. Jako koalicja postanowiliśmy ponownie złożyć takie stanowisko i zwrócić się do Prezydenta Miasta pana Michała Litwiniuka o przygotowanie takiego programu dofinansowania do in vitro i to zostało przegłosowane. Urząd Miasta przygotuje projekt uchwały i my jako koalicja zrobimy wszystko, żeby przekonać naszych kolegów z Rady Miasta, aby ten projekt uchwały uzyskał poparcie i ten program został wdrożony jak najszybciej. Żeby osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, miały taką możliwość. Pamiętajmy, że in vitro to jest piękne hasło „In vitro to ludzie”, nie możemy zapominać. Musimy dać szansę tym wszystkim, którzy tej szansy potrzebują.

Koordynatorzy zbiórki podpisów: Kacper Barszcz i Katarzyna Pietraszkiewicz:
– Bardzo się cieszymy, że nasze miasto włącza się do tej pięknej akcji. Bardzo dziękujemy panu Prezydentowi Michałowi Litwiniukowi i panu Posłowi Riadowi Hajdarowi za patronat nad tą piękną akcją. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Biura Poselskiego Anny Wiczuk w Białej Podlaskiej, która udostępniła nam możliwość zbierania podpisów także w biurze, zachęcamy Państwa również do polubienia fanpage’a InVitro Biała Podlaska, na której będziemy udostępniali wszelkie informacje gdzie i kiedy zbieramy podpisy. Zachęcamy także do kontaktu poprzez Facebooka, poprzez ten profil. Jesteśmy w stanie dowieźć druki czystych list i odebrać listy z podpisami. Zachęcamy do współpracy.

Szczegóły programu zostaną przedstawione po wydaniu opiniowani przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Kwota 50 tysięcy złotych zabezpieczona w budżecie miasta na ten rok po tym, gdy – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – w drugiej połowie roku, ten program mógłby zostać uruchomiony. Może zapewnić dofinansowanie do realizacji tej procedury kilku parom. To są bardzo kosztowne procedury. Osoby zorientowane wiedzą, jak wielkim jest to wyzwaniem dla całych rodzin wspieranych przez całe jeszcze szersze środowiska rodzinne.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia, tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

  1. Zbieranie podpisów na mordowanie zarodków. Czy Michał Litwiniuk, który chodzi do kościoła wie na czym polega metoda in vitro i czy nie koliduje to z jego wiarą?

  2. Pffff a kim ty jesteś żeby mówić komuś o etyce albo co wypada a co nie wypada przez życie nie można iść z klapkami na oczach bo taka tragedia może spotkać ciebie i twoich bliskich czego nie życzę bo to straszna tragedia . I po 2 ludzie maja prawo mieć własną wolę jak ci nie pasuje nie śledź tego bo to jest przykre nie wiesz co czują ludzie którzy pragną tylko mieć własne dzieci

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama