Reklama

Rękawice robocze – jak wybrać najlepszy produkt?

Odzież robocza, do której zaliczają się również rękawice ochronne ma za zadanie zabezpieczyć użytkownika przed zabrudzeniami o nieszkodliwym charakterze. Poszczególne modele różnią się od siebie funkcjonalnością oraz wyglądem. Takie akcesoria powinny być noszone na co dzień przez osoby, które pracują w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zabrudzenia dłoni lub ich uszkodzenia. Dodatkową zaletą jest ułatwienie wykonywania wielu czynności i poprawa bezpieczeństwa. Czym należy się kierować wybierając rękawice robocze?

Najlepsze rękawiczki robocze, czyli jakie?

Szeroki wybór tego typu produktów pozwala na dość łatwe dopasowanie do charakteru pracy. Rękawice są zaliczane do grupy środków ochrony osobistej. Co za tym idzie zapewniają nie tylko wyższy komfort pracy, ale jednocześnie bezpieczeństwo. W każdej fabryce, hurtowni, sortowni oraz w warsztacie wykorzystuje się osłony dłoni mające zabezpieczyć przed zabrudzeniem trudno usuwalnymi substancjami. Rękawiczki ochronne powinny być zatem zakładane przed rozpoczęciem pracy i zdejmowane dopiero w momencie przerwy. Na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania takich produktów?

Najlepsze rękawice to takie, które są dopasowane do charakteru obowiązków oraz warunków panujących w miejscu pracy. Co za tym idzie rękawiczki budowlane będą różnić się od wersji noszonych np. przez elektryka. W drugim przypadku mamy do czynienia z bardzo precyzyjnymi czynnościami, dlatego osłona dłoni musi zapewniać pełną swobodę ruchów i nie ograniczać w żaden sposób umiejętności manualnych. Kolejną kwestią, jaką należy uwzględnić, jest czystość w miejscu pracy. Niektóre osoby potrzebują np. wszechstronnej ochrony przed uszkodzeniem dłoni.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, najczęściej można spotkać się z nylonem lub poliestrem. Oprócz tego rękawice BHP mogą być wykonane z innych tworzyw sztucznych, np. nitrylu, lateksu lub mieszanek. Najbardziej podstawowe wersje chronią przed negatywnym wpływem czynników mechanicznych, łagodnymi środkami chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi oraz drganiami. Sprawdzą się zatem w sytuacjach niskiego ryzyka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rękawiczki do pracy?

Kluczową kwestią jest dopasowanie parametrów rękawic do charakteru pracy. Niektórym osobom potrzebne są modele wykonane z włókien odpornych na przecięcia nożem. Bardzo często są to rękawice budowlane. W kwestii materiału należy jeszcze zwrócić uwagę na dodatek elastycznych włókien, takich jak elastan lub spandex. Dzięki temu zarówno zdejmowanie, jak i wkładanie staną się prostsze. Dodatkowo samo użytkowanie będzie przyjemniejsze. Oprócz tego warto przemyśleć kwestie długości. Wersje krótkie zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz szybkie zakładanie. Okażą się zatem dobrym wyborem dla osób, które nie potrzebują wysokiego stopnia ochrony i często zdejmują osłonę dłoni. Rękawiczki dla mechanika często występują w wersji długiej. Oznacza to, że zakrywają nie tylko dłonie, ale również nadgarstki oraz część przedramienia. Są zatem polecane osobom pracującym w miejscach, gdzie ryzyko zabrudzenia jest spore.

Do grupy najpopularniejszych modeli zaliczają się rękawice robocze nitrylowe. Są one dobrze dopasowane do dłoni, a przy tym dostępne w niskiej cenie. Oprócz tego zapewniają pewny chwyt, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się przedmiotów z dłoni. W niektórych firmach pojawia się konieczność zaopatrzenia pracowników w kilka różnych egzemplarzy, dopasowanych do specyfiki pracy w danym momencie. Wybierając rękawice należy sięgnąć po model dobrze dopasowany do dłoni. Przekłada się to nie tylko na bezpieczeństwo, ale jednocześnie pewność chwytu.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama