Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wystawa „Znani nieznani” w Leśnej Podlaskiej (film) (galeria)

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej odbyło się spotkanie prelekcyjne związane z wystawą "Znani nieznani" prezentującą dokonania 44 wybitnych Polaków, dla wielu nieznanych lub zapomnianych. To niezwykle cenna lekcja historii wchodząca w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Wystawa składa się z 23 plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 rodaków, o których większość z nas zapewne niewiele wie, gdyż emigracja i jej realia nie okazały się im przyjazne… mimo to każdy z nich odnosił sukcesy w różnych dziedzinach. Bo jak się okazuje, w każdej sytuacji można się odnaleźć, tylko trzeba odnaleźć do niej klucz! I takie jest właśnie przesłanie tej wystawy.

W wystawie są wspominani:
Hanna Hirszfeld, Ludwik Hirszfeld, Jan Czerski, Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski, Wacław Sieroszewski, Ferdynand Karo, Roman Szwoynicki, Józef Morozowicz , Konstanty Wołłosowicz, Leon Barszczewski, Julian Talko-Hryncewicz, Aleksander Szymkiewicz, Aleksander Rogojski, Henryk Bukowski, Ludwik Szaciński, Micha Boyn, Wacław Szuniewicz, Bronisław Malinowski, Józef Obrębski, Józef Gosławski, Czesław Słania, Henryk Hryniewski, Władysław Horodecki, Kazimierz Gzowski, Ernest Malinowski, Henryk Groppler, Antoni Norbert Patek, Emil Korytko, Józef Kowalewski, Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak, Bohdan Paczyński, Władysław Turowicz, Michał Jankowski, Władysław Żebrowski, Stefan Drzewiecki, Krystyn Olszewski, Gustaw Zieliński, Adolf Januszkiewicz, Aleksander Zatajewicz, Ks. Władysław Bukowiński.

To wystawa, która gości u nas od tygodnia, a dziś mamy prelekcję na temat znanych i nieznanych Polaków. Pomysł pochodzi od pani profesor Polskiej Akademii Nauk Hanny Krajewskiej, która wymyśliła tę wystawę i propaguje ją przy pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wyjaśnia dyrektor placówki w Leśnej Podlaskiej Radosław Klekot. – Jest to ważny początek wystaw, które chcemy gościć na terenie naszej szkoły. Ważny, bo wielu Polaków prezentowanych na tej wystawie jest stosunkowo mało znanych. Są o wiele bardziej znani za granicą niż w Polsce i trzeba to powoli zmieniać.

Stworzenie tego typu wystawy to niezwykle trudny temat, ponieważ ciężko jest wyczerpać wszelki materiał, jaki mógłby się w niej znaleźć. – Polacy byli w wielu krajach na świecie, tam zostawili rezultaty swoich badań i tam bardzo często są bardziej znani niż w Polsce. Mowa tu o bardzo dużej części Polaków, którzy zasłynęli chociażby na Syberii, gdzie byli więźniami. I to jest najciekawsze, że mimo wszystko ich talenty przyniosły im sławę, a także dobre imię dla Polski – stwierdza dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prof. Hanna Krajewska, która tego dnia w Leśnej Podlaskiej wygłosiła prelekcję związaną z wystawą. Podobne spotkania odbywają się na terenie całej Polski. – Wystawa powstała już jakiś czas temu, zrobiliśmy ją razem z MSZ, z obecną panią ambasador w Szwajcarii Iwoną Kozłowską. Pokazywana była w wielu miejscach, także w szkołach. Uważam, że tym ludziom należy się pamięć. 

Wielu z wspominanych podczas wystawy Polaków nie jest szerzej znanych, bądź popadli w niepamięć. Na ślady ich działalności napotykamy często podróżując za granicę, gdzie ustanowiono dla nich tablice, czy pomniki. Podobne plansze wspominające znanych-nieznanych wykonali m.in. sportowcy, a sam temat jest bardzo rozwojowy, różne grupy społeczne mogą wyszczególnić kolejne zapomniane nazwiska. – Ciągle odkrywamy nowe postacie i ciągle ktoś ma coś do powiedzenia na temat jakiejś interesującej historii – zauważa pomysłodawczyni wystawy. 

Wiedzieliście na przykład, że jezioro Bajkał da się zbadać za pomocą denka od karafki i sznurka? Tego dokonał na początku swoich prac Benedykt Dybowski. O tym i o innych tego typu ciekawostkach dowiecie się dzięki prezentowanym planszom! Wystawa dostępna jest dla każdego, kto zechce odwiedzić placówkę.

Wydarzenie uświetnił swoim występem szkolny zespół TAKT.

 

materiał: Radio Biper Gmina Leśna Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama