Reklama

Wirtualna strzelnica w wisznickim liceum

W ramach ministerialnego programu wisznickie liceum zyskało wyjątkową pomoc dydaktyczną - wirtualną strzelnicę. Dzięki środkom z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz wsparciu powiatu bialskiego licealiści z Wisznic będą kształcić swoje umiejętności strzeleckie. Młodzież będzie strzelać z replik prawdziwej broni do wyświetlanego projektorem obrazu.

W czerwcu 2022 r. Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach aplikowało do MON o ośrodki finansowe i jako jedyne w powiecie bialskim otrzymało dofinansowanie na utworzenie wirtualnej strzelnicy w ramach programu „Strzelnica w powiecie 2022”. Wisznickie liceum, oprócz klasy akademickiej, kształci także w klasach mundurowych: wojskowej, policyjnej i straży granicznej. Dla młodzieży uczącej się zwłaszcza w tych klasach strzelnica może okazać się wyjątkowo potrzebną i atrakcyjną pomocą dydaktyczną. Jest to multimedialny strzelecki system edukacyjno-treningowy działający wirtualnie, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie rozwiązań wojskowych. Chociaż system działa w wirtualnej rzeczywistości, to w sposób wysoce realistyczny oddaje warunki prawdziwych strzelnic i prawdziwej broni.

System posiada wbudowane scenariusze typowo taktyczne, nakierowane na wykonywanie zadań strzeleckich, ale również moduły zabawowe, co stanowi dodatkową atrakcję dla uczestników szkolenia. Podczas wykonywania zadań taktycznych na ekranie pojawiają się przeciwnicy w postaci ruchomych celów, a operatorzy muszą je wyeliminować, oddając wirtualne strzały. Zaletą wirtualnej strzelnicy jest całkowite bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Może z niej korzystać jednocześnie kilku uczestników szkolenia.

Taki system szkolno-treningowy pozwala doskonalić umiejętności zarówno w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych, ćwiczeń w zakresie obserwacji, ale również prowadzenia precyzyjnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach i warunkach, w tym do celów ruchomych. Ponadto pozwala na wykonywanie grupowych zadań strzeleckich o różnym stopniu trudności.

Na potrzeby realizacji tego typu zajęć w wisznickiej szkole została zaadaptowana sala dydaktyczna, w której już niebawem będzie instalowany system szkoleniowy. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie liceum w Wisznicach, a docelowo także pozostałe placówki oświatowe powiatu, będą mogły kształcić swoje umiejętności w strzelectwie. Planowany termin oddania do użytku to 31 grudnia 2022r. Uruchomienie strzelnicy będzie kosztowało 190 000zł, w tym 150 100 zł to dofinansowanie Ministerstwa Obrony Narodowej, pozostałe 39 900 zł to wkład własny powiatu bialskiego.

 

materiał, tekst i zdjęcie: Hanna Bruczuk, LO Wisznice
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama