Reklama

Kryminałki: Myślał, że pomoże mu w zarządzaniu gotówką. W efekcie stracił niemal 60 tysięcy złotych

Niemal 60 tysięcy złotych stracił 78-latek, który uwierzył oszustowi podającemu się za „konsultanta firmy inwestycyjnej”. Mężczyzna namówił pokrzywdzonego do zainstalowania programu do zdalnej obsługi pulpitu. W efekcie stracił środki znajdujące się na lokatach bankowych. Sprawcy wzięli też kredyt na jego dane. Ustalamy okoliczności i apelujemy o ostrożność i rozsądek podczas podejmowania decyzji finansowych.

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosił się 78-letni mieszkaniec miasta, który padł ofiarą oszustów. Mężczyzna oświadczył, że dwa dni wcześniej skontaktował się z nim nieznajomy podający się pracownika firmy zajmującej się inwestycjami giełdowymi. Niestety podczas sprytnie prowadzonych rozmów namówił pokrzywdzonego do tej formy zarabiania pieniędzy. Twierdził, że pomoże 78-latkowi w zarządzaniu gotówką. W tym celu niezbędne miało być zainstalowanie na urządzeniach, z których korzystał zgłaszający programów. Jednym z nich był też program do zdalnej ich obsługi.

W trakcie prowadzonej korespondencji 78-latek podał też dane do logowania na konta bankowe, jak również zrobił fotografię swojego dowodu osobistego przesyłając sprawcom. Wystarczyło to by z konta pokrzywdzonego wykonać kilkanaście przelewów na łączną kwotę niemal 60 tysięcy złotych. Były to zarówno środki z lokat bankowych, jak też zaciągnięty na pokrzywdzonego przez oszustów kredyt. Gdy mężczyzna zrozumiał co się stało zgłosił się na Policję. Teraz ustalamy wszystkie okoliczności sprawy.

Apelujemy też o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Transakcje wykonujmy osobiście, nie przekazując haseł czy loginów do swoich kont. Jeżeli osoba podająca się za pracownika banku czy przedstawiciela firmy finansowej prosi o zainstalowanie programu służącego do zdalnej obsługi komputera czy wpisania danych konta należy się rozłączyć. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama