Reklama

Biała Podlaska: Dyrektor IPN w szkołach ZDZ mówił o komunizmie i Grudniu 1981 roku (film) (galeria)

W dniu 7 grudnia 2022 w Szkołach im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej gościł dr Robert Derewenda Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Młodzież klas pierwszych i czwartych Branżowej Szkoły I Stopnia oraz Technikum wysłuchała wykładu na temat powstania „Solidarności”. Prelegent z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił uczniom historię Polski od czasów powojennych, poprzez wydarzenia lat 70-tych na Wybrzeżu, po okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Dr Robert Derewenda jest dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład prowadzony jest w ramach współpracy z uczelniami wyższymi, lubelskimi i bialskimi – wyjaśnia dyrektor szkoły Henryk Zacharuk. – To żywa lekcja historii dla uczniów i nauczycieli. Ta tematyka jest w obiegu, uczniowie są nią zainteresowani.

Przybliżone zostały młodzieży sylwetki czołowych postaci związanych z powstaniem NSZZ ,,Solidarności”, takich jak: płk. Ryszard Kukliński, Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz oraz podkreślona została rola jaką odegrał papież Jan Paweł II w tamtym czasie.

Z Białą Podlaską współpracujemy jako Instytut Pamięci Narodowej, opiniujemy m.in. tablice, a zależy nam również na tym, byśmy docierali do wszystkich możliwych miejsc w Polsce i jako oddział lubelski docierali do miejsc, które mogą się nie kojarzyć z zasięgiem z naszym zasięgiem. Biała Podlaska podlega oddziałowi lubelskiemu – wyjaśnia dr Robert Derewenda, który tego dnia mówił o stanie wojennym. – To sprawa naturalna, że IPN przypomina o tych dziejach. Jesteśmy winni to wszystkim tym, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny, ale również tym, którzy walczyli o wolność i do niej doprowadzili. 

Jak podkreśla wykładowca, ważne jest, by wciąż mówić o tych kartach historii Polski, o których młode pokolenie samo nie zawsze zdobywa wiedzę, przypominać i dbać o przekaz dla przyszłości. – Czujemy się odpowiedzialni za pamięć o naszych dziejach, o naszej kulturze. Chcemy te dzieje przybliżać młodemu pokoleniu, tak aby oddziaływać i tworzyć naszą przyszłość w odniesieniu do historii i kultury.

Podsumowaniem wykładu był konkurs dla uczniów Kahoot pt „Solidarność lat 80-tych”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce Tomasz Sulej klasa IV TI
II miejsce Amelia Harmider klasa IV TLP
III miejsce Katarzyna Nikoniuk klasa IV TLP

 

 

materiał: Szkoła im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej
tekst: Teresa Denicka
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama