Reklama

Muzeum w Romanowie wśród wyróżnionych za organizację wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zostało wyróżnione za organizację wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Uroczysta Gala Jubileuszowa odbyła się 7 grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, który swoim zasięgiem obejmuje już 50 krajów będących swoistymi sygnatariuszami Europejskiej Konwencji Kulturalnej. Warto dodać, że EDD, zapoczątkowane we Francji przez Radę Europy w 1985 r. i prowadzone jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy od 1999 r., umożliwiły obywatelom poznawanie kultury poprzez wydarzenia tematyczne. Stanowią doskonałą okazję do odkrywania historii ludzi i miejsc, które przyczyniły się do ukształtowania kultury i dziedzictwa Europy. 

Przez dwa weekendy września w całej Polsce odbyło się ponad 1200 wydarzeń o charakterze artystycznym i naukowym, w których uczestniczyło przeszło 200 tysięcy osób. Nie brakowało wystaw, koncertów, pokazów, spacerów, rajdów, festynów i wielu innych, emocjonujących przedsięwzięć, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich osób, które wzięły w nich udział. We wrześniu można było bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i regionalną czy lokalną. 

W tym roku został przeprowadzony już po raz 30 i z tej okazji 7 grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się Gala Jubileuszowa Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Podziękowanie za zaangażowanie w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa odebrali przedstawiciele romanowskiego muzeum: dyrektor Krzysztof Bruczuk, Dorota Demianiuk i Mariola Jeruzalska.

Więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa w Romanowie:
Romanów: „Połączeni słowem”. Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 (film) (galeria) <<==>> LINK

 

materiał, tekst: Muzeum w Romanowie / Narodowy Instytut Dziedzictwa
zdjęcia: Muzeum w Romanowie / Narodowy Instytut Dziedzictwa
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama