Reklama

Muzyka u Radziwiłłów: Koncert „Tango” w Zespole Szkół Muzycznych (film) (galeria)

W dniu 2 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej podczas koncertu "Tango" wystąpili: saksofonistka Alina Mleczko oraz zespół nowoczesnego tanga - Tango Attack.

Dr Alina Mleczko – saksofonistka. W 1994 zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina. W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej. Już w październiku 1996 amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata. Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera. Pierwszą solową płytę Wiatr od Morza nagrała jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Znalazły się na niej utwory napisane specjalnie dla niej przez polskich kompozytorów młodego pokolenia ( Paweł Mykietyn, Jacek Grudzień, Maciej Zieliński, Michał Kulenty). Kolejne – Sjesta (2003) i Fiesta (2005) były nominowane do polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk, otrzymywały znakomite recenzje i nagrody (Sjesta – nagroda pisma Classica we Francji). W 2010 roku odbyła turnee z Orkiestrą Sinfonia Varsovia w Niemczech jako solistka w koncercie na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa. Płyta ,,Alina Mleczko-saxophone” wydana w 2010 roku, podobnie jak poprzednie nakładem wydawnictwa DUX, zawiera sonaty na saksofon i fortepian- Phila Woodsa, Takashi Yoshimatsu, Paula Crestona, Paula Hindemitha. Dzieła Paula Hindemitha i Takashi Yoshimatsu to premierowe polskie nagranie. Najnowsza płyta „Sonatina fur Alina” nagrana wraz z Baltic Neopolis Orchestra zawiera utwory polskich kompozytorów na saksofon i orkiestrę smyczkową, dedykowane lub pisane dla solistki jako pierwszej wykonawczyni. Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku.

 

Tango Attack – zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi.
W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje. Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake’i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego (para mistrzowska Anna Iberszer i Piotr Woźniak) a także z wybitnymi postaciami piosenki z całego świata (Andres Martorell – Urugwaj, Olga Avigail – Izrael, Chris Schittulli – Francja, Katarzyna Jamróz, Olga Szomańska – Polska).

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Zespół Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama