Reklama

Sprzątanie po remoncie – zamówić firmę czy zająć się samodzielnie?

Zazwyczaj cieszymy się, kiedy remont ma się ku końcowi. Jednak do zamieszkania w odnowionym wnętrzu pozostaje jeszcze sprzątanie, którego nie da się uniknąć przed wniesieniem mebli. Po remoncie pracy jest zazwyczaj sporo i stajemy przed wyborem: samodzielne porządkowanie czy wynajęcie firmy sprzątającej. Co wybrać?

Sprzątanie we własnym zakresie

Na samodzielne doprowadzenie mieszkania lub domu do stanu, umożliwiającego korzystanie ze wszystkich pomieszczeń po remoncie, decydujemy się przeważnie ze względów materialnych, obawiając się wysokich kosztów wynajęcia profesjonalnej ekipy sprzątającej. Często też bierzemy pod uwagę zakres prac do wykonania, choć nie brakuje odważnych, podejmujących to wyzwanie z pomocą najbliższych.

Przystępując do sprzątania po remoncie własnym sumptem, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, między innymi:

  • Porządki poremontowe, zwłaszcza po przeprowadzeniu dużych zmian, są czasochłonne i nie zawsze wystarczy na nie jeden weekend; niejednokrotnie potrzebnych będzie kilka dni urlopu, o które siłą rzeczy skrócimy nasz wypoczynek w wakacje
  • Jeżeli mamy małe dzieci, trzeba znaleźć dla nich opiekę. Nie sposób jednocześnie sprzątać i zajmować się potomstwem, szczególnie pod względem przygotowania posiłków czy wspólnej zabawy. Jeżeli w pobliżu mieszkają dziadkowie i zgodzą się „przechować” nasze pociechy, to problem odpada. Nie każdy jednak może liczyć na takie rozwiązanie
  • Konieczne będą niemałe wydatki na środki czystości, urządzenia i akcesoria do sprzątania. Nie zawsze wystarczą te, które mamy w domu do bieżących porządków. Może się np. okazać, że nasz zwykły odkurzacz jest niewystarczający, podłoga, mimo ochrony, została zachlapana farbą czy zabrudzona inną substancją i ręczne szorowanie bądź próby chemicznego usunięcia zabrudzeń mogą być bezowocne. Profesjonalne preparaty chemiczne, niedostępne w zwykłych sklepach, można nabyć w bonus-czystosc.pl
  • Popularne preparaty chemiczne, dostępne w supermarketach lub drogeriach, mogą być za słabe do usunięcia zanieczyszczeń.

Ponadto pył i kurz, jaki pozostaje po remoncie, opada na podłogę bardzo powoli i może się okazać, że po sprzątnięciu całego domu konieczne jest… ponowne sprzątanie, gdyż drobiny zdążyły się ponownie osadzić. Zwykłe domowe urządzenia, jak zmiotka i odkurzacz, mogą nie wystarczyć nawet po długotrwałym zbieraniu. W rezultacie sprzątanie we własnym zakresie po remoncie może okazać się znacznie bardziej uciążliwe, a i bardziej kosztowne, niż zakładaliśmy.

Zalety sprzątania profesjonalnego

Wobec dużego wymaganego nakładu pracy podczas porządkowania po remoncie, warto rozważyć wynajęcie firmy sprzątającej. Można wówczas znaleźć czas na zajęcie się dziećmi, nie trzeba brać w pracy urlopu i mieć pewność, że nieporządek zostanie usunięty szybko i dokładnie. Tym bardziej, że płacąc za usługę, mamy prawo wymagać perfekcyjnego posprzątania.

Skorzystanie z firmy sprzątającej ma wiele zalet, wśród których najważniejsze to:

  • Pracę wykonują osoby z dużym doświadczeniem, które zrobią to szybko, sprawnie, a jednocześnie dokładnie. Firma oddeleguje do pracy tyle osób, ile potrzeba do mieszkania lub domu o danym metrażu i zakresie prac do wykonania
  • Do prac porządkowych zostaną użyte profesjonalne maszyny sprzątające. Mają one znacznie wyższe parametry pracy, są bardziej wytrzymałe, a to gwarantuje wysoką jakość rezultatu. Np. profesjonalny odkurzacz Numatic ma o wiele większą moc silnika i siłę ssania, a poszczególne modele tej marki odznaczają się różnymi cechami, jakich nie posiada żadne urządzenie domowe. Przykładowo, odkurzacz do pracy na mokro zbiera wodę po myciu i współpracuje z innymi profesjonalnymi urządzeniami, jak szorowarka, która nie posiada własnego systemu odsysania wody. Więcej o tych i innych urządzeniach można dowiedzieć się na stronie sklepu euroczystosc.pl, gdzie można zakupić także akcesoria do sprzątania, jak mopy, wózki, itp.
  • Profesjonalne maszyny czyszczące wymagają zastosowania odpowiednich, specjalnie dla nich przeznaczonych preparatów chemicznych. Wynajmując firmę sprzątającą, możemy mieć pewność, że pracownicy użyją środków czystości dostosowanych nie tylko do danej maszyny, ale i do sprzątanej powierzchni. Inne preparaty są przeznaczone do mycia podłóg drewnianych, inne do ceramicznych, jeszcze inne do paneli laminowanych. Pracownicy z pewnością nie będą ryzykować niespodziewanej reakcji powierzchni na niewłaściwie użyty środek i zawsze zwrócą uwagę na rodzaj sprzątanej powierzchni.

Oczywiście cena jest także bardzo ważną kwestią. Dlatego warto porównać oferty kilku firm sprzątających, ewentualnie zastanowić się, jakie prace można wykonać samodzielnie, a jakie zlecić. Trzeba również przeliczyć ewentualne wydatki na wszelkie urządzenia i środki do sprzątania, jeżeli zamierzamy robić to samodzielnie i porównać z ofertą firmy. Może się przy tym okazać, że skorzystanie z usługi zewnętrznej będzie bardziej opłacalne.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama