Reklama

Nowy Horyzont – wystawa twórczości Bialskiego Środowiska Plastycznego (film) (galeria)

W dniu 2 grudnia w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy "Nowy Horyzont" prezentującej prace dwudziestu czterech artystów Bialskiego Środowiska Plastycznego. Zwiedzający wystawę mieli okazję zapoznać się ze sposobem postrzegania i przekraczania nowych horyzontów w sobie lub wokół siebie.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy obecni byli m.in. prezydent Michał Litwiniuk, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Paweł Borek i kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska Beata Demianiuk. – To dzięki tym osobom kolejna wystawa w naszej galerii może zaistnieć. Dzięki nim możemy się cieszyć wielką sztuką w naszym mieście. Sztuką, która przyjeżdża do nas z Polski i tą, którą tworzymy my, lokalni artyści – mówiła kierownik Galerii Podlaskiej Renata Sobczak

Dlaczego Nowy Horyzont?

Wystawa środowiskowa Bialskiego Środowiska Plastycznego istnieje odkąd ja sama chodziłam do liceum, wtedy już organizowało przegląd swojego dorobku. Zainaugurowali to pracownicy Galerii Podlaskiej Mieczysław Skalimowski i Marek Jędrych. Teraz ja mam zaszczyt kontynuować te wydarzenia – przypomniała dyrektor galerii. Nowy Horyzont to tytuł losowy, wybrany jako przypadkowe słowa z książki. – Horyzont jest linią, która może dzielić i łączyć. Łączy niebo z ziemią. Niebo jest stałą wartością, ale ziemia nie musi nią być, może być również wodą czy piaskiem. Czy horyzont jest granicą czy nadzieją łączącą – to zależy od nas samych. Może ich być wiele, jest ich tyle, ile chcemy, to my nimi rządzimy. Najważniejszy jest horyzont wewnętrzny, czyli ta nadzieja, która się na nim pojawia. Niech ta wystawa będzie dla nas nadzieją, że nasze środowisko jest zgrane i tworzące.

Artyści biorący udział w wystawie:
Artur Bieńkowski, Ewa Borowska, Renata Charasimiuk, Edyta Drobysz
Paweł Gładoch, Dorota Hojda, Jolanta Kontek&Janusz Maksymiuk
Wiesława Kalicka, Adam Korszun, Danuta Koszołko, Piotr Kowieski
Dorota Kulicka, Artur Kulik, Jolanta Kuśmierz, Maciej Falkiewicz
Jan Maraśkiewicz, Renata Owczaruk, Paweł Pakuła, Patryk Pykacz
Jarosław Struk, Renata Sobczak, Katarzyna Surma, Agnieszka Wołosowicz

W trakcie wydarzenia wręczono list gratulacyjny Ewie Borowskiej, nauczycielce Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej, związanej ściśle z działaniem Galerii Podlaskiej, która obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. – To nauczycielka, która do Galerii Podlaskiej przyszła z największą ilością klas i wykonała najwięcej lekcji galeryjnych, organizatorka wydarzeń kulturalnych związanych z galerią. Wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach ogólnopolskich organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, współpracowała z Narodową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie – mówiła dyrektor Sobczak.

Ewa Borowska w 2006 r. została laureatką Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. 

To właśnie wasza wyjątkowa aktywność i mnogość talentów upoważnia nas, Bialczan, do mówienia z uznaniem, że jesteśmy ośrodkiem artystycznym, czego dzisiejsza wystawa jest dowodem – podsumował prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Wystawę oglądać można do 4 stycznia 2023 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00, w niedziele: 11.00-16.00.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama