Reklama

Biała Podlaska 79. na liście miast, po których porusza się najwięcej szkodowych kierowców

Ponad 20% kierowców z Białej Podlaskiej spowodowało choć jedną szkodę w swojej historii ubezpieczenia. Taki wynik oznacza, że Biała Podlaska znajduje się w końcowej części zestawienia największych miast w Polsce pod względem liczby kierowców deklarujących szkody. Z danych wynika, że ostrożniejszych za kierownicą mieszkańców woj. lubelskiego można było spotkać w Zamościu.

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali deklaracje właścicieli samochodów poszukujących taniego OC. Celem było sprawdzenie, po których miastach poruszało się najwięcej kierowców przyznających się do spowodowania w przeszłości chociaż jednej szkody. Okazuje się, że najwięcej szkodowych kierowców można było spotkać w Sosnowcu (28,6%), a najmniej w Gnieźnie (17,5%). Pełne zestawienie znajduje się poniżej:  

Biała Podlaska w liczbach 
20,3% kierowców z Białej Podlaskiej przyznało się do spowodowania w przeszłości przynajmniej jednej szkody komunikacyjnej. W rezultacie miasto znalazło się na 79. miejscu w zestawieniu 84 największych polskich ośrodków. Statystyczny szkodowy kierowca z Białej Podlaskiej ma 48 lub 56 lat. Aktualnie do ubezpieczenia OC zgłasza Volkswagena Passata, ale niewykluczone, że w przeszłości użytkował inny samochód i to właśnie nim spowodował szkodę. Statystyki dotyczące kolizji i wypadków wpływają na cenę OC w danym regionie, a w Białej Podlaskiej średnia składka w III kwartale 2022 r. wyniosła 489 zł. To mniej o 8 zł od średniej dla całego kraju. W badanym okresie składka OC kosztowała mniej właścicieli samochodów z Zamościa (466 zł) i Chełma (456 zł). W wymienionych miastach szkodowość zadeklarowana przez kierowców wynosiła odpowiednio 18,1% i 23,4%.

Historia ubezpieczenia kierowcy jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli, jeśli chodzi o wycenę OC. Bezszkodowi kierowcy mogą liczyć na maksymalne zniżki. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie danych dotyczących kolizji i wypadków, sieci dróg oraz natężenia ruchu oceniają ryzyko wystąpienia szkody w danym mieście czy regionie. Wysokie ryzyko może oznaczać wyższą cenę obowiązkowej polisy – komentuje Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych multiporównywarki rankomat.pl. – Podczas kalkulacji składki ubezpieczyciele uwzględniają więcej parametrów. Dlatego zawsze warto porównać oferty wszystkich towarzystw, ponieważ każde z nich inaczej będzie oceniać ryzyko wystąpienia szkodydodaje.

Biała Podlaska na tle województwa 
Zmotoryzowani mieszkańcy Białej Podlaskiej wypadli nieznacznie lepiej w stosunku do deklaracji z całego regionu. W województwie lubelskim do przynajmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia przyznało się więcej (20,4%) kierowców. Mimo to średnia wojewódzka cena OC okazała się niższa o 30 zł od średniej ceny OC w Białej Podlaskiej i wyniosła 459 zł. W skali całego kraju najmniej za OC płacili kierowcy z Podkarpacia (425 zł), a najmniej szkodowych kierowców można było spotkać właśnie w woj. lubelskim (20,4%).

 

więcej w Linku

materiał:  Rankomat
zdjęcia i zdjęcia:  Grzegorz Demczyszak Specjalista ds. PR
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama