Reklama

Reklama

Drelów wyda w 2023 r. rekordową kwotę na inwestycje

W dniu 29 grudnia radni gminy Drelów przyjęli jednogłośnie projekt uchwały budżetowej na rok 2023 r., w którym padła rekordowa kwota środków przeznaczonych na zadania inwestycyjne. Na chwilę obecną samorząd zabezpieczył niemal 19 mln złotych na inwestycje, wśród których królują zadania z zakresu infrastruktury drogowej.

Posłuchaj ważnego spotu:

W budżecie na rok 2023 zaplanowano dochody w kwocie łącznej 40.955.672,94 zł, w tym dochody bieżące 24.522.035,24 zł i majątkowe 16.433.637,70 zł. W wydatkach w kwocie 43.161.239.49 zł można wyróżnić bieżące 24.491.378,65 zł i majątkowe 18.669.860,84, które po raz pierwszy zostały ustawione przez samorząd na tak wysokim poziomie. – Kwota wydatków jest rekordowa. Zwłaszcza cieszę się z budowy dróg. To będzie siedem odcinków, nigdy w żadnym roku nie mieliśmy budowanych tylu nawierzchni asfaltowych i z tak dużym dofinansowaniem środków zewnętrznych – mówił wójt Piotr Kazimierski. Wśród zaplanowanych do budowy dróg znalazła się ul. Nowa w Drelowie oraz nawierzchnie w Pereszczówce, Żerocinie, Witorożu, Szachach, Wólce Łózeckiej i Zahajkach, a na ich wykonanie zostaną zużyte skumulowane środki z dofinansowania Polskiego Ładu. Na ten moment zadania inwestycyjne stanowią 43% łącznej kwoty budżetowej, natomiast po wprowadzeniu przyznanego z PROW dofinansowania w kwocie 3,5 mln złotych na budowę wodociągu w Sokulu będzie to już ponad 50%.

Pośród innych inwestycji, nad którymi w kolejnym roku i latach następnych skupi się samorząd warto wyróżnić m.in. budowę oczyszczalni ścieków w Drelowie, modernizację oświetlenia ulicznego, zaplanowaną przez włodarza termomodernizację hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Drelowie oraz budowę nowej siedziby przedszkola samorządowego z oddziałem żłobka i kuchnią zapewniającą posiłki dla gminnych placówek. Mniejsze zadania zostaną również wykonane w poszczególnych miejscowościach, na co mieszkańcy przeznaczyli środki z funduszu sołeckiego w łącznej kwocie 465.000 zł. – Mam nadzieję, że te inwestycje trafią w oczekiwania mieszkańców i że uda nam się nasz budżet zrealizować w całości, choć należy pamiętać, że nie wszystko od nas zależy. Na chwilę obecną większych zagrożeń nie widzimy – podkreślił włodarz.

Radni głosowali nad przyjęciem budżetu jednogłośnie, projekt uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

materiał, zdjęcie: Sesja Rady Gminy Drelów z dnia 29.12.2022 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama